چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات سنای آمریکا و میچ مک‌کانل، رهبر اقلیت جمهوری‌خواه سنا همچنان در تلاش برای رسیدن به یک توافق درخصوص سازماندهی محاکمه هستند که بر اساس برنامه قرار است امروز سه‌شنبه برگزار شود. اما سناتور‌ها این پیام را می‌دهند که خواستار انجام سریع این فرآیند هستند و اینکه این استیضاح ممکن است تنها در عرض یک هفته انجام شود.

دموکرات‌ها، در ضمن استدلال درخصوص اینکه محاکمه ترامپ لازم است، همچنین متمرکز بر استراتژی سیاسی خود برای تصویب کمک‌های مربوط به ویروس کرونا هستند. سناتور جمهوری‌خواه کوین کریمر اظهار کرد: «من نمی‌توانم تصور کنم که این فراتر از یک هفته ادامه داشته باشد. من فکر نمی‌کنم نسبت به این مساله اشتیاق چندانی از سوی کسی وجود داشته باشد.»

سناتور دموکرات کریس مورفی در پاسخ به سوالی درخصوص ترجیحش درباره طول محاکمه گفت: «من فکر نمی‌کنم این فرآیند نیاز به اینکه بیش از یک هفته ادامه یابد، داشته باشد. برای هر طرفی دو روز کافی است.»

همچنین سناتور دموکرات تام کارپر، یک هم‌پیمان نزدیک به جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا هم گفت، این محاکمه باید تنها چند روز طول بکشد. او به خبرنگاران گفت: «محاکمه چیزی نیست که لازم باشد چند ماه یا هفته طول بکشد. تنها چند روز کافی است.» توافقی که مک‌کانل و شومر به دنبالش هستند چارچوب زمانی برای فاز اول محاکمه است که شامل گشودن استدلال‌های هر دو گروه مدیران استیضاح مجلس نمایندگان و وکلای ترامپ است.

اگر اعضای سنا رای به فراخواندن شاهدان ندهند، محاکمه ممکن است سریعا به پایان خود همراه با طرح‌های بالقوه سناتورها، رایزنی‌ها درباره اتهامات، استدلال‌های پایانی و سپس رای‌گیری بر سر محکوم کردن ترامپ از بابت جرائم و تخلفاتش نزدیک شود. اخیرا مدیران استیضاح در مجلس نمایندگان آمریکا از ترامپ برای ایراد شهادت دعوت کردند که این درخواست از سوی وکلای وی رد شد. دموکرات‌ها هنوز نگفته‌اند آیا خواستار فراخواندن شاهدان بیشتر خواهند شد یا خیر.محاکمه مربوط به اولین استیضاح ترامپ ۲۱ روز طول کشید که منجر به کوتاه‌ترین محاکمه برای استیضاح ریاست جمهوری در آن زمان شد. محاکمه مربوط به استیضاح بیل کلینتون، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا ۳۷ روز و محاکمه مربوط به استیضاح اندرو جانسون، رئیس‌جمهور اسبق دیگر آمریکا ۸۳ روز طول کشید. یک سناتور ارشد جمهوری‌خواه پیش‌بینی کرد محاکمه جدید تا روز جمعه یا شنبه انجام شود زیرا این چیزی است که احتمالا هر دو طرف خواستار انجامش هستند. در صورت پیش رفتن سریع محاکمه، چنانچه ۱۷ تن از جمهوری‌خواهان به ضرر ترامپ رای دهند، او در این پرونده محکوم شناخته خواهد شد. اما به نظر می‌رسد به غیر از رای یک تا دو جمهوری‌خواه، دموکرات‌ها نتوانند بیش از این از حزب مخالف، رای به دست آورند.

جیمی راسکین، نماینده مجلس نمایندگان از حزب دموکرات و اهل مریلند و دادستان ارشد، در مصاحبه‌ای گفت: «داستان اقدامات رئیس‌جمهور سابق دارای جنبه‌های ناخوشایند و وحشتناکی است. ما فکر می‌کنیم هر آمریکایی باید از آنچه اتفاق افتاده آگاه باشد؛ یعنی بداند چرا در حال استیضاح شدن است و چرا باید رای محکومیت بگیرد تا اینکه وی را از دست گرفتن پست‌های فدرالی در آینده محروم کنیم.» جمهوری‌خواهان عمدتا بر این باورند که استیضاح ترامپ پس از اتمام دوره‌اش کاری غیرقانونی است و به همین منظور یک رای‌گیری درون‌حزبی انجام دادند که با رای قاطعی نشان دادند مخالف استیضاح ترامپ هستند.

 

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند