آرشیو روزنامه شماره ۴۱۶۱ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۱۶۱

 • سرمایه‌گذاری تسلیحاتی روسیه در خاک عربستان

  دنیای اقتصاد: روز پنج‌شنبه (۱۳ مهرماه ۹۶) ملک سلمان، پادشاه عربستان، با هیاتی هزار نفره به روسیه سفر کرد و مورد استقبال گرم ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، قرار گرفت. این اولین سفر یک پادشاه سعودی به مسکو تلقی می‌شود. «اولیور کارول»، گزارشگر ایندیپندنت، می‌نویسد هواپیمای غول پیکر طلایی رنگی که هیات عربستانی را وارد مسکو کرد خشم نخبگان روسی را برانگیخت زیرا خدم و حشم پادشاه سعودی هتل‌های ۵ ستاره مسکو را اشغال کرده‌اند.
 • رازهای مگو از کاخ سفید

  دنیای اقتصاد: رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه ایالات‌متحده روز چهارشنبه این خبر را که چندی پیش از مقام خود استعفا کرده است، رد کرد و گفت که به ترامپ و برنامه کاری او وفادار است اما در مورد این مطلب که ان‌بی‌سی مدعی شده بود تیلرسون در جلسه‌ای ترامپ را «احمق» خطاب کرده است، چیزی نگفت. البته بعدا وزارت امور خارجه این کشور در یک بیانیه این موضوع را رد کرد و گفت که وزیر امور خارجه این کشور چنین کلمه‌ای را به کار نبرده است اما از توضیح دقیق‌تر خودداری کرده است.
 • آرامش قبل از توفان

  دنیای اقتصاد: دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا پس از برگزاری نشستی با فرماندهان ارشد نظامی این کشور که گفته شده در آن درباره کره‌شمالی بحث شده بدون ارائه جزئیاتی خطاب به خبرنگاران گفت: «شاید الان آرامش قبل از توفان است.»
 • نه «صلح آمریکایی» نه «صلح چینی»

  نویسندگان: مایکل دی سوین، ونیان دنگ و اوبه ری لسکور محمدحسین باقی
  تصمیم‌گیران چینی یک دکترین روشن و دفاعی را در مراحل اولیه برنامه هسته‌ای این کشور تدوین کردند. براساس این دکترین، ادارات و نهادهای تصمیم‌گیر چینی مجموعه‌ای از ۱۰ اصل مرتبط با توسعه قوای هسته‌ای را برقرار کردند. اولین اصل شامل شکل دادن به یک ساختار رهبری و سازوکار تصمیم‌گیری از بالا به پایین، متمرکز و واحد است. دومین اصل بر تعیین هدف توسعه‌ای برای دستیابی به بازدارندگی استراتژیک موثر متمرکز است.
 • بن‌بست کاتالونیا

  دنیای اقتصاد، شادی آذری: هفته‌نامه اکونومیست برای شماره این هفته خود که نسخه چاپی آن امروز شنبه منتشر می‌شود، دو سرمقاله درنظر گرفته است. یک سرمقاله به بازارهای جهانی از بازارهای سهام گرفته تا اوراق بهادار و املاک اختصاص دارد که در همه آنها قیمت‌ها درحال افزایش است و چشم‌انداز رونق مشاهده می‌شود. سرمقاله دیگر اکونومیست که مختص نسخه‌های اروپایی است، به استقلال کاتالونیا از اسپانیا پرداخته است. اکونومیست در این باره بر این باور است که هنوز برای پیشگیری از تجزیه اسپانیا دیر نشده و لازمه پیروزی در این راستا شناسایی و پاسخگویی به مطالبات واقعی مردم کاتالونیاست. اکونومیست نوشت:
 • نوبل هسته‌ای

  دنیای اقتصاد: کارزار بین‌المللی محو سلاح‌های هسته‌ای موسوم به «آیکن»، برنده جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۱۷ میلادی شد. این جایزه به‌دلیل یک دهه فعالیت این سازمان غیردولتی در زمینه عاری شدن جهان از سلاح‌های هسته‌ای، در سایه بحران بر سر برنامه‌های هسته‌ای کره‌شمالی تعلق گرفته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر