او گفت: «نظرسنجی‌هایی که نشان می‌دهد او شکست می‌خورد، باور نمی‌کند.» او همچنین در پاسخ به این سوال که اگر دونالد جی.ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا در نوامبر انتخاب شود، چه احساسی خواهد داشت، ترجیح داد سکوت کند. بایدن در مصاحبه‌ای که قصد داشت نگرانی‌های فزاینده درباره سنش را کاهش دهد، گفت: «تا زمانی که بتوانم تلاش خواهم کرد و بهترین کارهایی را که می‌دانم درست است، انجام می‌دهم. این آن چیزی است که می‌توانم انجام دهم.» اما از آنجا که او با لحنی خشن صحبت و در تمام مدت مصاحبه سرکشی می‌کرد، نشانه‌ای وجود نداشت که نشان دهد این مصاحبه می‌تواند به اختلافات برای پایان حرفه سیاسی‌‌اش مهر خاتمه بزند.

بایدن بارها و بارها به استفانوپولوس گفت که رای‌دهندگان باید دستاوردهای او را در مقام ریاست‌جمهوری در نظر بگیرند. او گفت: چه کسی می‌تواند ناتو را مانند من نگه دارد؟ چه کسی می‌تواند مانند من در حوزه اقیانوس آرام به‌گونه‌ای عمل کند که چین مات شود. چه کسی قرار است این کار را انجام دهد؟ چه کسی این توانایی را دارد؟» بایدن در این مصاحبه به این سوال که آیا به نفع یک دموکرات مورد احترام دیگر کنار می‌کشد، پاسخ سر بالا داد. بایدن به استفانوپولوس گفت: «ببین، منظورم این است که اگر خدا پایین بیاید و بگوید جو، از رقابت خارج شو، من از رقابت خارج می‌شوم؛ اما این محال است.» او نگرانی‌های قانون‌گذاران دموکرات را رد کرد و آنها را متهم کرد که بیش از حد مساله را بزرگ می‌کنند. او در پاسخ به این سوال که آیا واقعا معتقد است که در رقابت‌ها از ترامپ عقب نمانده است، گفت که «همه نظرسنجی‌هایی که من مشاهده می‌کنم، دقت زیادی ندارند. او گفت که حاضر است در این مورد ریسک کند. او به استفانوپولوس تاکید کرد: «فکر نمی‌کنم کسی از من برای ریاست‌جمهوری یا برنده شدن در این رقابت واجد شرایط‌تر باشد.»

با این حال این واقعیت وجود دارد که بایدن در این مصاحبه بارها مجبور شد درباره شرایط آمادگی ذهنی‌اش جواب دهد. بسیاری از کمک‌کنندگان مالی و چندین قانون‌گذار با توجه به شرایط ذهنی بایدن خواستار کناره‌گیری‌اش از انتخابات شده‌اند. رئیس‌جمهوری آمریکا اما این واقعیت را روز جمعه به چالش کشید و اصرار داشت که اکثریت قریب به اتفاق افراد با این موضوع موافق نیستند و او گفت که هیچ‌کس از اطرافیانش پیشنهاد نکرده است که او باید تحت معاینه عصبی مستقل قرار گیرد. او ادامه داد: ««نه.هیچ کس نگفت که مجبورم. همه گفتند من خوبم. ببین، من هر روز یک تست شناختی دارم. هر روز آزمایش داشتم، هر کاری که انجام می‌دهم. نه تنها کمپین خودم، بلکه جهان را اداره می‌کنم.»

در دنیای بایدن همه چیز خوب به نظر می‌رسد. آن مناظره ویرانگر؟ او می‌گوید آن فقط یک شب بود. او اعداد ناامیدکننده نظرسنجی‌ها را قبول ندارد و می‌گوید آنها دقیق نیستند. در پاسخ به این سوال که دموکرات‌هایی هستند که می‌خواهند او قدرت را ترک کند، می‌گوید هیچ‌کس این را به او نگفته است. برای بایدن، بحرانی که بسیاری از دموکرات‌ها آن را «اساسی» می‌بینند، برای او فقط یک دست‌انداز دیگر است که می‌تواند از آن عبور کند. او قبول ندارد که با بالا رفتن سن در حال لغزش است. او نمی‌پذیرد که در برابر رئیس‌جمهور سابق دونالد جی.‌ترامپ بازنده است. او اصلا باور ندارد که بسیاری از افراد حزب خواهان کناره‌گیری‌اش هستند.

مصاحبه او در ساعات پربیننده که جمعه شب از ای‌بی‌سی نیوز پخش شد، تمرینی نه تنها برای بررسی آسیب ذهنی بایدن، بلکه در بررسی واقعیت بود. بایدن در بیشتر دوران طولانی و پر سابقه سیاسی خود، از طریق اراده محض موفق شده است از موانع عبور کند و با مخالفت با شک و تردیدها و تمسخرکنندگان ثابت کرده است که می‌تواند کاری را انجام دهد که هیچ‌کس انتظارش را ندارد. با این حال، اکنون، اعتماد به نفس او ممکن است لحظه جبران‌ناپذیری برای حزب دموکرات خلق کند و این اعتماد به نفسش ممکن است او را در حزب منزوی کند. جولیان کاسترو، وزیر مسکن سابق که با بایدن برای نامزدی دموکرات‌ها در سال۲۰۲۰ رقابت کرد، در مصاحبه‌ای گفت: «شما واقعا رئیس‌جمهور را در حال انکار و در حباب می‌بینید. شما رئیس‌جمهوری می‌خواهید که بتواند صادقانه و دقیق توانایی خود را در این رقابت ارزیابی کند و این مصاحبه اصلا این اطمینان را در مردم به‌وجود نیاورد.»