آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۵ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۴۰۵

 • نیویورک‌تایمز: فریب خوردیم

  دنیای اقتصاد: یک دهه پیش، رجب طیب اردوغان، در پایتخت‌های غربی وعده‌ای داد که چشم‌ها را به او دوخت. او وعده داد که کشورش یکی از نمادهای دموکراسی در منطقه‌ای باشد که نامش با ستیز و هرج‌ومرج گره خورده است. ترکیه متحد قدرتمند ناتو بود که اروپا را به خاورمیانه بی‌ثبات پیوند می‌داد. در زمانی که اردوغان در جست و جو بود تا در میان رهبران اتحادیه اروپایی جایی برای خود دست و پا کند اما همزمان خود را در کسوت رهبر مسلمان میانه‌رو و مدرن جا می‌زد.
 • پوتین و مرکل روی ریل عملگرایی

  دنیای اقتصاد: مرکل و پوتین روز شنبه دومین دیدارخود را در سه ماه گذشته برگزار کردند. در این دیدار ۳ ساعته پوتین از آلمان‌ها دعوت کرد که در روند بازسازی سوریه مشارکت داشته باشند. تحلیلگران این دیدار را فرصتی برای قرار دادن روابط دو کشور روی ریل عملگرایانه پس از سال‌ها تنش میان دو کشور می‌بینند. به اعتقاد روزنامه نیویورک‌تایمز این دیدار می‌تواند نشانه‌ای از بازگشت به مناسبات عادی و تشکیل ائتلافی از متحدان و دشمنان ترامپ باشد. مرکل در پایان مذاکرات با پوتین گفت: مسائل مناقشه‌انگیز را می‌توان در قالب گفت‌وگو حل کرد.
 • بازجویی ۳۰ ساعته از وکیل کاخ سفید

  دنیای اقتصاد: به گفته مقامات فعلی و سابق کاخ سفید، دونالد مک‌گان دوم، رایزن کاخ سفید، در تحقیقات بازرس مولر همکاری گسترده‌ای با وی داشته و اطلاعات مفصلی درخصوص قسمت‌هایی داده که ظن آن می‌رود ترامپ مانع اجرای عدالت شده است.
 • پلیتیک اقتصادی پوتین

  دنیای اقتصاد: فیچ که یکی از سه موسسه رتبه‌سنجی برتر جهان به‌شمار می‌آید در آخرین گزارش خود در رابطه با تحریم‌های آمریکا علیه روسیه و پیامد‌های آن برای این کشور تاکید کرد که مسکو توانسته است به‌خوبی از پس تحریم‌های آمریکا برآید. این موسسه رتبه‌سنجی آمریکایی در این گزارش رتبه اعتباری روسیه را BBB توصیف کرد و چشم‌انداز اقتصادی آن را مثبت دانست.
 • افسانه «نوسازی اقتدارگرا»

  نویسندگان: بوبولو و لیلیا شوتسووا ترجمه: محمدحسین باقی
  جذابیت بین‌المللی چین به نخبگان است نه جامعه بزرگ‌ترش. حتی در آفریقا- که چین به شریک تجاری اصلی در این قاره و بسیاری کشورهای دیگر تبدیل شده- محبوبیت چین وضعیتی ترکیبی و پیچیده دارد. دولت‌ها قدردان پروژه‌های زیرساختی گسترده و بدون پیش‌شرط در برنامه‌های کمکی هستند. اما نفرت مردمی روزافزونی از اقدامات استثمارگرانه شرکت‌های چینی و از دور خارج شدن کسب‌وکارهای کوچک محلی وجود دارد.
 • پادزهر وحدت دولت - ملت علیه تحریم‌های آمریکایی

  قدیر گلکاریان استاد دانشگاه نییرایست قبرس
  بیش از یک هفته است که تنش سیاسی آنکارا- واشنگتن وارد مراحل بحرانی شده است. دونالد ترامپ همان‌طور که علیه ایران و روسیه آغازگر جنگ تجاری شده است، با کشورهایی مثل چین، آلمان و برخی کشورهای آمریکای لاتین نیز با اعمال تعرفه‌های گمرکی سخت این شیوه را تداوم بخشیده است.

بیشتر