آرشیو روزنامه شماره ۴۸۲۸ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۸۲۸

 • معمای دلالی در بازار خودرو

  دنیای اقتصاد: کلمه «دلال» تبدیل به کلید واژه ناکارآمدی سیاست‌گذار کلان خودرو برای توصیف آشفتگی حاکم بر بازار شده است.
 • بازگشایی موقت سایت ثبت سفارش خودرو

  دنیای اقتصاد: در شرایطی که طبق مصوبه چندی پیش دولت، تمام خودروهای مانده در گمرک تعیین تکلیف شدند، قرار است سایت ثبت سفارش به‌طور موقت و در راستای طی شدن امور قانونی ترخیص برخی دپویی‌ها، باز شود. آن طور که معاون فنی گمرک ایران در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرده، در راستای اجرای مصوبه هیات دولت (مبنی بر تعیین تکلیف دپویی‌ها) باید ثبت سفارش برای ترخیص برخی از خودروهایی که فاقد ثبت سفارش هستند، از سر گرفته شود.
 • غرامت ۹۰۰ میلیون دلاری دیزل‌گیت

  دنیای اقتصاد: گروه خودروسازی فولکس‌واگن اعلام کرد که قصد دارد تا غرامت برخی از خودروهای دیزلی آلاینده‌ را بنابر حکم دادگاه به مالکان این خودروها پرداخت کند. این غرامت در مجموع برابر با ۸۳۰ میلیون یورو (۹۰۱ میلیون دلار) خواهد بود. در سال ۲۰۱۵، نهادهای نظارتی با انجام تحقیقاتی دریافتند که فولکس‌واگن بر محصولات دیزلی خود نرم‌افزاری را نصب کرده است تا آلودگی‌های کربنی را کمتر از میزان تولید شده نشان دهد. با این رسوایی که موجب شد تا در چند کشور پرونده‌‌های حقوقی علیه خودروساز آلمانی به جریان بیفتند، فولکس صدها میلیون دلار به مالکان خودروهای مزبور پرداخت کرد. خودروساز آلمانی درپی این رسوایی ۱۱ میلیون خودرو را فراخوان داد. این توافق برای پرداخت غرامت پس از ماه‌ها مذاکره میان فولکس‌واگن و سازمان مصرف‌کنندگان آلمان حاصل شد. فولکس‌واگن بزرگ‌ترین خودروساز جهان است که چند برند مهم نظیر پورشه، اسکودا و لامبورگینی را در زیرمجموعه خود دارد.
 • کاهش تولید فورد فیستا

  دنیای اقتصاد: شرکت خودروسازی فورد تولید هاچ‌بک «فیستا» را در کارخانه کلن آلمان کاهش داده است تا پاسخ مناسبی به کاهش فروش در بریتانیا داده باشد. این خودرو، دومین محصول پرفروش بریتانیا، دومین بازار بزرگ اروپا است. دومین خودروساز بزرگ آمریکا بنا دارد تا روزهای تولید فیستا را به چهار روز کاهش دهد؛ اقدامی که می‌تواند بر ۲ هزار و ۲۰۰ نفر از کارکنانش تاثیرگذار باشد. یک سخنگوی فورد در رابطه با بازه کاهش ظرفیت تولید فیستا گفت احتمال دارد این روند تا پایان سال ۲۰۲۰ تداوم یابد. در ژانویه ۲۰۲۰، مجموع فروش خودرو در بریتانیا با کاهش ۳/ ۷ درصدی نسبت به همین بازه در سال قبل مواجه شد. یکی از اصلی‌ترین عوامل کاهش تقاضا در بازار خودروی بریتانیا عقب نشینی از خرید خودرو به دلیل کاهش فضای اطمینان برخاسته از برگزیت است. سخنگوی فورد می‌گوید: « بازار بریتانیا و جنوب اروپا با افت تقاضا برای فیستا مواجه شدند که نیاز بود تا ظرفیت تولید این مدل تطبیق یابد.»
 • تعطیلی کارخانه فیات در صربستان

  دنیای اقتصاد: گروه خودروسازی فیات –کرایسلر بنا دارد به دلیل اخلال در زنجیره تامین قطعات از چین، فعالیت کارخانه خود در صربستان را به‌طور موقت تعطیل کند. شیوع ویروس مرگبار کرونا در چین موجب شده است برخی از خودروسازان ژاپنی و اروپایی که به دلیل کاهش هزینه‌ها کارخانه تولید قطعات را در این کشور بنا کرده‌اند، فعالیت آنها را به‌طور موقت متوقف کنند. این نخستین خودروساز اروپایی است که به دلیل شیوع ویروس کرونا در چین و اخلال در زنجیره تامین قطعات محصولاتش وادار به تعطیلی یکی از کارخانه‌های خود شده است. کارخانه صربستان مدل «ال ۵۰۰» را تولید می‌کند. به‌نظر می‌رسد که اگر موج شیوع کرونا در چین ادامه یابد و تعطیلی کارخانه‌ها تمدید شود، تعطیلی کارخانه‌های دیگر خودروسازان اروپایی نیز محتمل خواهد بود. پیش‌بینی شده است که تاثیر کرونا بر فروش خودروی چین تا ماه آوریل ادامه یابد و ممکن است آمار فروش کل سال ۲۰۲۰ را ۵ درصد منفی کند.
 • مالیات، دلالان خودرو را فراری داد

  ایسنا: در بودجه ۹۹ تصمیم گرفته شده که خرید و فروش خودرو مشمول مالیات شود. همین موضوع سبب شده سرمایه‌گذاران این بازار که مدتی است به بازار هجوم آورده و گرانی‌ها را هم رقم زده‌اند، از اجرایی شدن این قانون و پرداخت مالیات‌های سنگین نگران شده‌ و خودروهای انبار کرده خود را وارد بازار کنند که با این کار آنها، التهاب بازار کم شده و قیمت‌ها کاهش یافته‌ است.احمد نعمت‌بخش، دبیر انجمن خودروسازان ایران در رابطه با علت کاهش قیمت‌ها در بازار خودرو پس از روند صعودی اخیر با اعلام این مطلب گفت: اینکه قیمت‌ها کاهشی‌اند، عمدتا به دلیل تصمیم گرفته شده در بودجه ۱۳۹۹ است که پیش‌بینی شده برای خرید و فروش خودرو مالیات اخذ شود.
 • کرونا نفس خودروسازان را گرفت

  تسنیم: جنرال موتورز آمریکا نیز مجبور شده فعالیت‌های خود را در سایر کشورها به خاطر اختلال در زنجیره عرضه و کمبود قطعات ناشی از شیوع ویروس کرونا متوقف کند. به نقل از سی ان بی سی، خودروسازانی که تولید خود را در چین در بحبوحه شیوع ویروس کرونا آغاز می‌کنند، سعی دارند جلوی تحت تاثیر قرار گرفتن فعالیت‌هایشان را در مناطق دیگر به خاطر کمبود عرضه بگیرند.
 • انتصاب جدید در ایران‌خودرو

  ایکوپرس: در حکمی از سوی مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، محمدرضا انواری به‌عنوان مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل این گروه صنعتی منصوب شد.در حکم فرشاد مقیمی آمده است، انتظاردارم با بهره‌گیری از توان و قابلیت‌های منابع کارشناسی و تخصصی موجود و کارآمد طرح‌ریزی و برنامه‌ریزی مدیریت فوق به نحوی ساماندهی شود که سیاست‌های ارتباطات عمومی در تعامل با کارکنان و کلیه ذی‌نفعان و همفکری با سازمان‌ها و نهاد‌های تخصصی و استفاده بهینه از ظرفیت تمامی رسانه‌ها به منظور انعکاس رخدادها و اقدامات انجام شده و تقویت فعالیت‌های اثر گذار درجهت ارتقای جایگاه و تصویر بیرونی گروه صنعتی ایران خودرو به نحوی اثر بخش محقق شود.
 • لغو امتیاز فروشگاه‌های متخلف ایساکو

  ایکوپرس: شرکت ایساکو به عنوان متولی خدمات پس از فروش ایران‌خودرو، با هدف جلوگیری از فروش قطعات و لوازم یدکی غیراصل و غیراستاندارد، با پایش دقیق هزار و ۲۰۰ فروشگاه‌ خود، لغو امتیاز فروشگاه‌های مجاز ناکارآمد و بعضا متخلف را پیگیری می‌کند. عبدالرضا خواجه‌ای معاون بازاریابی و فروش شرکت خدمات پس از فروش ایران‌خودرو با اعلام این مطلب افزود: این نظارت‌ها با توجه به نزدیک شدن به ماه‌های پایانی سال و افزایش مراجعات مشتریان به نمایندگی‌ها برای انجام سرویس‌های خودرو و تسهیل دسترسی مشتریان به قطعات، تشدید شده است. معاون بازاریابی و فروش شرکت خدمات پس از فروش ایران‌خودرو ادامه داد: در همین راستا برای اعطای امتیاز فروشگاه مجاز به متقاضیان نیز رویکردهای نظارتی جدیدی ایجاد شده و صلاحیت و شایستگی متقاضیان بیش از گذشته مورد بررسی قرار می‌گیرد.وی به دارندگان محصولات ایران‌خودر توصیه کرد که در زمان خرید قطعات و لوازم یدکی از فروشگاه‌های این شرکت به بسته‌بندی ایساکویی و هولوگرام آن توجه کرده و با ارسال کد ۱۶ رقمی مندرج روی برچسب قطعه به شماره ۳۰۰۰۳۱ یا با نصب اپلیکیشن ایساکو، از اصالت کالا و قیمت آن اطمینان حاصل کنند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر