آرشیو روزنامه شماره ۵۰۵۲ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۵۰۵۲

 • ۱۵۲ هزار خودرو در پارکینگ تولید

  دنیای‌اقتصاد: آمارهای رسمی از تولید و فروش خودرو توسط خودروسازها نشان می‌دهد طی هشت ماه اول سال‌جاری ۱۵۲ هزار خودروی تولید شده، در پارکینگ کارخانه‌ها متوقف مانده است. هرچند گفته می‌شود عواملی همچون نبود قطعه مانع عرضه خودروهای تولیدی به بازار مصرف شده است، اما ریشه سبقت تولید از فروش (انباشت خودرو در پارکینگ تولید) به سیاست ضدتولید «قیمت دستوری» مربوط می‌شود. خودروسازها از یکسو متحمل تورم هستند و از سوی دیگر اجازه فروش با «قیمت بازار» برای پوشش هزینه‌ها را ندارند.
 • ۲۰ هزار خودرو معطل پلاک و شماره‌گذاری

  دنیای‌اقتصاد: با ورود سازمان بازرسی کل کشور علل وجود خودروهای ناقص در کف پارکینگ خودروسازان و همچنین عدم تحویل محصولات تجاری‌سازی شده به متقاضیان مورد بررسی قرار گرفت.
 • خداحافظی نمایندگی‌های فروش کادیلاک با جنرال موتورز

  سایپانیوز: ۱۵۰ نمایندگی فروش و خدمات پس از فروش کادیلاک با جنرال موتورز خداحافظی می‌کنند، چون اعتقادی به سرمایه‌گذاری برای فروش خودروهای برقی ندارند. شرکت خودروسازی آمریکایی جنرال موتورز از نمایندگی‌های فروش و خدمات پس از فروش خود در سرتاسر آمریکا خواسته است که ۲۰۰ هزار دلار برای زیرساخت‌های فروش خودروهای برقی سرمایه‌گذاری کنند و از ۹۰۰ نمایندگی، ۱۵۰ مورد ترجیح دادند به همکاری خود در جنرال موتورز پایان دهند تا آنکه بخواهند ۲۰۰ هزار دلار دیگر در نمایندگی خود سرمایه‌گذاری جدید انجام دهند.
 • ولوو در مسیر برقی شدن

  ولوو یکی از شرکت‌های خودرو‌ساز است که با سرعت بیشتری روند الکتریکی‌سازی را طی می‌کند. مدل نهایی این برند سوئدی برای داشتن یک موتور درونسوز احتمالا نسل جدید XC۹۰ است و ولوو قصد دارد در آینده فقط خودروهای با انتشار صفر را تحویل دهد. با نگاهی به دهه آینده، این خودروساز متعلق به جیلی، سه نقطه عطف را برای دستیابی به موفقیت دارد. در مرحله نخست، ۲۰ درصد از فروش جهانی ولوو باید الکتریکی شود و در مرحله دوم که برای سال ۲۰۲۵ هدف‌گذاری شده، این شرکت می‌خواهد نیمی از فروش را به محصولات موردنظر اختصاص دهد. در نهایت تا سال ۲۰۳۰، ولوو می‌خواهد فقط الکتریکی به فروش برساند. اخیرا هاکان ساموئلسون مدیر عامل این شرکت، گفته است: «من متعجب خواهم شد اگر از سال ۲۰۳۰ فقط اتومبیل‌های الکتریکی تحویل ندهیم.» وی معتقد است که مهلت‌های مقرر در پایان فروش موتورهای بنزینی و دیزلی، تمایل مردم به حرکت به سمت خودروهای الکتریکی و وسایل نقلیه سبز را تسریع می‌کند. ساموئلسون طی مصاحبه‌ای از اوایل سال‌جاری اعلام کرد که می‌خواهد ولوو قبل از اجبار توسط دولت، کاملا الکتریکی شده باشد. به گفته وی، ولوو بسیار محتاط خواهد بود و قبل از اینکه کسی شرط قانونی داشته باشد، فقط موتورهای الکتریکی را تحویل می‌دهد.»
 • عرضه بی‌ام‌دبلیو برقی در سه مدل

  شرکت بی‌ام‌دبلیو خودروی i۴ خود را در سه مدل ارائه می‌کند که البته برخلاف ادعاهای اخیر این شرکت (ارائه خودروهای خود در مدل‌های بنزینی، دیزلی، پلاگین هیبریدی یا تمام الکتریکی)، مدل پلاگین هیبریدی جزو آنها نخواهد بود. این خودرو که سری M آن ساخته خواهد شد، احتمالا از یک تک موتور الکتریکی با توانایی تولید ۲۲۵ کیلووات قدرت و یک سیستم تقویت‌کننده که قدرت این پیشرانه را تا ۲۵۰ کیلووات افزایش می‌دهد، بهره خواهد برد. بالاترین مدل از این سری، مدل i۴ M۵۰ xDrive خواهد بود که دارای دو موتور الکتریکی است.
 • سهم یارانه تولید از عوارض واردات خودرو دریافت نشد

  فارس: براساس گزارش تفریغ بودجه ۹۷ دولت وجهی از محل مالیات مازاد بر حقوق ورودی خودرو وصول نکرده است. طبق بند (ف) قانون بودجه ۹۷ دولت موظف است ۶۰ درصد از سود خالص از واردات خودرو در دو سال گذشته را به‌عنوان مالیات مازاد بر حقوق ورودی از واردکنندگان خودرو دریافت کرده و پس از واریز به درآمد عمومی ردیف ۱۱۰۴۱۰ صد درصد آن را از محل ردیف هزینه‌ای ۶۳-۵۳۰۰۰۰ صرف یارانه سود تسهیلات تولید و حمایت از اشتغال کند. طبق این بند از بودجه ۹۷، سازمان بازرسی کل کشور موظف است بر روند اجرای این بند نظارت کرده و در صورت وقوع تخلف در تعرفه‌گذاری و ایجاد رانت، موضوع را از طریق مراجع قضایی پیگیری کند. این در حالی است که براساس تبصره ۶ گزارش تفریغ بودجه ۹۷ این بند در سال ۹۷ اجرایی نشده و وجهی از واردکنندگان خودرو در دو سال گذشته به‌عنوان مالیات مازاد بر حقوق ورودی وصول نشده که مبین عدم رعایت مفاد حکم این بند است.
 • فراخوان کیا از ترس حریق

  شرکت خودروسازی کیا اخیرا با ثبت درخواستی رسمی و به دلیل احتمال وجود نقص فنی در سیستم سوخت رسانی خودرو، خواهان بازخواست ۶۳۰ دستگاه از مدل شاسی بلند جدید خود کیا سورنتو ۲۰۲۱ (که بین تاریخ اول ماه آگوست و سی ام سپتامبر فروخته شده‌اند) شده است. در اعلامیه بازخواستی که این شرکت در محضر کمیسیون مصرف‌کنندگان ثبت کرده است، کیا توضیح می‌دهد که احتمال نشت سوخت از لوله فشار پایین سیستم سوخت رسان خودرو وجود دارد. این نشت ممکن است سبب آتش گرفتن موتور خودرو شود که در ادامه احتمال وقوع تصادف و صدمه دیدن یا حتی مرگ سرنشینان و دیگر افراد حاضر در جاده را به طرز قابل توجهی بالا می‌برد. در حال حاضر در جهت بازخواهی و سپس برطرف کردن نقص فنی به وجود آمده، شرکت خودروسازی کیا به‌دنبال برقرار کردن ارتباط با صاحبان خودروهای مورد نظر است.
 • رقابت دقیقه‌ای تولید بین خودروسازان

  فارس: فولکس واگن و تویوتا به ترتیب رکورددار بیشترین تعداد خودروی تولیدی در بازار جهانی هستند. امروزه صنعت خودرو به یک تجارت چندملیتی عظیم و چندمیلیارد دلاری تبدیل شده است، که سالانه نزدیک به ۱۰۰ میلیون اتومبیل جدید تولید می‌کند. سهم چین از این تولید در هر دقیقه ۹/ ۴۸ خودرو و بیشتر از سه کشور ایالات‌متحده، آلمان و مکزیک است که به‌طور مشترک ۷/ ۴۷ خودرو تولید می‌کنند. تجزیه صنعت خودرو به آنچه در یک دقیقه اتفاق می‌افتد یک روش عالی برای تجسم اندازه تولید در خودروسازی است. در بین کمپانی‌ها، فولکس واگن و تویوتا رکورددار بیشترین تعداد خودروی تولیدی، به ترتیب با ۹/ ۱۹ و ۸/ ۱۹ اتومبیل در دقیقه هستند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر