آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۳ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۵۱۰۳

 • توقف خودرو به وقت آذر

  دنیای‌اقتصاد: گزارش آذرماه پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی نشان می‌دهد اوضاع صنعت خودرو در هر سه بخش «نرخ رشد»، «موجودی انبار» و «سودآوری» نه‌تنها بهبود نیافته، بلکه بدتر نیز شده است. طبق این گزارش، نرخ رشد تولید خودرو در آذر کاهش یافته و در کنار آن، موجودی انبار نیز بالا رفته است. همچنین خودروسازی بدترین وضع را در بین شرکت‌های بورسی تحت بررسی، در سودآوری داشته است. سرنخ اصلی همه این اتفاقات به نرخ‌گذاری دستوری مربوط می‌شود، سیاستی که با وجود اثرات خسارت بارش، کماکان اعمال می‌شود و جسارت لازم و کافی در سیاست‌گذار برای کنار گذاشتن آن وجود ندارد.
 • وزیر صمت: واردات قطعات داخلی‌سازی شده، منتفی است

  دنیای‌اقتصاد: چهارشنبه گذشته وزیر صمت در جریان افتتاح چند پروژه داخلی‌سازی قطعات خودرو در اظهاراتی عنوان کرد: قطعاتی که در داخل تولید می‌شوند، اجازه واردات نخواهند داشت.وی درجمع خبرنگاران افزود: در چند سال گذشته حرکت قطعه‌سازی کشور به نحوی بوده است که دیگر، واردات مقرون به صرفه نیست.رزم حسینی در این برنامه باز هم به انحصار خودروسازان تاخت و عنوان کرد که اگر دولتی‌ها دست از انحصار بردارند و سیاست دولت این باشد که رقابت در بازار به وجود آید، همه فعالان اقتصادی در بازار حضور پیدا می‌کنند.
 • فولکس برقی جدید در راه است

  دنیای‌اقتصاد: خودروی ID.۶ نخستین نمونه از نسل جدید خودروهای برقی فولکس واگن محسوب می‌شود. به نقل از موتور وان، خودروساز آلمانی فولکس واگن که به سرعت در حال حرکت به سمت جایگزینی نسل فعلی خودروهایش با محصولات هیبریدی یا برقی است، از یک محصول جدید رونمایی کرده که قرار است با کمک شریک چینی این شرکت یعنی سایک به زودی روانه خط تولید شود. فولکس واگن مجوز وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین را در این مورد اخذ کرده است. به گزارش «ایسنا»، محصول جدید بزرگ‌تر از نمونه اولیه خواهد بود و قرار است در دو خط تولید در چین به تولید برسد.
 • امکان افزایش ۵۰ درصدی تولید خودرو

  ایرنا: معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت معتقد است افزایش ۵۰ درصدی تولید خودرو در صورت اجرایی شدن برخی الزام‌ها امکان‌پذیر است. مهدی صادقی نیارکی گفت: با گذشت بیش از ۱۰ ماه از سال ۹۹، رشد ۲۵ درصدی در تولید انواع خودرو در مقایسه با مدت مشابه پارسال محقق شده است. وی بیان کرد: این رشد طبق فرآیند جاری فعالیت خودروسازان، بدون اعطای مشوق‌های وعده داده شده، با بهبود بهره‌وری در مجموعه‌های خودروسازی، مدیریت هزینه‌ها و حمایت‌های قطعه‌سازان اتفاق افتاده است. صادقی‌نیارکی یادآور شد: وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت از زمان حضور خود در این وزارتخانه، مسوولیت صنعت خودرو و پیگیری امور مربوطه را به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) محول کرده که این سازمان نیز با همکاری انجمن‌های قطعه‌سازی و همچنین خودروسازان بزرگ، بسته «جهش تولید» را آماده و به وزارتخانه پیشنهاد کرده است. وی افزود: در این بسته الزام‌هایی دیده شده که یکی از آنها تولید شدن خودرو بدون زیان است که در این صورت دست‌یابی به هدف افزایش تولید ۵۰ درصدی شدنی است. معاون وزیر صنعت خاطرنشان‌کرد: دولت و سایر نهادها و مجموعه‌های ذی‌مدخل در حال کمک به خودروسازان برای تحقق این مهم هستند.
 • ثبت‌نام در هر دو فروش سایپا ممکن شد

  سایپانیوز: سایپا برای اولین بار و به‌صورت همزمان دو طرح فروش فوق‌العاده و پیش‌فروش محصولات خود را به مناسبت دهه مبارک فجر اجرا می‌کند. کاظمی معاون بازاریابی و فروش گروه خودروسازی سایپا ضمن اعلام این خبر افزود: در این شیوه فروش، ۶ مدل از محصولات سایپا به‌صورت فروش فوق‌العاده و ۹ مدل از محصولات به‌صورت پیش‌فروش یک‌ساله عرضه می‌شود و مشتریان امکان مشارکت در یک یا هر دو طرح را دارند.
 • حضور کروز در نمایشگاه قطعات خودرو

  گروه شرکت‌ها: پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی قطعات، لوازم و مجموعه‌های خودرو پایان یافت. امیرحسین جلالی، نایب‌رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه قطعه‌سازان خودروی استان تهران در مورد این نمایشگاه گفت: نمایشگاه بین‌المللی قطعات، لوازم و مجموعه‌های خودرو فرصتی را ایجاد کرد تا مجموعه‌های دانش‌بنیان، دانشگاهی، سازندگان داخلی، تامین‌کنندگان مواد اولیه و صاحبان صنایع بتوانند به‌صورت مستقیم برای تعامل بیشتر با قطعه‌سازان مذاکره کنند و گستره همکاری خود را افزایش دهند.
 • پنج‌ستاره جدید خودروسازی کشور

  ایکوپرس: به استناد آخرین ارزیابی کیفی خودروهای ساخت داخل توسط شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، دنا پلاس توربو اتوماتیک که محصولی داخلی است، در اولین حضور خود در جدول ارزشیابی کیفی، موفق به کسب پنج ستاره کیفیت شد. نوع دنده دستی دناپلاس‌ها از ابتدا با کیفیت چهار ستاره کیفی وارد جدول ارزشیابی کیفی خودروها شد و اکنون نیز کیفیت نوع اتوماتیک آن در میان خودروهای ایرانی، سرآمد شناخته شده است. طبق اعلام گروه صنعتی ایران‌خودرو، این برای نخستین بار است که محصولی تمام‌ایرانی، موفق به کسب پنج ستاره کیفیت می‌شود. همچنین طبق آخرین گزارش کیفی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، پژو ۴۰۵ تولیدی کارخانه ایران‌خودرو خراسان به جمع خودروهای سه‌ستاره اضافه شده و به این ترتیب، در سبد محصولات این گروه صنعتی، محصولی با کیفیت کم‌تر از سه ستاره وجود ندارد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر