آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۴ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۶۶۴

 • تخلیه حباب قیمت در بازار خودرو

  دنیای اقتصاد: روند نزولی قیمت‌ها در بازار خودرو این هفته نیز ادامه یافت؛ به‌طوری‌که برخی محصولات با افت قیمت ۵ میلیون تومانی مواجه شدند. به‌نظر می‌رسد تکمیل خودروهای ناقص و به‌دنبال آن عرضه خودرو توسط خودروسازان بر روند نزولی قیمت‌ها موثر بوده است. با این حال اما فعالان بازار عنوان می‌کنند که رکود عجیبی بر معاملات خودرو حکمفرماست. عنوان می‌شود که همراه با کاهش قیمت‌ها در بازار، مشتریان بازهم انتظار کاهش قیمت‌ها را دارند به همین دلیل چندان تمایلی به خرید و فروش خودرو از خود نشان نمی‌دهند. اما در مورد دلایل کاهشی شدن قیمت‌ها در بازار، فاکتورهای مختلفی در این زمینه دخیل است.
 • خصوصی‌سازی ۳ مرحله‌ای خودروسازان

  دنیای اقتصاد: طبق اظهارات رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، واگذاری دو خودروساز بزرگ کشور به بخش خصوصی در فرآیند سه مرحله‌ای صورت می‌گیرد؛ به‌طوری‌که در مرحله اول واگذاری املاک و اموال غیرتولیدی انجام خواهد شد. این در شرایطی است که پیش‌بینی می‌شود دو خودروساز یک هزار میلیارد تومان از این محل واگذار و نقدینگی آن را به خطوط تولید بازگردانند. اما در مرحله دوم واگذاری شرکت‌های وابسته و در بخش سوم نیز واگذاری سهام این خودروسازان مدنظر است.
 • تداوم دپوی خودروهای ناقص

  تسنیم: دبیر انجمن قطعه‌سازان می‌گوید، در حال‌حاضر فقط درخصوص تمدید تاریخ پرداخت تسهیلات ۱۱ هزار میلیاردی به قطعه‌سازان توافق شده و هنوز ۱۸۰ هزار خودروی ناقص معطل تکمیل قطعه هستند.مازیار بیگلو با اشاره به اینکه در جلسه اخیر قطعه‌سازان و نماینده بانک مرکزی در مجلس شورای‌اسلامی قرار شده تاریخ پرداخت مابقی تسهیلات ۱۱ هزار میلیاردی به قطعه‌سازان تمدید شود، اظهار کرد: مهلت پرداخت این تسهیلات ۳۱ خرداد ۹۸ بود که قرار شده تاریخ پرداخت این تسهیلات تا پایان بهمن ماه امسال تمدید شود.
 • جنگ خودرویی واشنگتن و بروکسل

  دنیای‌اقتصاد: سیسیلیا مالمستروم، کمیسیونر تجاری اروپا طی بیانیه‌ای نسبت به اقدام واشنگتن برای اعمال تعرفه بر خودروهای وارداتی از اروپا هشدار داد و تصریح کرد: «در صورتی که دونالد ترامپ تهدید خود علیه صنعت خودروی اروپا را اجرایی کند، اتحادیه‌اروپا در نظر دارد تا با اعمال تعرفه‌های تجاری بر ۴۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از آمریکا، این اقدام را تلافی کند.» او در ادامه به تشریح موضع کنونی اتحادیه اروپا پرداخت و تاکید کرد: «ما هیچ‌گونه تجارت کنترل شده و اعمال محدودیت‌های داوطلبانه را نمی‌پذیریم و اگر قرار باشد تعرفه‌های تجاری علیه خودروسازی اروپا اعمال شوند، ما نیز فهرستی آماده از کالاهای آمریکایی در اختیار داریم که مورد هدف تعرفه‌های خود قرار خواهیم داد.» مالمستروم افزود: «این فهرست به ارزش حدود ۴۰ میلیارد دلار اکنون آماده شده است و امیدوارم که وادار به استفاده از چنین روشی نشویم.» پیش‌تر نیز مدیر‌کل کمیسیون تجارت در اتحادیه اروپا هشدار داده بود؛ درصورتی‌که واشنگتن به تهدید خود برای اعمال تعرفه‌های تجاری بر واردات خودرو از اروپا عمل کند، بروکسل نیز این اقدام را تلافی خواهد کرد.
 • شوک وزیر صنعت به واردکنندگان خودرو

  دنیای اقتصاد: در حالی که واردکنندگان و ثبت‌نام‌کنندگان خودروهای وارداتی چشم‌انتظار ازسرگیری ترخیص خودروهای دپویی از گمرک هستند، وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرده فعلا مهلت ترخیص تمدید نمی‌شود. این گفته وی در حالی است که نیمه‌تیرماه امسال مهلت ترخیص خودروهای وارداتی از گمرک و مناطق ویژه اقتصادی به پایان رسید.
 • توان داخلی‌سازی گیربکس خودروهای تجاری وجود دارد

  سایپانیوز: مدیرعامل شرکت سایپا دیزل از تدوین برنامه‌ای جامع و هدفمند برای افزایش داخلی‌سازی محصولات تجاری و کاهش وابستگی به شرکت‌های خارجی خبر داد و گفت: توان داخلی‌سازی گیربکس و بدنه این خودروها وجود دارد. محمدحسن محمدزاده افزود: یکی از نکات قابل بهبود در زمینه همکاری با قطعه‌سازان داخلی در حوزه تولید خودروهای تجاری، پیش‌بینی شمارگان تولید در بلندمدت است که چنانچه این موضوع براساس نیاز بازار محقق شود و به تعداد قابل‌توجه و مناسبی برسد، تولید قطعه ارزش اقتصادی یافته و مورد استقبال قطعه‌سازان قرار می‌گیرد. مدیرعامل شرکت سایپادیزل خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های تولید قطعاتی نظیر گیربکس خودروهای تجاری در داخل وجود دارد که پیش از این وارداتی بود، اما اکنون مذاکره‌های متعددی با شرکت‌های تامین‌کننده گیربکس در حال انجام است. وی اضافه کرد: برای داخلی‌سازی بدنه نیز اقداماتی آغاز شده که هدف، تامین این قطعات در داخل کشور است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر