آرشیو روزنامه شماره ۴۳۷۸ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۳۷۸

 • اعتراف ترامپ به اشتباه

  دنیای اقتصاد: دونالد ترامپ، اعتراف کرد که درباره عدم دخالت روسیه در انتخابات آمریکا در سال ۲۰۱۶ اشتباه کرده است. دونالد ترامپ اظهار کرد: گفته‌هایم را با تاکید بر ایمان و حمایتم از نهادهای اطلاعاتی آمریکا شروع می‌کنم. من کاملا به آژانس‌های اطلاعاتی کشورمان باور و نتیجه‌گیری جامعه اطلاعاتی را مبنی‌بر مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ قبول دارم. به همین دلیل پس از مرور سخنانم متوجه شدم که در یک جمله کلیدی به جای فعلی منفی، از حالت مثبت آن فعل استفاده کرده‌ام.
 • نخست‌وزیر روی لبه تیغ

  دنیای اقتصاد: چند ماهی است «ترزا می»، نخست‌وزیر انگلیس، در میانه دو گروه قرار گرفته است: یکی، تندروهایی که خواستار گسست کامل از اتحادیه اروپا هستند و دوم، کسانی که حامی خروجی نرم‌تر برای حمایت از اقتصاد هستند. همین هفته او از هر دو گروه ضربه‌ای نوش جان کرد. «استفن کاستل»، گزارشگر نیویورک‌تایمز، در ۱۷ جولای نوشت روز سه‌شنبه ۲۶ تیرماه نوبت محافظه‌کاران «نرم‌خوتر و حامی اتحادیه اروپا» بود که خانم نخست‌وزیر را به محک آزمون بگذارند چراکه او به‌صورت ناپلئونی از پارلمان رای گرفت. او با این رای توانست شکست را معکوس کرده و آن را به پیروزی تبدیل کند.
 • حذف دروس اسلامی از مدارس عربستان

  القدس العربی: دولت عربستان تصمیم گرفته تا در راستای اجرای طرح اصلاحات ولیعهد سعودی، «بینش اسلامی» را از برنامه درسی مدارس این کشور حذف کند. وزارت آموزش و پرورش عربستان در بخشنامه‌ای اعلام کرد که طرح «آگاهی فکری، مصونیت و بینش اسلامی» را که در قالب «بینش اسلامی» در مدارس تدریس می‌شد، لغو شده است و به‌دنبال آن همه کمیته‌های مربوط به آن منحل می‌شود. وزارت آموزش و پرورش سعودی در پی لغو این برنامه‌های اسلامی قرار است که همه فعالیت‌ها را در قالب برنامه‌ای به نام «آگاهی فکری» به اجرا درآورد و این برنامه را اخیرا آغاز کرده است. برنامه‌های دینی «بینش اسلامی» از سال ۱۹۶۹ میلادی در مدارس این کشور اجرایی شد و طی سال‌های گذشته بر طرح‌های اسلامی و مراکز برگزاری دروس دینی در دوره‌های تابستانی نظارت داشت. براساس این طرح جدید، فعالیت مراکز برگزاری دروس دینی در دوره‌های تابستانی نیز متوقف شده است. کارشناسان می‌گویند، کسانی که حامی جریان «لیبرالیسم» در عربستان هستند، توانسته‌اند مخالفان خود را از جریان «الصحوه» که یک جریان دینی در عربستان محسوب می‌شوند، دور کنند.
 • توافق آمریکا و کره‌شمالی

  رویترز: یکی از مقامات ارشد دفاعی آمریکا اعلام کرد: واشنگتن امیدوار است کره‌شمالی ظرف دو هفته بقایای اجساد حدود ۵۰ تن از سربازان آمریکایی کشته شده در جنگ کره را بازگرداند؛ اولین بخش از اجساد هزاران سرباز کشته‌شده‌ای که به گفته رئیس‌جمهوری آمریکا، پیونگ‌یانگ متعهد شده تا آنها را به واشنگتن تحویل دهد.
 • نطق آتشین اوباما علیه اقتدارگرایی جدید

  دنیای اقتصاد: رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در جریان سفر خود به آفریقای‌جنوبی در مراسم یکصدمین سالگرد تولد نلسون ماندلا به سخنرانی پرداخت. در جریان سخنرانی رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در مراسم یکصدمین سالگرد تولد ماندلا در روز سه‌شنبه ۲۶ تیرماه، حدود ۱۴ هزار تن شرکت داشتند. وی در اظهارات خود بدون آنکه از دونالد ترامپ نام ببرد به تقبیح «سیاست ‌مرد قدرتمند» پرداخت و هشدار داد که آمریکا و سایر کشورهای جهان با ملی‌گرایی، بیگانه‌هراسی و تعصب فزاینده روبه‌رو هستند. وی همزمان حمایت کاملی از «دفاع از دموکراسی»، «تنوع» و «نظم بین‌المللی لیبرال» به‌عمل آورد. «ماتیو‌هاگ»، گزارشگر نیویورک‌تایمز در گزارش ۱۷جولای می‌نویسد: «یک روز پس از دیدار ترامپ با پوتین، اوباما مهم‌ترین سخنرانی خود در دوران پس از ریاست‌جمهوری‌اش را ایراد کرد آن هم در مراسمی در آفریقای‌جنوبی به مناسبت صدمین سالگرد تولد نلسون ماندلا.»
 • جت شخصی پوتین در حریم هوایی ناتو

  نیویورک‌تایمز: به گفته مقام‌های نظامی استونی، هواپیمای حامل رئیس‌جمهوری روسیه دوشنبه بدون مجوز وارد حریم هوایی ناتو شد؛ روزی که رهبر کرملین برای دیدار با دونالد ترامپ به فنلاند می‌رفت. بیانیه‌ ارتش استونی مدعی است هواپیمای ریاست‌جمهوری پوتین صبح دوشنبه در راه فنلاند از حریم هوایی ناتو بر فراز دریای بالتیک گذشته است. طبق گزارش‌ها، هواپیمای مذکور برای ۵۰ ثانیه بدون مجوز وارد این حریم هوایی شد. این هواپیما با ترانسپوندر عملیاتی پرواز می‌کرد اما پیش از انحراف به سمت قلمروی این کشور طرح پروازی را که برای هواپیماهای نظامی و غیرنظامی الزامی است، برای مقام‌های استونی ارسال نکرد. سخنگوی ارتش استونی افزود: بیشتر این نقض‌های مرز هوایی نهایتا یک یا دو دقیقه طول می‌کشد. اتفاقات روز دوشنبه جزو مشخصه‌های رفتار روسیه است.

بیشتر