آرشیو روزنامه شماره ۴۱۶۲ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۱۶۲

 • آغاز پایان داعش در عراق

  دنیای اقتصاد: داعش به روزهای پایانی خود در عراق نزدیک می‌شود. یکی از دو پایگاه اصلی خلافت خودخوانده این روزها اخراج داعش را جشن می‌گیرد. برخی آن را «آغاز پایان داعش در عراق» نامیده‌اند. به گزارش نیویورک‌تایمز، نیروهای خلافت سرانجام از شهر حویجه هم بیرون رانده شدند.
 • حمله مسلحانه به کاخ سلمان

  دنیای اقتصاد: کاخ محمد سلمان در جده مورد حمله مسلحانه قرار گرفت. براساس گزارش الجزیره در جریان این حمله دست‌کم چند گارد امنیتی در نزدیکی این کاخ کشته شدند. عامل حمله نیز کشته شده است. همزمان سفارت آمریکا در عربستان به شهروندان این کشور هشدار داد تا در مناطق اطراف این کاخ احتیاط به خرج دهند. از شواهد چنین برمی‌آید که حمله صورت‌گرفته از سوی عوامل داعش صورت گرفته باشد؛ چراکه پیش از این نیز حملاتی در عربستان انجام گرفته که داعش مسوولیت آن را بر عهده گرفته بود.
 • فروش «تاد» به عربستان سعودی

  رویترز: وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، روز جمعه اعلام کرد که وزارت خارجه آمریکا فروش سامانه‌های پیشرفته ضدموشکی «تاد» به عربستان سعودی به ارزش ۱۵ میلیارد دلار را تایید کرده است.
 • آماده شدن کره برای شلیک موشک به آمریکا

  رویترز: یکی از قانون‌گذاران روسیه که از سفرش به پیونگ‌یانگ بازگشته، گفت، کره‌شمالی خودش را آماده آزمایش جدید موشک دوربرد می‌کند که می‌تواند به ساحل غربی ایالات‌متحده برسد.
 • نه «صلح آمریکایی» نه «صلح چینی»

  نویسندگان: مایکل دی سوین، ونیان دنگ و اوبه ری لسکور محمدحسین باقی
  براساس دکترین دفاعی چین، ادارات و نهادهای تصمیم‌گیر چینی مجموعه‌ای از ۱۰ اصل مرتبط با توسعه قوای هسته‌ای را برقرار کردند. در شماره قبل به ۸ اصل اشاره شد. از جمله اصول دیگر: رد مشارکت در مسابقه تسلیحات هسته‌ای با کشورهای دیگر، پایبندی به اصل «کوچک اما کارآ» که به نظریه «تعداد معدود» نیز شهره است، اهمیت قابلیت بقا و امنیت، توجه به برنامه‌ریزی بلندمدت، پایبندی به اصل خویشتن‌داری و ... است.
 • وداع دیپلمات از کاخ سفید؟

  دنیای اقتصاد: خبرهای صبح چهارشنبه در ایالات‌متحده حکایت از این داشت که دیپلمات ارشد ایالات‌متحده به هوش رئیس‌جمهوری آمریکا توهین کرده است اما جان کلی که به استخدام حلقه یاران ترامپ درآمده است تا آشفته‌بازار دولت ترامپ را سر و سامان دهد حالا خود در میان رئیس و متحدانش گیر افتاده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر