آرشیو روزنامه شماره ۴۷۰۳ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۷۰۳

 • از خرید ویلا و آپارتمان تا ساخت مال

  دنیای اقتصاد: واگذاری اموال و املاک غیر‌تولیدی خودروسازان با فرمان وزیر صمت مبنی بر جذب نقدینگی از مسیر فروش اموال غیرتولید، رشد قابل‌توجهی به خود گرفته است. در لیستی که شرکت‌های خودروساز برای مزایده فروش اموال مازاد خود منتشر کرده‌اند دارایی ‌هایی از جمله املاک تجاری، خانه، آپارتمان، زمین، سوله و صدها شرکت غیرمرتبط با زنجیره خودروسازی دیده می‌شود.
 • حذف ۲۰ محصول خودروسازی ایران

  دنیای اقتصاد: گزارش‌های منتشره از خودروسازی کشور نشان می‌دهد طی یک سال و یک ماه و یک هفته‌ای که از تحریم صنعت خودرو ایران می‌گذرد، تولید نزدیک به ۲۰ محصول که همگی مونتاژی به حساب می‌آیند، متوقف شده است.
 • هشدار تاوارس نسبت به برگزیت سخت

  دنیای اقتصاد: کارلوس تاوارس، مدیرعامل گروه خودروسازی پژو-سیتروئن که همزمان ریاست سازمان خودرویی اروپا را نیز عهده‌دار است در نمایشگاه فرانکفورت گفت: «سیاستمداران در بریتانیا و اتحادیه‌اروپا باید برای اجتناب از برگزیت بدون توافق و صدمات متعاقب آن با یکدیگر مصالحه کنند.» وی افزود: «اگر قرار باشد دو طرف با تمام توان خود به یکدیگر برخورد کنند، بنابراین تکلیف یک توافق برد-برد چه می‌شود؟ من به سیاستمداران در لندن و بروکسل اعلام می‌کنم که شما به یک توافق برای خروج بریتانیا از این اتحادیه نیاز دارید.» او همچنین هشدار داد که خروج بدون توافق می‌تواند در زنجیره عرضه و تقاضای بازار خودرو و قطعات آن صدمات جبران‌ناپذیری برجای بگذارد و به جامعه فعالان خودروسازی نیز لطمه وارد می‌کند. در ماه جولای، تاوارس به فایننشال تایمز خبر داد که آماده است در صورت برگزیت بدون توافق، کارخانه السمیر‌پورت این گروه خودروسازی را تعطیل کند. او این‌بار در فرانکفورت نیز تهدید خود را تکرار و تاکید کرد که در این‌صورت برای تعطیل کردن این کارخانه تردید نخواهد کرد.
 • فراخوان ۸/ ۳ میلیون جی‌ام

  دنیای اقتصاد: شرکت چندملیتی جنرال‌موتورز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است که بنا دارد تا ۴۶/ ۳ میلیون دستگاه از وانت‌‌ها و شاسی‌بلندهای خود را در آمریکای‌شمالی به‌دلیل نقص در پمپ ترمز این خودروها فراخوان دهد، مشکلی که می‌تواند به سوانح شدید رانندگی و هزینه‌های جانی و مالی هنگفت منتهی شود. گزارش‌ها حاکی‌ است که این مشکل فنی تاکنون موجب ۱۱۳ سانحه رانندگی شده که در ۱۳ مورد موجب مصدومیت سرنشینان نیز شده است. براساس بیانیه جی‌ام این فراخوان شامل مدل‌هایی می‌شود که از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ به تولید رسیده‌اند. علاوه بر این، حدود ۳۰۰هزار دستگاه دیگر از محصولات این شرکت بنابر نقص فنی مشابه در کانادا فراخوان شده‌اند. سازمان ایمنی ترافیک بزرگراه‌های آمریکا در بیانیه‌ای با لحن هشدارآمیز تاکید کرده است که این مشکل می‌تواند به از کار افتادن بوستر‌های ترمز منجر شود که بر همین اساس راننده باید نیروی بیشتری را بر پدال ترمز وارد کند و از سوی دیگر نیز می‌تواند موجب افزایش مسافت توقف در خودروها شود.
 • چالش جدید برای خودروهای برقی

  دنیای اقتصاد: نزدیک به یک دهه طول کشید تا خودروسازان بزرگ متقاعد شوند که تولید انبوه خودروهای برقی را جدی بگیرند و در این زمینه سرمایه‌گذاری کنند. اکنون که این اتفاق رخ داده چالش بزرگ‌تری پیش‌روی این شرکت‌ها قرار دارد و آن متقاعد ساختن مشتریان بیشتری برای خرید خودروهای برقی است. درخواست هربرت دیاس، مدیرعامل فولکس‌واگن در نمایشگاه خودروی فرانکفورت نیز در همین راستا انجام شد؛ او از دولت‌ها خواست تا از حمایت‌‌ از خودروهای سوخت فسیلی دست بردارند و به پشتیبانی از تولید برقی‌ها روی آورند. آنچنان که کارلوس تاوارس، مدیرعامل پژو نیز اذعان می‌کند: «بزرگ‌ترین گامی که خودروسازی باید در آینده بردارد در رابطه با برقی‌ها نیست چراکه آمدن آنها ناگزیر است اما بزرگ‌ترین گام تولید خودروهای نوین کارآمد برای تعداد بیشتری از مشتریان خواهد بود.» بررسی‌ها نشان می‌دهد که خودروهای برقی تاکنون در کشورهایی مورد توجه قرار گرفته‌اند که دولت به آنها یارانه می‌دهد، از این‌رو به‌نظر می‌رسد بحث‌های مربوط به بازاریابی برای این خودروها هنوز از اهمیت بالایی برخوردار باشند.
 • آخرین وضع خودروهای دپویی در گمرک

  ایسنا: دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با بیان اینکه در حال حاضر به‌طور کلی بیش از ۶ هزار دستگاه خودرو در گمرک‌ها مانده‌اند، اظهار کرد: روند ترخیص خودروهای وارداتی دپو شده در گمرک‌ها مانند قبل بوده و تغییری در روند آن ایجاد نشده است. مهدی دادفر افزود: در حال‌ حاضر برای ۸۰۰ دستگاه گواهی‌نامه گمرکی صادر شده، حدود هزار و ۷۰۰ دستگاه اظهارنامه گمرکی گرفتند و ۲هزار و ۲۰۰ دستگاه خودرو نیز قبض انبار دارند. همچنین ۲هزار و ۷۰۰ دستگاه دیگر نیز تحت نظر مقام قضایی هستند.
 • آغاز فروش اقساطی سایپا از امروز

  تسنیم: فروش اقساطی محصولات شرکت سایپا امروز و فردا مورخ ۲۳ و ۲۴ شهریورماه ساعت ۱۰ صبح آغاز می‌شود. در این طرح فروش، زمان تحویل خودروهای ثبت‌نامی ۳۰ روز پس از پذیرش است و محدودیت کد ملی برای ثبت‌نام وجود دارد. البته متقاضیان خرید خودرو که از ابتدای سال ۹۷ نسبت به ثبت‌نام یک دستگاه خودرو از محصولات گروه سایپا اقدام کرده‌اند، امکان ثبت‌نام در این طرح را ندارند.
 • ایران‌خودرو به دنبال افزایش تیراژ

  ایکوپرس: در نشست مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو با مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، راهکارهای بهبود همکاری طرفین بررسی شد.در این نشست مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو با اشاره به مسائل موجود در حوزه کشتیرانی و طولانی‌شدن فرآیندهای حمل و ترخیص که هزینه‌های سرباری را به مجموعه تحمیل می‌کند، گفت: باید با استفاده از سازوکارهای مشخص در همکاری‌های مشترک، از چالش های موجود بکاهیم. فرشاد مقیمی در ادامه بر طراحی مدلی برای مراودات مالی میان ایران خودرو و کشتیرانی و عمل به تعهدات از سوی طرفین تاکید کرد. وی تاکید کرد:‌ هدف اولیه ایران‌خودرو دستیابی به تیراژ روزانه ۲هزار دستگاه است، ضمن آنکه افزایش سرمایه از طریق تجدید ارزیابی دارایی‌ها نیز دیگر اقدام درحال اجرای شرکت است.اما مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران نیز در این نشست گفت: از کمک برای بهبود وضعیت صنعت‌خودرو کشور مضایقه نخواهیم کرد. محمدرضا مدرس خیابانی خاطرنشان کرد: برای رفع مشکلات براساس اعتماد متقابل باید وارد میدان شده و همکاری‌ها را براساس مدلی که به طرفین آسیب نرسد، ادامه دهیم. وی در نهایت دستور بررسی مفاد پیشنهادی ایران خودرو برای رفع موانع موجود در همکاری دو طرف را صادر کرد.
 • رونمایی فولکس از محصول برقی جدید

  فولکس واگن در نمایشگاه خودروی فرانکفورت ۲۰۱۹ از هاچ بک تمام برقی ID.۳ رونمایی کرد. این مدل مبتنی بر پلت‌فرم MEB جدید این خودروساز است که در تمام مدل‌های برقی آینده این برند به کار خواهد رفت. به گفته مقامات فولکس واگن، عدد ۳ در نام این خودرو نشان دهنده فصل سوم این خودروساز پس از مدل‌های بیتل و گلف است.فولکس واگن ID.۳ با سه گزینه سایز باتری عرضه می‌شود. نسخه پایه این خودرو دارای باتری ۴۵ کیلووات ساعت با طیف حرکتی ۳۳۰ کیلومتر خواهد بود؛ در حالی که نسخه ۵۸ کیلووات ساعت آن طیف حرکتی ۴۲۰ کیلومتر را فراهم می‌سازد. بزرگ‌‌ترین باتری این خودرو ۷۷ کیلووات ساعت بوده و طیف حرکتی ۵۵۰ کیلومتر را فراهم می‌سازد. ID.۳ با کمک قابلیت شارژ سریع و استفاده از شارژر ۱۰۰ کیلووات می‌تواند طیف حرکتی در حدود ۲۹۰ کیلومتر را در مدت ۳۰ دقیقه به دست آورد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر