آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۶ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۴۰۶

 • واترگیت دوم در انتظار ترامپ؟

  دنیای اقتصاد: سی‌ان‌ان در گزارش تحلیلی به بررسی پیامدهای سیاسی بازجویی ۳۰ ساعته بازرس مولر از مک گان مشاور و وکیل ارشد کاخ سفید پرداخت. به اعتقاد نویسنده این گزارش مک گان می‌تواند همان نقش جان دین، مشاور ریچارد نیکسون را ایفا کند و ترامپ را از عرش به فرش برساند. شاید به همین دلیل هم باشد که ترامپ در توییت اخیر خود جان دین را «موش» خطاب کرد؛ اما از شباهت دو واقعه سر باز زد. او به جای این شبیه‌سازی ترجیح داده است که مولر را با جوزف مک-کارتی مقایسه کند.
 • نطق فاشیستی در پارلمان

  دنیای اقتصاد: عرصه سیاست استرالیا در هفته‌ای که گذشت یک رکورد را ثبت کرد. برخی مسلمانان ساکن در این کشور می‌گویند به‌دلیل اعتقاداتشان، تجربه‌ای از ترس را پشت‌سر گذاشته‌اند.
 • افسانه «نوسازی اقتدارگرا»

  نویسندگان: بوبولو و لیلیا شوتسووا ترجمه: محمدحسین باقی
  اگرچه «الگوی چین» برای چین کارگر بوده اما هیچ تضمینی نیست که برای دیگر کشورهای درحال توسعه هم کارگر باشد. هر کشوری شرایط و سنت‌های خاص خود را دارد و هیچ فرمول سحرآمیزی برای نوسازی کارآمد و موثر وجود ندارد. در این وضعیت، چینی‌ها مصمم به احتراز از اشتباهات- و تکبرهای بیجای- اجماع واشنگتنی مرده هستند.
 • پایان جدایی ۶۸ ساله

  سی‌ان‌ان: ده‌ها شهروند سالخورده کره‌جنوبی دیروز (دوشنبه) برای اولین دیدار با بستگانشان از زمان جدایی دو کره که حدود هفت دهه پیش اتفاق افتاد، وارد کره‌شمالی شدند. آنها پس از یک جدایی ۶۸ ساله با یکدیگر ملاقات می‌کنند.
 • آغاز ریاضت اقتصادی در پاکستان

  رویترز: نخست‌وزیر جدید پاکستان از ثروتمندان خواست تا مالیات بپردازند و گفت که کشور باید ریاضت را برای کاهش بدهی‌ها آغاز کند. این درخواست‌ها از سوی عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان با آغاز فروش یگانی از خودروهای ضدگلوله دفتر نخست‌وزیری همراه خواهد بود.
 • آتش‌بس سه ماهه با طالبان

  رویترز: رئیس‌جمهوری افغانستان یک آتش‌بس سه ماهه مشروط را با گروه طالبان اعلام کرد. به گفته محمد اشرف غنی، این آتش‌بس از دیروز (دوشنبه) شروع و تا ۳۰ آبان که زادروز پیامبر اکرم (ص) است، ادامه خواهد یافت.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر