آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۸ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۶۳۸

 • قیمت‌گذاری در حاشیه زمستان

  دنیای اقتصاد: در‌حالی‌که قیمت‌های ارائه شده در طرح فروش روزانه خودروسازان حکایت از تعلیق مصوبه قیمت‌گذاری خودرو در حاشیه بازار دارد، رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان تاکید کرده قیمت‌ها متناسب با حاشیه بازار بهمن ۹۷ تعیین شده‌اند. آن طور که عباس تابش شنبه گذشته در گفت‌و‌گو با خبرگزاری مهر عنوان کرده، «قیمت فروش‌ فوری‌های خودروسازان، بر مبنای قیمت حاشیه بازار بهمن۹۷ تعیین و اعلام شده و تعیین قیمت به‌صورت روزانه صورت نمی‌گیرد.» این گفته رئیس سازمان حمایت در حالی است که شواهد و قرائن از جمله همین قیمت‌های مربوط به فروش فوری روزانه خودروسازان، نشان می‌دهند مصوبه قیمت‌گذاری خودرو در حاشیه بازار، جامع و کامل به اجرا در نیامده است.
 • فشار برای تولید خودروی ناقص؟

  دنیای‌اقتصاد: روز گذشته یکی از قطعه‌سازان مطرح کشور در نشستی خبری از تولید ناقص ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو در دو شرکت خودروساز کشور خبر داد. وی در این زمینه تاکید کرده بود که ۱۰۰ هزار دستگاه خودرو محصول ناقص در ایران خودرو و ۱۰۰ هزار دستگاه دیگر در شرکت سایپا به‌دلیل نبود قطعه امکان تجاری شدن ندارند.اظهارات این قطعه‌ساز کشور در شرایطی است که تولید ناقص خودرو در شرکت‌های خودروساز همچنان ادامه دارد و ظاهرا ایران خودرو و سایپا تصمیم بر توقف تولید ناقص ندارند.
 • آغازی بر پایان اختلافات رنو و نیسان

  دنیای اقتصاد: شرکت نیسان اعلام کرده است که قصد دارد کرسی‌هایی را در اختیار رنو، متحد قدیمی خود قرار دهد؛ این اقدام می‌تواند آغازی بر پایان تنش‌های ایجاد شده طی چند ماه اخیر میان دو خودروساز باشد. پیش‌تر نیز گمانه‌زنی‌هایی در رابطه با توافق نیسان با خواسته مقامات رنو برای حضور در هیات‌مدیره مطرح شده بود. این خودروساز ژاپنی به‌طور رسمی و طی بیانیه‌ای تایید کرده است که قصد دارد یک کرسی را در اختیار ژان سنارد، رئیس رنو در هیات‌مدیره نیسان قرار دهد و یک کرسی دیگر را نیز در هیات حسابرسی به تیری بالور، مدیرعامل رنو اعطا کند. هر دو کرسی از پست‌های مهم در تصمیم‌گیری شرکت نیسان به حساب می‌آیند. پس از آنکه کارلوس گوسن، رئیس اتحاد رنو-نیسان در ماه نوامبر گذشته به اتهام فساد مالی در نیسان بازداشت و از سمت‌های خود کنار گذاشته شد، اختلافات میان این دو متحد قدیمی نیز افزایش یافت. البته به گفته یک منبع آگاه، نیسان اختیارات بالور را برای زمان‌هایی که دو طرف با اختلاف مواجه شوند محدود کرده است.
 • توقف فروش هیبریدی‌های تویوتا در استرالیا

  دنیای اقتصاد: تویوتا و لکسوس استرالیا فروش برخی مدل‌های هیبریدی را به‌دلیل مشکلی در سیستم ترمز احیاشونده آنها به‌ تعویق انداخته‌اند. این خودروساز در بیانیه خود گفت: «تاکنون خودروهای تویوتا شامل کمری، کرولا هاچ‌بک، راو۴، پریوس و مدل‌های لکسوس ای‌اس و یو ایکس مشمول این توقف فروش می‌شوند. تویوتا دریافته که قطعات مربوط به ترمز در این خودروها نیاز به بازبینی دارند و به همین دلیل دستور توقف فروش برای مدل‌های مذکور را صادر کرده است.» این خودروساز افزود: «این تصمیم تنها اقدامی احتیاطی است و ما در مرحله تحقیق و رسیدگی نیستیم. بررسی این خودروها آغاز شده و جزئیات بیشتر در مورد زمان تکمیل آن و آغاز مجدد فروش را به‌زودی اعلام خواهیم کرد.» مشخص نیست که توقف فروش این مدل‌ها تا چه زمانی ادامه می‌یابد. به‌عنوان مثال، خریدارانی که خواهان راو۴ هیبریدی هستند اکنون نیز باید حدود چهار ماه برای آن صبر کنند؛ در‌حالی‌که این توقف فروش می‌تواند زمان انتظار برای این خودرو را افزایش دهد.
 • فراخوان سوبارو به‌دلیل نقص شیشه عقب

  دنیای اقتصاد: سوباروی استرالیا دومین خودروسازی است که به‌دلیل دمادهی نامناسب شیشه عقب خودرو، فراخوانی را برای خودروهای مشمول این نقص اعلام کرده است. سوبارو در این فراخوان مدل‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ از «ایمپرزا» را مشمول اعلام کرد. این فراخوان پس از فراخوانی اعلام شده که تویوتا اوایل هفته گذشته به‌دلیل همین مشکل از آن خبر داده بود. به‌گفته سوبارو، به‌دلیل روند خنک‌سازی نادرست در زمان تولید، شیشه عقب سمت چپ این خودرو باید تعویض شود.از این رو، این شیشه در اثر تصادف ممکن است به قطعات خرد تبدیل نشود و در عوض قطعات بزرگی به داخل کابین پرتاب شوند که می‌توانند جان مسافران را با تهدید جدی مواجه کنند. در مجموع، ۴۰ دستگاه سوبارو ایمپرزا مدل ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ مشمول این فراخوان هستند. سوباروی استرالیا به مالکان خودروهای مشمول توصیه خواهد کرد برای تعمیر رایگان به نزدیک‌ترین نمایندگی این خودروساز مراجعه کنند.
 • عرضه ۶۰ هزار محصول توسط ایران‌خودرو

  ایکوپرس: قائم‌مقام مدیرعامل ایران‌خودرو از برنامه تجاری‌سازی و عرضه حدود ۶۰ هزار دستگاه خودرو ظرف کمتر از دو ماه آینده خبر داد و گفت: با افزایش عرضه، قیمت در بازار به شرایط واقعی نزدیک خواهد شد.مدیران ایران‌خودرو در حوزه بازاریابی و فروش با مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) دیدار کردند.در این دیدار مدیرکل دفتر بازرسی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: به‌دنبال ایجاد رونق در تولید، ارتقای ساخت داخل و خودکفایی هستیم.اکبر صادقی اظهار کرد: در بازدیدی که از پارکینگ‌های شرکت ایران‌خودرو داشتیم، خودروهای متعددی به‌صورت تصادفی انتخاب و مورد بازرسی قرار گرفت و هیچ‌گونه تخلفی مبنی‌بر احتکار خودرو از سوی خودروساز مشاهده نشد.همچنین قائم‌مقام مدیرعامل در بازاریابی، فروش و امور مشتریان ایران‌خودرو نیز گفت: با در نظر گرفتن ظرفیت تولید امسال، تمامی خودروهای معوق را تحویل مشتریان خواهیم داد و نگرانی در این زمینه وجود ندارد.
 • آمار تحویل خودرو سایپا در بهار ۹۸

  سایپا نیوز: گروه خودروسازی سایپا از نخستین روزکاری سال ۹۸ تا پایان خردادماه، بیش از ۶۰ هزار دستگاه انواع محصولات خود را به مشتریان تحویل داده است. حسین کاظمی‌طرقی افزود: در کنار اجرای برنامه موفقیت‌آمیز رونق‌بخشی به جریان تولید و با برنامه‌ریزی مناسب، تسریع در تحویل خودرو به مشتریان در دستورکار قرار گرفت و گروه سایپا موفق شد در بهار امسال بیش از ۶۰ هزار خودرو به مشتریان تحویل دهد.به گفته وی بخشی از این خودروها، مربوط به تعهدات قبلی بوده و بخش دیگر آن برای پاسخگویی به تعهدات مربوط به فروش فوری و تنظیم بازار در نظر گرفته شده است.
 • راه عبور از بحران خودروهای ناقص

  گروه بنگاه‌ها: در صورت تمرکز خودروسازان بر تکمیل خودروهای ناقص کف کارخانه‌ها، این مشکل در مدت کوتاهی حل می‌شود.

بیشتر