همکاران لوکن که در ۲۰۱۸ از سوی جانسون مجبور به ترک سفارت شدند به نیویورک‌تایمز گفتند، بابت اقدامات جانسون ناراحت شده و همان موقع به وزارت خارجه آمریکا ایمیل زده‌اند. ترامپ به عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا از قانون تعارض منافع فدرال معاف است که کارمندان دولت را از شرکت در امور دولتی که بر منافع مالی شخصی آنها تاثیر می‌گذارد، منع می‌کند. اما رئیس‌جمهوری از بند دریافت هدایای خارجی قانون اساسی که مقام‌های فدرال را از پذیرش هدایا از دولت‌های خارجی منع می‌کند، معاف نیست.

ترامپ با چنین مسائلی بیگانه نیست. سال گذشته میلادی، وقتی اعلام کرد که محل برگزاری نشست گروه هفت یکی از املاکش در میامی است، باعث خشم عمومی شد و این نارضایتی باعث شد محل برگزاری به کمپ دیوید منتقل شود که اصلا به دلیل شیوع ویروس کرونا لغو شد.

نورمن آیسن، سفیر آمریکا در جمهوری چک در دوران اوباما نیز با اشاره به مکالمه ادعایی بین سفیر آمریکا در لندن با موندل به نیویورک‌تایمز گفت: هیچ دیپلمات کارکشته و باتجربه‌ای چنین کاری نمی‌کند. این یک اقدام نامناسب دیپلماتیک است؛ چون زمانی که شما این کار را انجام دهید، خودتان را در موقعیت خطر قرار داده‌اید.

با این حال لوئیس لوکن به ترامپ توصیه کرده بود که سودای برگزاری معروف‌ترین تورنمنت اوپن گلف در زمین‌های خود را فراموش کند، چون اساسا این مساله با منافع شخصی گره خورده و برای ریاست‌جمهوری نامناسب است. اما جانسون احساس کرده بود برای این کار تحت فشار است. هفته گذشته موندل نیز در یک مصاحبه به این موضوع اشاره کرد و گفت که مذاکرات وی با جانسون بسیار نامناسب بوده و دولت بریتانیا هم در بیانیه‌ای گفت هیچ درخواستی از آقای موندل را برای مسابقات اوپن یا هر مسابقه دیگر بررسی نکرده است. البته در بیانیه دولت بریتانیا هیچ اشاره‌ای به زمین‌های گلف ترامپ که در سال ۲۰۱۴ خریداری کرده، نشده است اما در هیچ‌کدام از چهار دوره‌ای که مسابقات اوپن در بریتانیا برگزار شد، میزبانی به زمین‌های گلف ترامپ تعلق نگرفت.

با این حال کاخ سفید هنوز هیچ واکنشی به این گزارش نشان نداده است. با تماس خبرنگار نیویورک‌تایمز نیز کاخ سفید گفته درباره تحت فشار بودن جانسون، سفیر آمریکا اظهارنظر نمی‌کند. کارشناسان می‌گویند مهم‌ترین منع اخلاقی برای تعلق نگرفتن تورنمنت به زمین‌های ترامپ، هزینه‌ اضافه‌ای بود که انگلیس یا اسکاتلند باید برای مسائل ایمنی این مسابقات پرداخت می‌کردند. سال گذشته ترامپ به مایک پنس گفته بود در زمین گلف خانوادگی‌اش در دونبگ ایرلند بماند، در حالی که کار معاون ریاست‌جمهوری در آن سفر، در آن سوی دیگر کشور ایرلند بوده است. آن سفر در نهایت موجب خلق تیترهای جنجالی درباره باشگاه گلف ترامپ شد.

ترامپ از زمان تصدی کاخ سفید بیش از ۲۷۵ بار از زمین‌های گلف خانوادگی خود دیدار داشته و هر بار نیز خبرنگاران را با خود همراه می‌برد و این اطمینان را می‌دهد که استراحتگاه وی به اندازه کافی جا برای پوشش‌های خبری دارد.

همچنین هتل بین‌المللی ترامپ در واشنگتن همواره میزبانی جلسات اقتصادی و مهمانان خارجی و داخلی را که برای لابی با دولت فدرال می‌آیند، بر عهده گرفته است. موضوع اخیر نیز زمانی مورد توجه قرار گرفت که پنتاگون گفته بود سربازان خود را به زمین‌های گلف ترامپ اعزام خواهد کرد.

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند