آرشیو روزنامه شماره ۴۱۷۰ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۱۷۰

 • باخت بزرگ بارزانی‌ها

  دنیای اقتصاد: ارتش عراق در کمتر از ۲۴ ساعت توانست بر بخش بزرگی از کرکوک مسلط شود. آخرین خبرها حاکی از آن است که دولت عراق توانسته است حاکمیت خود را بر فرودگاه، ساختمان فرمانداری، میادین نفتی و مهم‌ترین پایگاه نظامی کرکوک اعاده کند. ظاهرا این امر بدون مخالفت از سوی پیشمرگه‌های کرد صورت گرفته است. اما مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: پیشروی‌های ارتش عراق به‌دلیل «خیانت» برخی از پیشمرگه‌ها محقق شده است. برخی منابع خبری نیز می‌گویند که نیروهای دولتی در تلاشند راه‌های کرکوک به شهرهای اربیل و سلیمانیه را قطع کنند.
 • برگزیت دوم در اتریش؟

  دنیای اقتصاد: انتخابات اتریش، اتحادیه اروپا را شگفت‌زده کرده است. براساس انتخابات برگزار شده، اتریش یک گردش به راست داشته است. راست‌ها توانستند در انتخابات روز یکشنبه پیروز میدان باشند: راست‌های محافظه‌کار و راست‌های افراطی. سوسیالیست‌ها هم بعد از سال‌ها به رده دوم سقوط کردند.
 • نه «صلح آمریکایی» نه «صلح چینی»

  نویسندگان: مایکل دی سوین، ونیان دنگ و اوبه ری لسکور محمدحسین باقی
  چین معتقد است برای خلع‌سلاح هسته‌ای باید مسیر خلع‌سلاح شیمیایی را دنبال کرد. «لی بین»، دانشمند چینی می‌گوید: «خلع‌سلاح شیمیایی ضرورتا با تعهد آغازگر نبودن شروع می‌شود، سپس به غیرمشروع ساختن تسلیحات شیمیایی راه می‌برد؛ سپس به بی‌ارزش و بی‌اعتبار کردن آن و در نهایت به خلع‌سلاح کامل. فرآیندی که امروز تقریبا کامل شده است.» درست همان‌طور که خلع‌سلاح شیمیایی موفقیت‌آمیز فرآیندی چند مرحله‌ای را پیمود، اقدام مشابهی را می‌توان برای دولت‌های هسته‌ای متصور شد. این روش به سه شکل دنبال می‌شود. مورد اول در شماره قبل بررسی شد و دو مورد بعدی در زیر مطرح شده است.
 • اسپانیا در وضعیت آتش‌بس

  دنیای اقتصاد: درحالی‌که کاتالان‌ها تا روز دوشنبه ساعت ۱۰ به وقت محلی فرصت داشتند تا به ضرب‌الاجل مادرید پاسخ دهند، رئیس این ایالت، پوجدمن از دادن پاسخ صریح طفره رفت و خواهان مذاکره با راخوی طی دو ماه آینده شد.
 • حمله هوایی اسرائیل به حومه دمشق

  اسکای نیوز: منابع نظامی در سوریه از حمله هوایی رژیم صهیونیستی به پایگاهی نظامی در حومه دمشق خبر دادند. این حمله جنگنده‌های اسرائیلی یک سامانه دفاع هوایی ارتش سوریه در نزدیکی دمشق را هدف قرار داده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر