آرشیو روزنامه شماره ۴۲۳۳ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۲۳۳

 • تب ضد آمریکایی در پاکستان

  دنیای اقتصاد: تنش‌ها در روابط آمریکا و پاکستان در حال افزایش است. پس از مجادله لفظی مقامات پاکستانی و آمریکایی، این بار نوبت مردم پاکستان بود که به خیابان‌ها بیایند و علیه اظهارات مقامات آمریکایی دست به اعتراض بزنند. به گزارش سی‌ان‌ان ارتباط بین دو کشور زمانی بیشتر متشنج شد که نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل، همچون رئیس‌جمهوری آمریکا، اسلام آباد را متهم کرد سالیان سال است که دوگانه بازی می‌کند و آمریکا حق دارد که تا شفاف شدن امور پاکستان کمک ۲۲۵ میلیون دلاری را به حالت تعلیق در آورد. این درحالی است که اظهارات ترامپ در توییتر، پاکستانی‌ها را به اندازه‌ای خشمگین کرده بود که به خیابان‌ها سرازیر شوند.یکی از محبوب ترین پلاکاردهای معترضان عکس ترامپ بود که روی آن خط انداخته و نوشته شده بود: «پیرمرد خرفت.»
 • کانال ارتباطی در شبه‌جزیره کره

  دنیای اقتصاد: کره‌شمالی دیروز(چهارشنبه) اعلام کرد یک کانال ارتباطی خود با کره‌جنوبی در مرز دو کشور را بازگشایی کرده است. «کریستین کیم» در گزارش ۳ ژانویه ۲۰۱۸ خود در رویترز می‌نویسد تصمیم کره‌شمالی برای بازگشایی کانال ارتباطی خود با کره جنوبی یک روز پس از آن بود که سئول پیشنهاد بحث‌های سطح بالا با همسایه شمالی را مطرح کرد آن هم در شرایطی که بن‌بست بر سر برنامه هسته‌ای و موشکی این کشور تمام طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی را به تلاش واداشته است.
 • تلاش برای رفع کدورت‌های اربیل و بغداد

  دنیای اقتصاد: همه‌پرسی اقلیم کردستان معادلات منطقه‌ای را برای کردهای عراق به هم ریخته است. اگر کردهای عراق تا پیش از همه‌پرسی یکی از تامین‌کنندگان اصلی نفت ترکیه بودند اما با برگزاری این همه‌پرسی شکاف عمیقی در روابط بین ترکیه و اقلیم کردستان به‌وجود آمد. با این حال ترکیه دچار مشکلات عدیده در زمینه تامین انرژی است و به همین منظور به‌دنبال راهکار دیگری بوده است.
 • پروژه مذاکرات تحمیلی

  دنیای اقتصاد: دونالد ترامپ تهدید کرد حمایت مالی فلسطین را قطع می‌کند. وی گفت: «اگر آنها به مذاکرات صلح بازنگردند و در آن شرکت نکنند، تامین مالی فلسطینی‌ها را متوقف می‌کنیم.» به گزارش روسیا الیوم، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در توییتر خود نوشت: «واشنگتن سالانه به فلسطینی‌ها صدها میلیون دلار می‌دهد، دریغ از هیچ تشکر و احترامی! آنها حتی نمی‌خواهند روی توافق صلحی که با اسرائیل مدت‌هاست به تعویق افتاده، مذاکره کنند. واشنگتن بعد از این صدها میلیون دلار به آنها نمی‌دهد.» ترامپ که قبلا از پاکستان انتقاد کرده بود، در این توییت جدید نوشت: «تنها پاکستان نیست که به آن میلیاردها دلار در ازای هیچ‌چیز می‌دهیم، بلکه کشورهای دیگر نیز هستند، مثلا ما میلیون‌ها دلار سالانه به فلسطینی‌ها می‌دهیم، در حالی که هیچ احترامی برای ما قائل نیستند.» وی افزود: «ما بحث قدس را که مشکل‌ترین بخش مذاکرات بود از روی میز مذاکرات برداشتیم. تا زمانی که فلسطینی‌ها نمی‌خواهند به مذاکره بازگردند چرا ما باید چنین مبلغ هنگفتی را همچنان در آینده به آنها بپردازیم؟»
 • نه «صلح آمریکایی» نه «صلح چینی»

  نویسندگان: مایکل دی سوین، ونیان دنگ و اوبه ری لسکور ترجمه: محمدحسین باقی
  سیستم‌های ضددسترسی و منع منطقه‌ای چین کسب «برتری»، «استیلا» و «پیروزی» در عملیات نظامی را برای آمریکا- حتی در یک جنگ طولانی- به‌شدت دشوار می‌سازد. با این وجود اگر ایالات‌متحده مایل به نبرد باشد، چین نمی‌تواند انتظار پیروزی نظامی را داشته باشد. از این‌رو هر دو طرف می‌توانند با چشم‌انداز بن‌بست نظامی بی‌نهایت پرهزینه مواجه شوند. این نتیجه تلویحا به این معنا است که سیاست داخلی و مولفه‌های بین‌المللی و به‌ویژه اقتصادی می‌توانند در مورد این جنگ تصمیم بگیرند که همه اینها در یک جنگ طولانی و شدید به نفع آمریکا خواهد بود. چین ممکن است در یک جنگ شدید با آمریکا در سال ۲۰۲۵ بازنده شود. افزون بر این هزینه‌های اقتصادی و خطرات سیاسی چنین جنگی می‌تواند ثبات چین را به خطر اندازد، توسعه‌اش را پایان دهد و مشروعیت دولت را تضعیف کند.
 • ادامه اختلافات آنکارا و مسکو

  القدس العربی: در مقابل همگرایی سیاسی بزرگی که درحال‌حاضر میان ترکیه و روسیه وجود دارد و قرارداد اخیر خرید سامانه موشکی S-۴۰۰ در راس آن قرار دارد، دو طرف همچنان در مورد برخی مسائل در بحران سوریه اختلافاتی با یکدیگر دارند. برخی کارشناسان بر این باورند با وجود هماهنگی بسیاری که میان آنکارا و مسکو در مورد سوریه وجود دارد، اما تا این لحظه موارد اختلاف میان آنها برقرار است که از مهم‌ترین آنها می‌توان به مساله کردهای عراق، سرنوشت بشار اسد و سرنوشت مخالفان مسلح سوری در آینده سوریه اشاره کرد.
 • افزایش هزینه نظامی جهان

  اسپوتنیک: وزارت خارجه آمریکا در گزارشی اعلام کرد: هزینه نظامی جهان در طول یک دهه گذشته تا حدود ۴۶ درصد افزایش یافته است. بر اساس گزارش منتشر شده، از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ بر اساس قیمت دلار در سال ۲۰۱۵، میزان هزینه‌های نظامی سالانه جهان حدود ۲۶ تا ۴۶ درصد افزایش یافته است. میزان هزینه نظامی از حدود ۳۵/ ۱ تریلیون دلار در سال ۲۰۰۵ تا حدود ۷۶/ ۲ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۵ افزایش یافته است. این گزارش نشان می‌دهد کشورهای ثروتمندی که به‌صورت دموکراتیک اداره می‌شوند به‌طور فزاینده متصل به آمریکا به‌عنوان منبع تامین تسلیحات هستند. این مساله به رشد تجارت جهانی تسلیحات و افزایش سهم آمریکا در صادرات جهانی آن از ۷۸ درصد تا ۸۳ درصد در طول یک دهه گذشته کمک کرده است. وزارت خارجه آمریکا این گزارش را به‌عنوان سی و پنجمین گزارش خود درباره انتقال تسلیحات و هزینه‌های آن از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ منتشر کرده است.
 • مشت آهنین علیه بانک آسیای ترکیه

  رویترز: مقام‌های ترکیه برای ۶۸ تن از سهامداران بانک آسیا قرار بازداشت صادر کرده‌اند. این عملیات ظاهرا برای هدف قرار دادن شبکه مرتبط با فتح‌الله گولن، مُبلغ مخالف و در تبعید دولت آنکارا محسوب می‌شود. شبکه خبری ان‌تی‌وی و سایر رسانه‌های ترکیه روز گذشته گزارش دادند عمده این عملیات در استانبول متمرکز است و در ۹ استان دیگر ترکیه نیز در حال اجرا است.بانک آسیا توسط حامیان فتح‌الله گولن، مُبلغ در تبعید و مخالف دولت ترکیه تاسیس شده و در سال ۲۰۱۵ توسط دولت آنکارا مصادره شد. این اقدام بخشی از عملیات علیه شبکه حامیان گولن محسوب می‌شود که به برنامه‌ریزی کودتای ترکیه متهم است. حزب حاکم در ترکیه تاکنون افراد بسیاری را به اتهام ارتباط با این روحانی ترکیه‌ای که در آمریکا زندگی می‌کند، دستگیر کرده است.
 • انقلاب نظامی در چین

  دیلی میل: برخی رسانه‌های مرتبط با ارتش چین گزارش دادند، این کشور با موفقیت یک سیستم پرتاب موشک بالستیک اتوماتیک را توسعه داده و اکنون به این قابلیت دست یافته که با استفاده از روبات‌ها در مدت زمانی بسیار سریع‌تر از قبل موشک‌های بالستیک را شلیک کند. چین گفته که این سیستم پیشرفته به ارتش کمک می‌کند که کلاهک‌های تسلیحاتی را سه‌برابر سریع‌تر از قبل شلیک کند و در عین حال با این سیستم اتوماتیک تعداد سربازان در این بخش به نصف کاهش می‌یابد. این خبر در حالی منتشر شده که اخیرا تنش‌ها میان واشنگتن و پکن بر سر ادعای آمریکا مبنی بر انتقال پنهانی نفت از چین به کره‌شمالی بالا گرفته است.

بیشتر