آرشیو روزنامه شماره ۴۲۳۲ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۲۳۲

 • توطئه لیکود

  دنیای اقتصاد: جناح راست در اسرائیل بر سرعت تحرکات خود افزوده و هدف آنها از این جنب‌وجوش ایجاد مانعی بزرگ‌تر برای ساخت کشور مستقل فلسطینی است. در واقع این سیگنال‌های ارسالی نشان می‌دهد که راست‌ها در اسرائیل به‌دنبال از بین بردن طرح تاسیس دو کشور است.
 • بندر چینی در صحرای قزاقستان

  دنیای اقتصاد: بزرگ‌ترین‌ شرکت کشتیرانی چین میلیاردها دلار را صرف خرید بنادر در یونان و دیگر کشورهای دریایی در جهان کرده است. اما محل جدیدترین سرمایه‌گذاری خارجی کلان، جاه‌طلبی‌های رو به گسترش «شرکت کشتیرانی اقیانوسی چین» را پیچیده‌تر کرده است: اینکه نزدیک‌ترین اقیانوس بیش از ۱۶۰۰ مایل فاصله دارد.
 • پاکستان زیر منگنه آمریکا

  دنیای اقتصاد: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در اولین توییت خود در سال تازه میلادی به‌شدت به پاکستان تاخت. ترامپ در این توییت جدید نوشت: «ایالات‌متحده آمریکا با ساده‌لوحی در ۱۵ سال گذشته بیش از ۳۳ میلیارد دلار به پاکستان کمک کرده است و آنها در عوض به جز دروغ و فریب چیزی به ما نداده‌اند؛ با این تصور که رهبران ما احمق هستند.
 • نه «صلح آمریکایی» نه «صلح چینی»

  نویسندگان: مایکل دی سوین، ونیان دنگ و اوبه ری لسکور ترجمه: محمدحسین باقی
  در قرن بیستم، جنگ‌های دو قدرت بزرگ موجب جنگ‌های جهانی شد و جنگ جهانی سوم هم می‌تواند در همین مسیر پیش برود یا حتی بدتر باشد. احتمالا جنگ چین و آمریکا، قدرت‌های دیگر را هم به جنگ می‌کشد و خیلی از دولت‌ها نمی‌توانند در گوشه‌ای بنشینند و نظاره‌گر باشند؛ علاوه بر ژاپن، شاید هند، ویتنام و ناتو هم طرف آمریکا و روسیه و کره‌شمالی طرف چین قرار گیرند.
 • دیپلماسی المپیکی کره

  دنیای اقتصاد: آیا کره‌شمالی با سیگنالی که در روز آغاز سال جدید میلادی ارسال کرده، به‌دنبال کاهش تنش‌ها با کره‌جنوبی است؟ پس از یک‌سال تهدید و ارتقای تسلیحاتی، به‌نظر می‌رسد رهبر کره‌شمالی بخواهد از بازی‌های المپیک زمستانی در کره‌جنوبی به‌عنوان ابزاری برای کاهش فشار رو به رشد بین‌المللی علیه رژیمش و نگه‌داشتن زرادخانه تسلیحاتی‌ خود استفاده کند.

بیشتر