وبگاه اینترنتی مجله تایم خبر داد که مایک پمپئو وزیرخارجه آمریکا به‌دنبال راهی مطمئن برای خروج از دولت آمریکا است. این خروج احتمالی اما نه به‌دلیل اختلاف با دونالد ترامپ بلکه به‌خاطر شرکت در انتخابات سنا صورت خواهد گرفت. پمپئو احتمالا برای شرکت در انتخابات مجلس سنای آمریکا از وزارت امورخارجه استعفا دهد. وزیرخارجه آمریکا در هفته‌های گذشته به سه نفر از اعضای ارشد حزب جمهوری‌خواه گفته قصد دارد از سمتش استعفا کند و در انتخابات مجلس سنا در سال آینده نامزد شود. مجله تایم نوشته مشکلی که پمپئو درحال‌حاضر با آن روبه‌رو است این است که انجام دادن این کار بدون وارد آوردن لطمه سیاسی به‌خودش باشد. سه عضو حزب جمهوری‌خواه به تایم گفته‌اند برنامه پمپئو قبلا این بود که تا اوایل بهار سال آینده میلادی در سمتش باقی بماند، اما اتفاقات اخیر، به‌خصوص آغاز تحقیقات استیضاح از «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا به او ضربات سیاسی وارد کرده و روابطش با ترامپ را مخدوش کرده، بنابراین او درحال بازنگری در برنامه قبلی خودش است. از میان سه سیاستمدار جمهوری‌خواه که منبع تایم در این خبر بوده‌اند یکی قبلا در دولت ترامپ سمت داشته، دیگری درحال‌حاضر عضو این دولت است و نفر سوم از افراد فعال در تصمیم‌های سیاسی حزب است. آنها گفته‌اند زمان‌بندی خروج پمپئو از دولت به این بستگی خواهد داشت که چه زمانی بتواند به راحت‌ترین شکل ممکن این کار را انجام بدهد. هنوز نشانه‌ای مبنی بر اینکه پمپئو درباره برنامه‌هایش با ترامپ صحبت کرده باشد در دست نیست. او قبلا گزارش‌های منتشرشده در ماه‌های گذشته مبنی بر نامزد شدن برای انتخابات سنا را رد کرده است. دستیاران پمپئو هم تا به‌حال چندین بار گفته‌اند که او قصد استعفا ندارد، با این حال، آنها از اظهارنظر درباره گزارش تایم خودداری کردند.

منابع مورد استناد تایم گفته‌اند پمپئو همزمان با برگزاری جلسات علنی استماع با وضعیت بغرنجی رو به روشده است؛ چرا که او به‌خوبی می‌داند هر چه بیشتر در سمتش باقی بماند، انتقادها از او بابت عدم دفاع از دیپلمات‌های آمریکایی در برابر سیاست‌های ترامپ شدت خواهد گرفت.

ترامپ اردیبهشت‌ماه «ماری یووانویچ»، سفیر آمریکا در اوکراین را اخراج کرد. این برکناری درحال‌حاضر یکی از مسائلی است که در ارتباط با تحقیقات استیضاح ترامپ مورد بررسی قرار دارد. یووانویچ به همراه دیپلمات دیگری به نام «ویلیام تیلور» در جلسات استماع مجلس نمایندگان برای پیشبرد تحقیقات استیضاح شرکت کرده و سخنان تندی علیه ترامپ به زبان آورده‌اند. از طرف دیگر، ترامپ و طرفداران او از پمپئو بابت ادای شهادت کارکنان وزارت‌خارجه در جلسات استماع علیه ترامپ گلایه دارند. آنها به علاوه معتقدند پمپئو سرسختانه از ترامپ دفاع و حمایت نکرده است. این انتقادها از او اما زمانی بیشتر شد که ماه گذشته او پاسخی به ماریا بارتیرومو، یکی از مجریان فاکس نیوز داد که به نوعی مدیریت دونالد ترامپ در دولت را زیرسوال برد. بارتیرومو وقتی از پمپئو پرسید آیا رئیس‌جمهوری راهبرد کلانی در سیاست خارجی مانند خروج نیروهای آمریکایی از سوریه دارد، پاسخ داد: تجربه من می‌گوید که رئیس‌جمهوری ابتدا تصمیم به کاری می‌گیرد بعدا به‌دنبال کسب داده‌ها و اطلاعات و تحلیل موقعیت می‌رود.

ترامپ نیز اخیرا از اینکه پمپئو به‌خوبی از وی حمایت نکرده عصبانی و ناراحت است. او آشکارا در شبکه ان‌بی‌سی از پمپئو گله کرد. حالا این گله آشکار موجب شده است تا پمپئو مجددا دو راهی ورود به سنا یا باقی ماندن در وزارت‌خارجه را مورد بررسی قرار دهد. ترامپ همچنین ماه گذشته از اینکه پمپئو، تیلور بازنشسته را در مجموعه وزارت‌خانه‌اش به کار گرفته مورد انتقاد قرار داد و گفت که وی اشتباه بزرگی کرده است. پمپئو او را در حوزه اوکراین به‌خدمت وزارت‌خارجه در آورد و حالا او یکی از کسانی است که در کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان به‌عنوان شاهد حضور یافته و علیه ترامپ صحبت کرده است. حالا به گفته کارشناسان خروج او از دولت به موقعیت وی در کانزاس باز می‌گردد تا ببیند شانس بالایی برای حضور در این انتخابات دارد یا نه.

این مطلب برایم مفید است
50 نفر این پست را پسندیده اند