آرشیو روزنامه شماره ۴۸۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۸۲۵

 • تاکید بر تشدید نظارت بربازار خودرو

  دنیای اقتصاد: قیمت خودرو طی این دو، سه هفته آن‌قدر بالا رفت که رئیس قوه‌قضائیه نیز به ماجرا ورود کرد و خواستار تشدید نظارت بر بازار خودرو شد.سید ابراهیم رئیسی با انتقاد از رشد قیمت خودروهای داخلی طی این مدت در بازار گفت: این موضوع به هیچ وجه پسندیده نیست، زیرا مسوولان گفته بودند نظارت می‌کنیم تا قیمت‌ها افزایش نیابد. وی با بیان اینکه گزارش‎هایی مبنی بر افزایش قیمت خودرو به دستگاه قضایی رسیده، این مساله را غیرقابل قبول دانست و خواستار نظارت همه‎جانبه مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان تعزیرات و سازمان حمایت از حقوق مصرف‎‌کنندگان و تولیدکنندگان شد.رئیسی با اشاره به نزدیک شدن به روزهای پایانی سال از مسوولان (به ویژه وزارت صمت و نهادهای نظارتی) خواسته نظارت بر بازارها از جمله خودرو را تشدید و مانع افزایش کاذب قیمت شوند تا شهروندان نگران نشوند.شاه‌بیت اظهارات رئیس قوه‌قضائیه «تشدید نظارت بر بازار خودرو» است. هرچند بالا بردن سطح نظارت می‌تواند از رشد بی‌رویه قیمت‌ها جلوگیری کند، اما قبل از بررسی تاثیر نظارت بر بازار ابتدا نگاهی می‌اندازیم به ماجرای رشد قیمت خودرو و اینکه اصلا چه شد قیمت‌ها در این بازار تا این حد سر به صعود گذاشتند.
 • حرکت خودروسازان خصوصی در جاده افت

  دنیای اقتصاد: آمار ۱۰ ماهه شرکت‌های خودروساز خصوصی حکایت از افت تولید آنها دارد و این شرکت‌ها نتوانسته‌اند راهکاری برای فائق آمدن بر شرایط تحریمی پیدا کنند.
 • تعرفه‌های خودرویی در گرو مذاکرات

  دنیای اقتصاد: لری کودلو، مشاور اقتصادی کاخ‌سفید به خبرنگاران گفت که تصمیم ایالات‌متحده برای اعمال «فصل ۲۳۲» تعرفه‌های امنیت‌ملی بر خودروها و قطعات وارداتی از اتحادیه اروپا هم‌اکنون متوقف شده است تا نتیجه تلاش واشنگتن و بروکسل برای نیل به یک توافق تجاری مشخص شود. کودلو در این مورد به بلومبرگ گفت:« فکر می‌کنم کل روند تصمیم‌گیری در این ماجرا متوقف شده، زیرا دو طرف در حال مذاکره هستند و امکان دارد به یک توافق تجاری دست یابند.» دولت ترامپ در ماه مه ۲۰۱۸ تحقیقات پیرامون تاثیر واردات خودرو بر امنیت ملی آمریکا را کلید زد. یکی از مطالعات دولت در این زمینه مدعی است که ورود برخی از خودروها و قطعات، در حال «تضعیف اقتصاد داخلی ایالات متحده» هستند که این روند می‌تواند به تهدید امنیت ملی نیز بدل شود. با این حال دولت ترامپ که ضرب‌الاجل اعمال تعرفه‌ها بر خودروهای وارداتی را از اروپا نوامبر ۲۰۱۹ اعلام کرده بود، تصمیم گرفت تا به مذاکرات با اتحادیه اروپا ادامه دهد.
 • بسیج خودروسازان چینی در تولید ماسک

  دنیای اقتصاد: خودروسازان چینی در جدیدترین اقدام خود برای ممانعت از تداوم شیوع ویروس کرونا، تولید ماسک در مقیاس گسترده را آغاز کرده‌اند تا علاوه بر تسهیل رفع کمبود ماسک در چین، با ویروسی که خودروسازی این کشور را به تعطیلی کشانده است، مقابله کنند. خودروسازانی مانند «بی.وای.دی» در خطوط تولید خود تغییراتی اعمال کرده‌اند تا بتوانند با همکاری برخی از شرکت‌های دیگر نظیر سینوپک، غول پتروشیمی و فاکسکان، شرکت مونتاژ آی‌فون، تولید ماسک‌هایی را با توانایی ممانعت از ورود میکرو ارگانیزم‌ها تولید کنند. برخی دیگر از این خودروسازان همچنین مواد ضدعفونی‌کننده و عینک‌های مخصوص را نیز تولید خواهند کرد. در حالی که چین هم‌اکنون بزرگ‌ترین تولیدکننده ماسک جهان است، سطح تولید روزانه ۱۵ میلیون ماسک در این کشور برای مقابله مردم با ویروس مرگبار کرونا کافی نیست. تغییر فاز سریع ماهیت یک خط تولید، نشان دهنده ظرفیت‌های بالای تولید در چین برای مقابله با یک بحران فزاینده است.
 • سرایت کرونا به جگوار-لندروور

  دنیای اقتصاد: گروه خودروسازی جگوار-لندروور نسبت به اخلال در زنجیره تامین قطعات موردنیازش در خارج از چین هشدار داده است. این خبر دو روز پس از آن اعلام شد که جگوار اعلام کرده بود شیوع ویروس کرونا و تعطیلی کارخانه‌های تولید قطعات خودرو در چین می‌تواند بر میزان درآمد فصلی این خودروساز موثر باشد. این خودروساز بریتانیایی همچنین اعلام کرد که اگر بحران برخاسته از شیوع کرونا در قطعه‌سازی چین تداوم یابد، حتی کارخانه‌های این شرکت در خارج از چین نیز می‌توانند از اخلال در زنجیره تامین قطعات متاثر شوند. تاکنون جگوار از برنامه اش برای تمدید زمان تعطیلی کارخانه خود در چانگشو که تا ۱۲ فوریه (امروز) تعیین شده بود، خبر نداده است. پیش‌ از این نیز بسیاری از خودروسازان دیگر همین روند را در پیش گرفته‌اند. شرکت‌هایی نظیر هوندا، تویوتا، بی‌ام‌و، نیسان و پژو فعالیت کارخانه‌های خود در سراسر چین را به حالت تعلیق درآورده‌اند.

بیشتر