آرشیو روزنامه شماره ۴۸۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۸۱۷

 • کارنامه فروش خودروسازان

  دنیای اقتصاد: جدیدترین گزارش‌های ارائه شده به بورس توسط خودروسازان داخلی نشان می‌دهد ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو در مجموع ۷۵۴ هزار و ۹۲۲ دستگاه محصول را تا پایان دی امسال به فروش رسانده‌اند. بر اساس صورت‌های مالی این سه خودروساز، آنها از محل فروش این تعداد محصول، در مجموع بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان درآمد داشته‌اند. در این بین، بیشترین تعداد فروش به سایپا اختصاص پیدا کرده و کمترین نیز طبعا متعلق به پارس‌خودرو است. از نظر درآمد فروش نیز پارس‌خودرویی‌ها کمترین مبلغ نصیب‌شان شده و ایران‌خودرو بیشترین درآمد را داشته‌ است.
 • افزایش تورم خودرو در پاییز ۹۸

  دنیای اقتصاد: مرکز آمار ایران در گزارشی تورم تولیدکننده محصولات صنعتی را اعلام کرد. براساس این گزارش شاخص قیمت تولید‌کننده وسایل نقلیه موتوری تریلر و نیمه‌تریلر در فصل پاییز امسال نسبت به سال گذشته رشد ۸۵ درصدی داشته است.
 • ابتلای خودروسازی چین به کرونا

  دنیای اقتصاد: بلومبرگ نوشت: فراموش کنید که چین، بزرگ‌ترین بازار خودروی جهان قرار است به این زودی از رکود نجات یابد. اگرچه هنوز نمی‌توان آمار دقیقی از خسارت‌های مالی شیوع ویروس مرگبار کرونا ارائه کرد، نشانه‌ها حاکی از آن است که هزینه مالی این ویروس بسیار گزاف‌تر از شیوع ویروس سارس در سال ۲۰۰۳ خواهد بود؛ زمانی که بازار خودروی چین یک ششم مقیاس کنونی و کوچک‌تر از بازار ژاپن بود. خودروسازان مختلفی نظیر تسلا، فولکس‌واگن و تویوتا هشدار داده‌اند که اختلال در تولید را پیش‌بینی می‌کنند. خودروسازی چین پیش از آغاز شیوع کرونا و تصمیم مقامات برای تعطیلی تاسیسات استان ووهان، نیز به سوی ثبت پایین‌ترین میزان فروش خود طی پنج سال اخیر حرکت می‌کرد. از این رو با توجه به اینکه ۷۰ درصد کسب‌و‌کارهایی که در تولید ناخالص داخلی چین سهیم هستند، تا اواسط ماه فوریه تعطیل شده‌اند، بدون تردید خودروسازی چین نیز با لطمه‌های قابل توجهی مواجه خواهد شد. تاکنون شرکت‌های هوندا و پژو کارکنان خود را از کارخانه‌های ووهان خارج کرده‌اند.
 • فروش ۲۰ درصد از سهام آستون مارتین

  دنیای‌اقتصاد: شرکت خودروسازی آستون مارتین که از سال ۲۰۱۸ تحت فشارهای مالی قابل توجهی قرار گرفته بود، در نهایت برای خروج از این بحران، با فروش ۲۰درصد از سهام این شرکت به لارنس استرول، میلیاردر کانادایی موافقت کرد. استرول قرار است نام تیم فرمول یک خود را به آستون مارتین تغییر دهد. آستون مارتین یکی از خودروسازان لوکس بریتانیایی است که همواره یک پای ثابت فیلم‌های جیمز باند، مامور مخفی «ام.آی.۶» بوده است. براساس توافقی که میان دو طرف به امضا رسید، استرول قرار است ۱۸۵ میلیون پوند را برای خریداری ۷/ ۱۶ درصد از سهام آستون مارتین بپردازد و این سهم در ادامه به ۲۰ درصد افزایش می‌یابد. تنها خبر عقد این قرارداد کافی بود تا ارزش سهام آستون مارتین رشد ۳۰ درصدی را تجربه کند و سپس روز خود را با رشد ۱۸ درصدی به پایان برساند. البته آستون مارتین در حال مذاکره با گروه خودروسازی جیلی چین است تا با همکاری مالی احتمالی را نیز با این شرکت آغاز کند.
 • کاهش سودآوری میتسوبیشی

  دنیای اقتصاد: خودروسازی میتسوبیشی موتورز در گزارشی اعلام کرد که عواملی چون کاهش درآمدها، کاهش ارزش ارزهای معتبر و افزایش هزینه‌های تحقیقات و توسعه موجب شده‌اند تا این خودروساز آخرین فصل سال ۲۰۱۹ را با زیان به پایان برساند. در این فصل، زیان میتسوبیشی برابر ۶/ ۶ میلیارد ین (۵/ ۶۰ میلیون دلار) بوده است. این در حالی است که در مدت مشابه سال ۲۰۱۸، میتسوبیشی سود ۶/ ۱۵۸ میلیون دلاری را تجربه کرد. درآمد میتسوبیشی نیز در این مدت افت ۱۴ درصدی داشت و به ۹۴/ ۴ میلیارد دلار رسید. در این بازه، میتسوبیشی تنها قادر به فروش ۲۸۴ هزار دستگاه از محصولات خود به دلیل کاهش تقاضا در اروپا، ژاپن و جنوب شرق آسیا بود. به علاوه افزایش بهای ین ژاپن در برابر واحدهای پولی بت تایلند، دلار و یورو نیز موجب افزایش زیان‌دهی میتسوبیشی در بخش تجارت خارجی بوده است.
 • کاهش ۱۸ درصدی تولید خودرو

  فارس: تولید انواع خودرو طی ۱۰ ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۷/ ۱۷درصد کاهش یافت.
 • عرضه ۸ خودرو جدید در ۳ سال آینده

  سایپانیوز: وزیر صنعت، معدن و تجارت از عرضه هشت خودروی جدید توسط گروه خودروسازی سایپا در سه سال آینده خبر داد. رضا رحمانی در بازدید از مرکز تحقیقات و نوآوری صنایع خودرو سایپا گفت: سایپا با اجرای این برنامه و عرضه خودروهای جدید در سه سال آینده، می‌تواند توان رقابت خود را در بازارهای داخلی و خارجی ارتقا دهد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر