آرشیو روزنامه شماره ۴۱۶۰ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۱۶۰

 • دوئل مفتی و سلطان

  دنیای اقتصاد- محمدحسین باقی
  فرمان اخیری که ملک سلمان، پادشاه عربستان، برای آزادی رانندگی زنان صادر کرد اقدامی مثبت تلقی می‌شود. اما سوال این است که آیا عربستان به راستی پای در مسیر اصلاحات گذاشته یا اینکه این اقدامات صرفا گامی است که از «بالا» برداشته می‌شود تا فشار از «پایین» را تا حدودی مهار یا مدیریت کند؟ آیا در پس این آزادی «منطق»ی نهفته است یا فقط برای کاستن از میزان فشارهای خارجی چنین فرمانی صادر شده است؟ آیا این فرمان در همراهی با نهادهای دینی صادر شده؟ آیا از سوی شخص سلمان صادر شده؟ یا محمد بن‌سلمان پشت این فرمان بوده است؟
 • نه «صلح آمریکایی» نه «صلح چینی»

  نویسندگان: مایکل دی سوین، ونیان دنگ و اوبه ری لسکور محمدحسین باقی
  از آنجا که رهبران چین ضرورت و ناگزیر بودن همکاری بین‌المللی در مورد کنترل تسلیحات هسته‌ای را پیش‌بینی می‌کردند، تاثیرات فرآیند کنترل سلاح‌های هسته‌ای را هم در نظر داشتند و همزمان سیاست توسعه تسلیحات هسته‌ای خود را تدوین می‌کردند. از همان روزی که چین برای اولین بار به‌طور موفقیت‌آمیزی یک سلاح هسته‌ای را آزمایش کرد، دولت در اعلامیه خود روشن ساخت که هدف اصلی این تسلیحات هسته‌ای یکی «دفاعی» بودن آن است، دیگر، حمایت از تلاش‌های خلع سلاح هسته‌ای جهانی است و در آخر تمایل به اتکا بر استراتژی توسعه «کوچک اما کارآ.» چین همواره به اصول خویشتن‌داری و توسعه محدود تسلیحات هسته‌ای پایبند بوده است.
 • نزاع پادشاه و جدایی‌طلبان

  دنیای اقتصاد: اوضاع در کاتالونیا هر روز پیچیده‌تر می‌شود. درحالی که پادشاه اسپانیا رهبران کاتالونیا را به بی‌کفایتی غیرقابل‌قبول متهم می‌کند، رهبران این ایالت می‌گویند که به‌زودی اعلام استقلال خواهند کرد. در این راستا کارلوس پوجدمان، رئیس دولت منطقه‌ای کاتالونیا، روز سه‌شنبه گفته است، این منطقه طی روزهای آینده اعلام استقلال خواهد کرد. رئیس دولت منطقه‌ای کاتالونیا در مصاحبه با شبکه بی‌بی‌سی انگلیسی گفته است که دولت وی اواخر هفته‌جاری یا اوایل هفته آینده دست به اقدامات لازم خواهد زد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر