آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۳ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۶۶۳

 • وقتی دخل و خرج خودروسازان با هم نمی‌خواند

  دنیای اقتصاد: طبق اطلاعاتی که سه خودروساز بزرگ کشور به بورس ارائه داده‌اند، نسبت «مبلغ بهای تمام‌شده» به «مبلغ فروش»، پس از پنج فصل ثبات، تغییر مسیر داده است. بر این اساس، «مبلغ فروش» خودروسازان طی سال‌های ۹۲ تا ۹۶ همواره بیش از «مبلغ بهای تمام شده» بوده، اما در سال ۹۷، عکس این روند رخ داده و «مبلغ بهای تمام شده» از «مبلغ فروش» پیشی گرفته است. همچنین طبق پیش‌بینی خودروسازان، در پایان سال‌جاری نیز روند سال گذشته تکرار شده و «مبلغ بهای تمام شده» از «مبلغ فروش» بیشتر خواهد بود. این موضوع نشان می‌دهد خودروسازان در سال ۹۷ کاملا در تولید زیان داده‌اند و طی امسال نیز این روند ادامه خواهد داشت.
 • فرصت‌سوزی خودروسازان در سرمایه‌گذاری

  دنیای اقتصاد: تیرماه هر سال زمان برگزاری مجامع عمومی سالانه شرکت‌های حاضر در بورس، از جمله دو خودروساز بزرگ کشور است.در این مجامع خودروسازان گزارشی از عملکرد خود و همچنین برنامه‌هایی را که برای سال‌جاری مدنظر دارند، به اطلاع سهامداران می‌رسانند.
 • تهدید تعرفه‌ای اروپا علیه آمریکا

  دنیای اقتصاد: سبین ویاند، مدیر‌کل کمیسیون تجارت در اتحادیه اروپا تاکید کرده است که اتحادیه‌اروپا آمادگی دارد تا درجهت اصلاح ساختار سازمان تجارت جهانی و چالش‌های کنونی برای تجارت، با واشنگتن همکاری کند؛ اما با این حال هشدار داد درصورتی‌که آمریکا به تهدید خود برای اعمال تعرفه‌های تجاری بر واردات خودرو از اروپا عمل کند، اروپایی‌ها نیز این اقدام را تلافی خواهند کرد. او که مذاکره‌کننده سابق اتحادیه در زمینه برگزیت بوده است، این سخنان را در نخستین سفر به واشنگتن با لحنی مصمم‌تر از گذشته به خبرنگاران اعلام کرد. دیپلمات کهنه‌کار اتحادیه اروپا همچنین تصریح کرد که اروپا در اعمال تعرفه‌ها بر خودروهای وارداتی از آمریکا منافعی به‌دست نمی‌آورد و از این رو نمی‌خواهد ناچار به انجام چنین اقدامی شود. او هشدار داد اگر واشنگتن تهدید خود را برای اعمال تعرفه‌های ۲۵ درصدی بر خودروسازی اروپا اجرایی کند، اتحادیه اروپا نیز با اعمال تعرفه پاسخ آمریکا را خواهد داد.
 • بائیک ۵ درصد سهام دایملر را خرید

  دنیای اقتصاد: گروه خودروسازی پکن (بائیک) به‌تازگی و در رقابت با جیلی، دیگر خودروساز چینی موفق به خرید ۵ درصد از سهام شرکت دایملر آلمان که مالکیت مرسدس‌بنز را در اختیار دارد، شد. بائیک، متحد اصلی دایملر در چین بوده و کارخانه‌های مرسدس‌بنز در این کشور را تحت کنترل دارد. البته پس از آنکه لی‌ شوفو، رئیس جیلی در سال گذشته میلادی، ۶/ ۹ درصد از سهام دایملر را با هدف تقویت همکاری با این خودروساز آلمانی در زمینه تولید خودروهای برقی و خودران خریداری کرد؛ این امر بر اتحاد میان بائیک و دایملر سایه افکند. شرکت بائیک در بیانیه‌ای خرید ۵ درصد از سهام دایملر را عامل مهمی در تقویت اتحاد دو طرف و حمایت از مدیریت و استراتژی دایملر دانست. دایملر نیز که از سال ۲۰۱۳ بخشی از سهام شرکت‌های زیرمجموعه بائیک را خریداری کرده است، استقبال خود را از سرمایه‌گذاری متحد چینی اعلام کرد. به‌دلیل سرمایه‌گذاری‌های هنگفت موردنیاز برای توسعه خودروهای برقی و خودران‌ها، طی سال‌های اخیر خودروسازان مختلفی به همکاری مشترک روی آورده‌اند تا به این ترتیب هزینه‌ها را کاهش دهند.
 • فراخوان ۲۵۰۰ دستگاه فولکس‌واگن

  دنیای اقتصاد: گروه خودروسازی فولکس‌واگن، مدل‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ از خودروی «پولو» را برای جایگزینی محرک‌های کیسه هوای تاکاتا که در سمت راننده تعبیه شده، فراخوان داده است. مانند تمامی فراخوان‌های مربوط به کیسه‌های هوای تاکاتا، ترکیبی از گرما و رطوبت می‌تواند موجب بی‌کیفیتی محرک کیسه هوا شود. اگر خودرویی با محرک ناقص کیسه هوا دچار سانحه و کیسه باز شود، خطر انفجار قاب فلزی محرک در فشار بالا وجود خواهد داشت. اگر قاب محرک کیسه هوا منفجر شود، امکان دارد قطعات فلزی تیز به سمت کابین پرتاب شوند که این امر خطر آسیب جدی یا مرگ را برای سرنشینان به‌همراه خواهد داشت. به‌طور کلی دو هزار و ۵۷۹ دستگاه از مدل‌های فولکس‌واگن پولو ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ مشمول این فراخوان می‌شوند. این خودروساز آلمانی با مالکان خودروهای مشمول تماس خواهد گرفت و به آنها توصیه می‌کند برای جایگزینی رایگان محرک‌های کیسه هوا به نزدیک‌ترین نمایندگی فولکس‌واگن مراجعه کنند.
 • ۶۴۰۰ خودرو در گمرک ماند

  ایسنا: در‌حالی‌که حدود ۱۳ هزار خودروی وارداتی در گمرکات، بنادر و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی دپو شده بود، به گفته معاون گمرک ایران حدود ۶۶۰۰ خودرو ترخیص شده است، اما مابقی به دلایلی از جمله پایان مهلت ترخیص یا پرونده‌های قضایی مجوز خروج نداشته‌اند.معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران، درباره دلیل عدم خروج ۱۰۴۰ دستگاهی که پروانه آنها صادر شده است، یادآور شد: به هر صورت گمرک تسهیلاتی را در نظر گرفته بود و این احتمال را می‌داد که با انقضای تاریخ تعیین شده، دیگر مصوبه تمدید نشود؛ سیستم را به نوعی تعریف کرد که صاحبان خودرو بتوانند بعد از پرداخت حقوق ورودی پروانه دریافت کنند و در ادامه برای صرف حداقل زمان، به در خروج گمرک هدایت شده تا با ارائه سایر مجوزهای قانونی از جمله استاندارد، خودروی آنها ترخیص شود که بنا به دلایل مختلفی این تعداد خودرو ترخیص نشدند، از این رو اگر هیات وزیران مهلت را تمدید کند، با دریافت مجوز یا رفع مشکلات مربوطه ترخیص خواهند شد.وی در مورد اینکه تعداد خودروهایی که ترخیص شده یا پروانه دریافت کرده‌اند، به حدود ۸ هزار دستگاه رسیده و با ۱۳ هزار دستگاه اعلام شده فاصله دارند، این گونه توضیح داد که مابقی به دلایلی از جمله عدم اظهار به گمرک یا داشتن پرونده‌های قضایی تحت رسیدگی قرار دارند.
 • ایران‌خودرو به‌دنبال تجدید ارزیابی

  ایکوپرس: مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو از اولویت داشتن تجدید ارزیابی سرمایه‌گذاری‌های این خودروساز برای خروج از ماده ۱۴۱ خبر داد و گفت: تجدید ارزیابی دارایی‌ها در اولویت دوم قرار دارد.هاشم یکه‌زارع در مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام ایران‌خودرو گفت: به‌منظور حفظ ارزش ذاتی سهام ایران‌خودرو، در‌صورتی‌که تجدید ارزیابی سرمایه‌گذاری‌ها برای خروج از ماده ۱۴۱ کفایت نکند، به سراغ دارایی رفته و اولویت اول ما زمین‌ها خواهد بود.وی در عین حال تصریح کرد: در‌صورتی‌که تجدید ارزیابی سرمایه‌گذاری‌ها امکان خروج از ماده ۱۴۱ را فراهم کند دیگر نیاز به تجدید ارزیابی دارایی‌ها نخواهد بود.وی گفت: علاوه بر ۳۰۱، تولید و عرضه ۲۰۷ با سقف پانوراما و دناپلاس با گیربکس اتوماتیک را برنامه سال‌جاری ایران‌خودرو اعلام کرد.
 • برنامه سایپا برای افزایش تولید

  سایپانیوز: مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا از برنامه افزایش ۳۱ درصدی تولید محصولات این گروه در سال‌جاری نسبت به سال گذشته خبر داد.سید جواد سلیمانی گفت: گروه خودروسازی سایپا در سال‌جاری چهار اولویت اصلی شامل افزایش تولید، توسعه سبد محصولات، ارتقای کیفی و مدیریت هزینه‌ها را در دستور کار خود قرار داده که با اجرای این چهار برنامه، بهره‌وری و سودآوری این گروه افزایش خواهد یافت.وی با اشاره به تلاش‌های چندماه اخیر برای خروج سایپا از بحران ادامه داد: در چندماه گذشته، اقداماتی از قبیل افزایش میانگین تولید محصولات، رشد عرضه خودرو به بازار، پاسخگویی به تعهدات برجای مانده از گذشته، تکمیل خودروهای دارای کسری قطعات، مدیریت اعتراضات مشتریان و بسیاری اقدامات دیگر برای خروج سایپا از وضعیت بحرانی سال گذشته به اجرا درآمده و موفقیت‌آمیز بوده است.مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا گفت: به‌رغم افزایش ۱۰۸ درصدی قیمت مواد اولیه داخلی و خارجی، تلاش کردیم تولید محصولات مذکور را ادامه دهیم تا پاسخگوی نیاز بازار باشیم.مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا با اشاره به برنامه رونق تولید در سایپا در سال‌جاری گفت: قصد داریم با برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته و بهره‌‎گیری از توان و ظرفیت داخلی، علاوه‌بر افزایش تیراژ تولید محصولات فعلی، پروژه‌های مختلف توسعه محصولات جدید را نیز به سرانجام رسانده و تولید آنها را با تکیه بر امکانات خود آغاز کنیم.
 • ECU خودروها داخلی‌سازی شد

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل گروه تولیدی قطعات خودرو کروز از داخلی‌سازی قطعه ECU در صنعت خودرو خبر داد.به گزارش «دنیای‌اقتصاد» نادر سخا، مدیرعامل گروه تولیدی قطعات خودروی کروز در نشست داخلی‌سازی قطعات پیشرفته خودرو (نهضت داخلی‌سازی) اعلام کرد: یکی از حساس‌‌ترین قطعات الکترونیکی خودرو ازسوی مهندسان ایرانی بومی‌سازی شده و ظرف ۴ ماه آینده کاملا به خودکفایی در حوزه تولید آن دست خواهیم یافت. وی افزود: شرکت کروز تولید کامپیوتر خودرو (ECU) و تجهیزات برقی متناسب با خودروهای روز و مدرن تولیدی کشور از جمله پژو ۲۰۰۸، پژو ۳۰۱ و سیتروئن را در برنامه دارد.مدیرعامل گروه تولیدی قطعات خودرو کروز افزود: قطعات موتوری و ECU نیز داخلی‌سازی شده و مجهزترین سالن رنگ کاملا روباتیک نیز هم‌اکنون در صنعت قطعه‌سازی مشغول به کار است این در حالی است که بیش از ۷۰ درصد از ایربگ‌ها نیز از محل موجودی تولید داخلی تامین می‌شود؛ به نحوی که ما ۸۰ درصد ایربگ مورد نیاز سایپا و ۵۰ درصد ایربگ مورد نیاز ایران خودرو را تولید می‌کنیم.

بیشتر