آرشیو روزنامه شماره ۴۲۳۴ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۲۳۴

 • آتش و خشم در کـاخ سفیـد

  دنیای اقتصاد: دیروز از کتابی در آمریکا رونمایی شد که واکنش تند ترامپ را به‌دنبال داشت. نکته عجیب اما اینکه این کتاب نقل‌ قول‌هایی از یار غار و دیرین رئیس‌جمهوری آمریکا بوده است.
 • مذاکره صلح در شبه‌جزیره

  دنیای اقتصاد: کره‌شمالی پیشنهاد مذاکره صلح از سوی کره‌جنوبی را پذیرفت. این اولین مذاکره صلح در سطح بالا میان دو کشور طی دو سال گذشته است. «تائه هون لی» و «یوان مک کردی»، گزارشگران سی‌ان‌ان در گزارش ۵ ژانویه ۲۰۱۸ خود نوشتند که «باک تائه هیون»، سخنگوی وزارت اتحاد کره‌جنوبی، روز جمعه (۱۵ دی ماه) به خبرنگاران گفت که کره‌شمالی از طریق فکس در ساعت ۱۶/ ۱۰ صبح به وقت محلی به همسایه جنوبی اطلاع داد که پیشنهاد مذاکره از سوی جنوب را پذیرفته است.
 • نه «صلح آمریکایی» نه «صلح چینی»

  نویسندگان: مایکل دی سوین، ونیان دنگ و اوبه ری لسکور ترجمه: محمدحسین باقی
  در کنار معیارهایی برای جلوگیری از تبدیل بحران‌ها به «بحران خشن» و سپس تبدیل آن به «بحران شدید»، ایالات‌متحده باید تلاش کند تاثیر سیستم‌های ضددسترسی و منع منطقه‌ای چین را در سال‌های آتی کاهش دهد.
 • دیالوگ ماشین‌ها و انسان

  دنیای اقتصاد: نشریه انگلیسی اکونومیست طرح روی جلد و موضوع سرمقاله نخستین شماره سال نوی میلادی خود را به کنترل ماشین‌ها با فکر انسان اختصاص داد. در این مقاله با اشاره به کمک‌هایی که ماشین‌ها به انسان می‌کنند از جمله کمک به نابینایان، رصد مغز برای تشخیص افسردگی و ... آمده است که به احتمال زیاد روزی فرا خواهد رسید که ماشین‌ها و انسان قادر خواهند شد از طریق اندیشه‌خوانی از راه دور با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. گر چه تا کنون وعده‌ای برای تبدیل تفکر آدمی به کدهایی که برای ماشین قابل درک باشد، داده نشده است، اما در صورت تحقق می‌تواند مفهوم «انسان» را دگرگون کند.
 • همکاری نظامی فرانسه و ترکیه

  رویترز: رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه گفت که در سفر به پاریس در مورد همکاری نظامی با مقامات این کشور گفت‌وگو خواهد کرد. او همچنین تاکید کرد که ترکیه مایل است در کنسرسیوم دفاعی فرانسه، ایتالیا موسوم به «یوروم سام» حضور داشته باشد.
 • انتقاد اردوغان از آمریکا

  نیویورک‌تایمز: ترکیه روز پنج‌شنبه به‌شدت از محکوم شدن بانکدار ترکیه‌ای به اتهام دور زدن تحریم‌های ایران انتقاد کرد. رئیس‌جمهوری ترکیه این دادگاه را متهم به خواندن رای ناعادلانه کرد و آن را دخالت غیرمنتظره در امور داخلی ترکیه خواند. در همین حال به‌نظر می‌‌رسد در ماجرای یک میلیارد دلار طلا در ازای نفت به منظور کمک به دور زدن تحریم‌های ایران، نام برخی از وزرای رجب طیب اردوغان نیز مطرح شده است. همزمان مهمت هاکان آتیلا، بانکدار ترکیه‌ای از ۶ مورد اتهام، در ۵ مورد مجرم و در یکی از آنها نیز بی‌گناه شناخته شد. او به اتهام نقض قوانین ایالات‌متحده در زمینه تحریم‌ها علیه ایران مجرم شناخته شد. وکیل مهمت هاکان آتیلا، بانکدار ترکیه‌ای پس از صدور رای گفت که حتما درخواست تجدیدنظر خواهد کرد.

بیشتر