آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۵ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۶۶۵

 • تکلیف بخش خصوصی با سیاست‌های دستوری

  دنیای اقتصاد: موضوع واگذاری بقیه سهام دولتی دو خودروساز بزرگ کشور این روزها بیش از گذشته داغ شده است.
 • بلاتکلیفی باقی خودروهای دپو شده در گمرکات کشور

  دنیای اقتصاد: در شرایطی با پایان مهلت ترخیص خودروهای دپو شده در گمرک، حدود ۶ هزار و ۶۰۰ خودرو ترخیص شدند که بیش از هزار خودروی دیگر به‌دلیل اتمام مهلت هیات دولت، امکان خروج از گمرک پیدا نکردند، حال وزیر صمت عنوان می‌کند که مهلت اتمام‌شده دیگر تمدید نخواهد شد.
 • افت ۸۶ درصدی سودآوری فورد

  دنیای اقتصاد: درآمد خالص فصل دوم سال ۲۰۱۹ برای شرکت فورد با ثبت افت ۸۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۸، به ۱۴۸ میلیون دلار رسید. البته این درحالی است که فورد هم‌اکنون درحال سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی در بازار‌های اروپا و دیگر نقاط جهان است. با این حال درآمد فورد بدون احتساب مالیات و بهره نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته میلادی تنها ۲ درصد کاهش یافت و رقم ۶۵/ ۱ میلیارد دلار را ثبت کرد. همچنین حاشیه سودآوری فورد در بازار آمریکای‌شمالی طی این مدت نتوانست به رقمی بیش از ۱/ ۷ درصد دست یابد که به این ترتیب افت ۳/ ۰ درصدی را نسبت به فصل دوم ۲۰۱۸ ثبت کرده است و این امر می‌تواند برای مدیران فورد که به‌شدت در تلاشند تا حاشیه سودآوری بازار این منطقه را دو رقمی سازند ناامیدکننده باشد. اما علاوه‌بر سرمایه‌گذاری‌های این غول خودروسازی آمریکایی، فورد با هزینه‌های دیگری نیز نظیر پرداخت حدود ۲/ ۱ میلیارد دلار غرامت به کارکنان تعدیل شده و کارخانه‌هایی که قرار است تعطیل شوند، دست و پنجه نرم می‌کند.
 • تاثیر منفی عملکرد نیسان بر سود رنو

  دنیای اقتصاد: گروه خودروسازی رنو پس از سودآوری ضعیف نیمه نخست ۲۰۱۹ بنابر کاهش تقاضا در اروپا و افت درآمدها در اتحاد با نیسان، اکنون چشم‌انداز درآمد سالانه خود را کاهش داده است. سود خالص برای رنو در نیمه نخست سال‌جاری با کاهشی حدود ۵۰ درصدی به ۹۷۰ میلیون یورو رسید درحالی که در همین بازه زمانی درآمد این خودروساز نیز با کاهش ۴/ ۶ درصدی به رقم ۰۵/ ۲۸ میلیارد یورو رسید. به‌علاوه اعلام رنو، سود عملیاتی نیز برای این خودروساز فرانسوی افت ۱۴ درصدی داشته و به ۶۵/ ۱ میلیارد یورو رسیده است. از این رو و با توجه به کاهش تقاضا در بازار اروپا، رنو چشم‌انداز درآمد سالانه خود در ۲۰۱۹ را نزدیک به سال گذشته پیش‌بینی کرد. اما مهلک‌ترین ضربه بر پیکره رنو، کاهش درآمدزایی ۸۲۶ میلیون یورویی از شرکت نیسان بوده است؛ شرکت ژاپنی که رنو مالک ۴۳ درصد از سهام آن است. نیسان که این روزها با وضعیت بحرانی مواجه شده قرار است تا پایان سال ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر از کارکنانش را تعدیل کند.
 • افزایش ظرفیت تولید باتری‌های بی‌ام‌و

  دنیای اقتصاد: بی‌ام‌و درنظر دارد تا ظرفیت تولید باتری‌های لیتیومی در کارخانه آمریکا را برای حمایت از توسعه مدل‌های برقی، افزایش دهد. قرار است نسل چهارم باتری‌های لیتیومی در خودروهای پلاگین‌هیبریدی «ایکس ۵» و نسل آتی «ایکس۳» استفاده شوند. سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیون دلاری در حالی انجام می‌شود که بی‌ام‌و به‌دنبال پیشبرد برنامه‌ای جاه‌طلبانه برای طراحی و تولید ۲۵ مدل خودروی برقی -که نیمی از آنها تمام‌برقی خواهند بود- تا پایان سال ۲۰۲۳ است. بی‌ام‌و اعلام کرد که در راستای افزایش ظرفیت تولید باتری‌های مزبور، خط تولید جدیدی را در کارخانه کارولینای‌ جنوبی به مساحت ۸۶ هزار متر مربع راه‌اندازی خواهد کرد. این خط‌تولید قادر خواهد بود تا نسخه‌های مختلف با ظرفیت‌های متفاوتی از باتری‌های لیتیومی را به تولید برساند. بی‌ام‌و تولید باتری‌های برقی را برای محصولاتش از سال ۲۰۱۵ در این کارخانه آغاز کرد و تاکنون موفق به ساخت ۴۵ هزار باتری برای خودروهای ایکس۵ شده است. قرار است تا پایان سال‌جاری میلادی بیش از ۱۲۰ نفر برای فعالیت در این خط تولید مشغول به کار شوند.
 • چالش‌های واگذاری سهام دولت در شرکت‌های ایران خودرو و سایپا

  مهدی محمدرضائی عضو هیات‌مدیره شرکت گروه سرمایه‌گذاری سایپا
  پس از تصویب واگذاری سهام دولت در شرکت‌های خودروسازی سایپا و ایران خودرو از سوی شورای‌عالی هماهنگی سران قوا و به موجب سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، دولت باید سهام خود در شرکت‌های خودروسازی را واگذار کند. با توجه به مجوز دریافتی از شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه گانه مقرر شده است حدود ۱۴ درصد از سهام شرکت ایران خودرو و ۱۷ درصد از سهام شرکت خودروسازی سایپا که متعلق به دولت و تحت مالکیت سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران است به فروش گذاشته شود که طبق اظهار مسوولان ایدرو سهام مزبور در وثیقه بانک‌ها به‌منظور تامین منابع مالی شرکت‌های تحت مدیریت ایدرو است که در صورت عملیاتی شدن موضوع واگذاری سهام فوق باید از طریق مذاکره با بانک‌ها با معرفی و جایگزینی سایر وثائق و دارایی‌ها نسبت به آزادسازی سهام و فک وثیقه آن اقدام شود، موارد فوق از جمله اقداماتی است که باید توسط مالک سهام یعنی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران برای تحقق مصوبه مزبور انجام شود.
 • جزئیات تکمیل خودروهای ناقص کف کارخانه

  فارس: معاون وزیر صنعت با تشریح برنامه وزارت صنعت برای ترخیص خودروهای ناقص کف کارخانه‌های خودروساز گفت: تسهیلات سیستم بانکی محقق نشده و برای تکمیل خودروهای ناقص در حال تامین مالی از محل واگذاری‌ها و منابع شرکت‌ها هستیم.
 • ۶۴ هزار خودروی ناقص ایران‌خودرو تکمیل شد

  ایکوپرس: به‌دستور مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو از هفتم خرداد سال ۹۸ تولید خودروهای ناقص روند کاهشی داشته و تکمیل خودروهای در کف مانده سرعت یافته است. با تشکیل کمیته ویژه‌ای تکمیل خودروهای ناقص در اولویت قرار گرفت و زنجیره تامین و تولید این شرکت بر کاهش تولید خودروهای ناقص متمرکز شدند. بر همین اساس، از تاریخ هفتم خرداد تولید خودروهای ناقص روند کاهشی یافت و تکمیل خودروهای کف در دستور کار قرار گرفت.طبق آمار ثبت شده و با برنامه‌ریزی که برای تامین قطعات کسری و تکمیل خودروها انجام شده، از هفتم خردادماه تا صبح روز ۳۱ تیر سال‌جاری حدود ۶۴ هزار خودروی ناقص و درکف کارخانه تکمیل و به بازار عرضه شده است.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر