آرشیو روزنامه شماره ۴۳۷۹ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۳۷۹

 • عروسک خیمه شب بازی یا رئیس‌جمهور آمریکا؟

  دنیای اقتصاد: رئیس‌جمهوری آمریکا پس از دیدارش با رئیس‌جمهوری روسیه در هلسینکی روزگار متزلزلی را تجربه می‌کند. گاه می‌گوید که حرف پوتین را قبول دارد و گاه زیر حرفش می‌زند و حق را به نیروهای اطلاعاتی کشورش می‌دهد که می‌گویند روسیه در انتخابات آمریکا در سال ۲۰۱۶ دخالت کرده است. گاه عذرخواهی می‌کند، گاه از عذرخواهی خود عقب می‌نشیند. حالا او دوباره زیر حرف‌هایش زده است.
 • آپارتاید صهیونیستی

  دنیای اقتصاد: مجلس اسرائیل روز پنج‌شنبه ۲۸ تیرماه ۹۷ قانونی را به تصویب رساند که این کشور را منحصرا به‌عنوان یک «دولت- ملت» یهودی معرفی می‌کند. تصویب این قانون (که برخی رسانه‌ها از آن با عنوان «لایحه» یا «مصوبه» نام برده‌اند) موجب برانگیختن ترسی شده که براساس آن ممکن است علیه شهروندان فلسطینی تبعیض اعمال شود. تصویب این قانون با مخالفت نمایندگان عرب کنست مواجه شده است.
 • حکم جدید برای رئیس‌جمهوری سابق کره‌جنوبی

  رویترز: دادگاهی روز جمعه، رئیس‌جمهوری سابق کره‌جنوبی را به هشت سال دیگر حبس محکوم کرد. پس از آنکه گناهکار بودن پارک گئون های، رئیس‌جمهوری سابق کره‌جنوبی در هدررفت منابع مالی دولتی و مداخله در انتخابات پارلمانی ۲۰۱۶ محرز شد، دادگاه منطقه‌ای سئول هشت سال دیگر حبس برای او صادر کرده است. این دادگاه حکم کرد پارک گئون‌های که پیش از این به اتهام فساد به ۲۴ سال حبس محکوم شده، با معاونانش در هدررفت منابع مالی دولتی به ارزش ۳۰ میلیارد وون معادل ۴۹/ ۲۶ میلیون دلار از خدمات اطلاعات ملی تبانی کرده است. وی در دخالت در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۶ کره‌جنوبی نیز گناهکار شناخته شده است. پارک گئون های ۶۶ ساله هرگونه اتهام را رد کرده و در دادگاه حضور نیافت. وی از سوی دادگاه بدوی در آوریل سال‌جاری میلادی در ارتباط با اتهاماتی جداگانه شامل رشوه، سوءاستفاده از قدرت و تهدید گناهکار شناخته شده بود.
 • پایان وضعیت اضطراری در ترکیه

  بی‌بی‌سی: رسانه‌های دولتی ترکیه گزارش می‌دهند که دولت این کشور به وضعیت اضطراری که در پی کودتای نافرجام دو سال پیش اعمال شده بود پایان داده است. براساس همین وضعیت اضطراری بود که ده‌ها هزار نفر بازداشت یا از کار اخراج شدند. وضعیت اضطراری برای دوره‌های سه ماهه بود که هفت بار تمدید شد. تصمیم دولت برای پایان این وضعیت چند هفته پس از پیروزی رجب طیب اردوغان در انتخابات اخیر گرفته می‌شود. در جریان مبارزات انتخاباتی نامزدهای مخالف دولت گفتند که در صورت پیروزی یکی از اولین اقداماتشان پایان وضعیت اضطراری خواهد بود. براساس آمارهای رسمی و سازمان‌های غیردولتی از زمان اعلام وضعیت اضطراری بیش از ۱۰۷ هزار نفر از مشاغل دولتی برکنار شده‌اند و بیش از ۵۰ هزار نفر هم تحت بازداشت در انتظار محاکمه هستند. ادعا می‌شود که بسیاری از کسانی که برکنار شده‌اند، هواداران فتح‌الله گولن روحانی ساکن آمریکا هستند که زمانی متحد اردوغان بود. ترکیه گولن و طرفدارانش را به سازمان دادن کودتا متهم می‌کند؛ اتهامی که او رد کرده است. در جریان کودتای سال ۲۰۱۶ پارلمان توسط هواپیماهای نظامی بمباران شد و بیش از ۲۵۰ نفر کشته شدند.
 • هشدار پوتین به ناتو

  رویترز: رئیس‌جمهوری روسیه بابت برقراری روابط نزدیک‌تر ناتو با گرجستان و اوکراین به این ائتلاف نظامی هشدار داد. ولادیمیر پوتین همچنین گفت که چنین سیاستی غیرمسوولانه است و پیامدهای نامشخصی را برای ناتو در پی خواهد داشت. این مساله از ۲۰۰۸ به عاملی برای عصبانیت و خشم روسیه بدل شده است؛ زمانی که رهبران ناتو به اوکراین و گرجستان وعده دادند که این دو کشور یک روز به ناتو می‌پیوندند. پوتین در جریان گفت‌وگویش با دیپلمات‌های روس از سراسر جهان در مسکو گفت که باید اعتماد در اروپا احیا شود و علیه آنچه تلاش‌های ناتو در استقرار پایگاه‌های جدید و سازه‌های نظامی در نزدیکی مرزهای روسیه نامید، سخن گفت. وی ادامه داد: ما در قبال چنین اقدامات خصمانه‌ای کامل و جامع پاسخ خواهیم گفت که تهدیدی مستقیم علیه روسیه هستند. دوستان و همکاران ما تلاش می‌کنند تا اوضاع را متشنج کنند که شامل اوضاع در اوکراین و گرجستان است، باید به پیامدهای احتمالی چنین سیاست غیرمسوولانه‌ای بیندیشند.
 • تمجید چین از الگوی توسعه امارات

  روسیا الیوم: رئیس‌جمهوری چین که به امارات سفر کرده، اعلام کرد که امارات یک الگو برای رشد و شکوفایی در جهان عرب است. شی‌جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین که درحال‌حاضر به امارات سفر کرده در فرودگاه ابوظبی اظهار کرد: امارات یک الگو برای رشد و شکوفایی در جهان عرب است و نقش مثبتی را در زمینه برقراری امنیت و ثبات در منطقه ایفا می‌کند. وی افزود: چین و امارات همواره با احترام و برابری با یکدیگر درحال تعامل هستند. روابط دوجانبه بین دو کشور تا حد زیادی توسعه یافته و همکاری عملی در تمامی زمینه‌ها به دستاوردهای ثمربخش انجامیده است. وی افزود که طرف چینی اهمیت زیادی برای توسعه روابط استراتژیک پکن و ابوظبی قائل است و بر همکاری با امارات برای گسترش و تقویت همکاری سودمند دوجانبه بین دو کشور در تمامی زمینه‌ها تاکید دارد. در همین حال، محمد بن‌راشد آل‌مکتوم، حاکم دوبی تصریح کرد: این سفر رئیس‌جمهوری چین یک سفر تاریخی به شمار می‌رود. وی تاکید کرد که این سفر در کنار روابط فرهنگی، ملی و بشردوستانه، روابط اقتصادی و سیاسی را نیز تقویت می‌کند.
 • مذاکره آمریکا با ارتش روسیه در سوریه

  المیادین: رئیس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا در منطقه اعلام کرد هیچ اطلاعی از وجود یا وجود نداشتن توافقی برای خروج نیروهای کشورش از سوریه ندارد. جوزف ووتل، رئیس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا در منطقه اظهار کرد که وی پس از دیدار اخیر روسای‌جمهور روسیه و آمریکا در هلسینکی، هیچ دستورالعملی درباره بحران سوریه و ارتباط با ارتش روسیه دریافت نکرده و هیچ اطلاعی از وجود یا نبود توافق برای خروج نیروهای کشورش از سوریه ندارد. وی افزود: ما هیچ ماموریتی که مستقیما بر ایران در سوریه متمرکز باشد، نداریم. ووتل به خبرنگاران گفت که آمریکا درحال مذاکره با ارتش روسیه در سوریه برای کاهش تنش در این کشور است، اما هیچ دستورالعمل جدیدی را پس از دیدار هلسینکی دریافت نکرده است. این مقام آمریکایی ادامه داد: ارتش آمریکا و روسیه در سوریه با یکدیگر هماهنگ نیستند و تعاملات آنها به شدت براساس قانون محدود است. قانون مجوز دفاع ملی ما را از هماهنگی و همکاری با نیروهای روسی منع می‌کند و هر زمینه همکاری باید از طریق کنگره صورت بگیرد.
 • مذاکره با عقل منفصل ترامپ

  دنیای اقتصاد: طرح روی جلد و سرمقاله شماره جدید اکونومیست به موضوع نجات سازمان تجارت جهانی (WTO) از جنگ تجاری اختصاص یافته است. با وجود اینکه این روزها تیتر اخبار عمدتا به دیدار دونالد ترامپ با ولادیمیر پوتین در هلسینکی اختصاص یافته است، اما اکونومیست تصمیم گرفت نگاه به حوزه‌ای بیندازد که در آن رئیس‌جمهوری آمریکا در حال تغییر نظم جهانی است.

بیشتر