آرشیو روزنامه شماره ۴۳۷۷ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۳۷۷

 • افتضاح آمریکایی

  دنیای اقتصاد: وقتی رونالد ریگان، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا و گورباچف، رهبر اتحاد جماهیر شوروی در شهر ریکیاویک، پایتخت ایسلند، در اوج دوران جنگ سرد در سال ۱۹۸۷ با یکدیگر ملاقات کردند، انتقادها در داخل آمریکا علیه ریگان اوج گرفت و این دیدار را یک شکست مفتضحانه برای وی قلمداد کردند. ریگان نیز فردای دیدار تاریخی‌اش با گورباچف گفت که منتقدان هیچ از سیاست سر در نمی‌آورند. نگاهی به دیدار ترامپ و پوتین، روسای‌جمهوری آمریکا و روسیه نشان می‌دهد تاریخ مجددا تکرار شده است.
 • دیوار بی‌اعتمادی میان اروپا و آمریکا

  دنیای اقتصاد: در پی سخنان تند دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در سفر اخیرش به اروپا، ‌هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان که عضو حزب سوسیال دموکرات این کشور است، خواستار بازنگری در روابط با آمریکا شد.‌ هایکو ماس گفت: «مخالف/ دشمن» خواندن اتحادیه اروپا از طرف رئیس‌جمهوری آمریکا نشان‌دهنده آن است که از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ تاکنون چه بر سر روابط اروپا با آمریکا آمده است.
 • تفرقه در اردوگاه محافظه‌کاران

  دنیای اقتصاد: نخست‌وزیر انگلیس پس از تسلیم شدن در مقابل فشار طرفداران برگزیت در حزب خودش توانست رای پارلمان را برای لایحه گمرک به‌دست آورد و استراتژی گسترده خود برای خروج از اتحادیه اروپا را همچنان حفظ کند. «الیزابت پیپر» و «ویلیام جیمز»، گزارشگران رویترز، در گزارش ۱۶ جولای خود نوشتند، اما ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس، با قبول خواسته حامیان تندرو برگزیت، خودش را در پارلمان آسیب‌پذیر کرد؛ جایی که هر دو جناح حزب محافظه‌کار به‌شدت به یکدیگر حمله کرده و این مساله بر تفرقه شدید که تاکنون روند مذاکرات انگلیس با اتحادیه اروپا را خدشه‌دار کرده، تاکید دارد.
 • تکذیب مذاکره مستقیم آمریکا با طالبان

  رویتر ز/ بی‌بی‌سی: هیات تحت رهبری ناتو در افغانستان دیروز (سه‌شنبه) گزارش‌های مربوط به اظهارنظر فرمانده آمریکا در افغانستان را رد و اعلام کرد که از اظهارات وی سوءبرداشت شده است. ژنرال آمریکایی «جان نیکلسون» در گفت‌وگویی با مقام‌های افغان در قندهار از «آمادگی» آمریکا برای مذاکره با طالبان سخن گفته بود. اما ژنرال نیکلسون در بیانیه‌ای گفت که اظهاراتش اشتباه تعبیر شده و او فقط مواضع مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا را منعکس کرده است که در ماه ژوئن گفته بود آمریکا آماده «حمایت، تسهیل و مشارکت» در مذاکرات نهایی صلح است.
 • آزادسازی بلندترین نقطه در درعا

  دنیای اقتصاد: ارتش سوریه و متحدانش کنترل تپه استراتژیکی را که مشرف به بلندی‌های جولان است، به‌دست گرفتند. ارتش سوریه روز دوشنبه ۲۵ تیرماه تلاش کرد با یک رویکرد تهاجمی بخش‌های باقیمانده جنوب غرب را از شورشیان بازپس گیرد. این تپه استراتژیک «الحاره» نام دارد.
 • سفر وزیر انرژی عراق به عربستان

  روسیا الیوم: درحالی‌که تظاهرات‌ها علیه فساد و ناکارآمدی خدمت‌رسانی در مناطق مختلف عراق (دیروز سه‌شنبه) برای نهمین روز ادامه داشت، دولت عراق تلاش کرد تا از طریق بازداشت‌ معترضان و همزمان با دادن وعده‌هایی در زمینه اصلاحات و اختصاص اعتباراتی به مناطق مربوطه اعتراضات را کنترل کند.
 • نفوذ جاسوس روسی در حزب جمهوری‌خواه

  بی‌بی‌سی: دولت آمریکا یک زن ۲۹ ساله روس را متهم کرده‌ با نفوذ به گروه‌های سیاسی قصد توطئه و فعالیت به‌عنوان عامل دولت روسیه را داشته است. «ماریا بوتینا» با حزب جمهوری‌خواه رابطه نزدیکی برقرار کرده بود و به‌عنوان حامی حقوق مالکان اسلحه فعالیت می‌کرد. با این همه این اتهامات به پرونده تحقیقات بازرس مولر و دخالت در انتخابات آمریکا ارتباطی ندارد. براساس گزارش‌ها او به دستور و رهبری مقام‌های عالی‌رتبه کرملین فعالیت می‌کرده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر