آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۹ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۶۳۹

 • ابزارسازی برای کاهش قیمت

  دنیای اقتصاد: بازار خودرو این روزها آرام شده و نمودار قیمت‌ها روند نزولی به خود گرفته است. از فروردین‌ماه امسال برخلاف رویه جاری بازار، قیمت خودروها افزایش یافت به‌طوری‌که تا اواسط خرداد ماه این رویه ادامه‌دار بود، اما از نیمه خرداد به یکباره بازار از تب و تاب افتاد و قیمت‌ها کاهشی شد. با توجه به روند جاری قیمت‌ها در بازار این سوال مطرح است که چه عاملی سرعت‌گیر قیمتی خودرو شد و آیا کاهش قیمت‌ها ادامه‌دار خواهد بود؟
 • دپوی خودروهای تولید ۹۷

  دنیای اقتصاد: در‌حالی‌که آمارهای جدید از تولید حدودا ۲۰۰ هزار دستگاهی انواع خودرو در کشور طی بهار سال‌جاری حکایت دارد، گفته می‌شود به همین میزان نیز محصول ناقص و دارای کسری قطعه در پارکینگ خودروسازان خاک می‌خورد. آمارهای موردنظر این پرسش را پیش می‌آورد که حداکثر بازه زمانی که خودروها در پارکینگ قرار دارند چقدر است؟ به‌عبارت بهتر، محصولات ناقص از چه زمانی در پارکینگ خودروسازان دپو شده‌اند؟ و البته پرسش دیگر اینکه اولویت تکمیل خودروهای ناقص چیست؟
 • امیدواری رنو و فیات برای ادغام

  دنیای اقتصاد: روزنامه وال‌استریت ژورنال در گزارشی به نقل از منابع آگاه اعلام کرده است که مقامات رنو و فیات‌کرایسلر هنوز بر این باور هستند که توافق برای ادغام دو شرکت امکان دارد. چند مقام رنو به این روزنامه گفته‌اند که این خودروساز فرانسوی امیدوار است تا نشست این هفته میان سهامداران نیسان-متحد قدیمی رنو- به حمایت از ادامه مذاکرات با فیات‌کرایسلر برای ادغام با رنو منتهی شود. براین اساس رنو همچنین درنظر دارد اتحاد خود با نیسان را دستخوش برخی تحولات کند تا به این ترتیب استقلال و انعطاف بیشتری برای دو طرف ایجاد شود. پس از آنکه دولت فرانسه، مهم‌ترین سهامدار رنو اعلام کرد باید برای ادغام با فیات‌کرایسلر حمایت نیسان نیز جلب شود، مقامات فیات‌کرایسلر پیشنهاد ادغام خود را پس گرفتند و مذاکرات متوقف شد. این خودروساز ایتالیایی دلیل لغو مذاکرات با رنو را شرایط سیاسی در فرانسه اعلام کرده بود. مقامات آگاه همچنین تاکید کرده‌اند که ترمیم اتحاد با نیسان پس از تنش‌های اخیر اولویت مهم‌تری نسبت به ادغام با فیات برای رنو دارد.
 • تقلب دایملر در تست‌های آلایندگی

  دنیای اقتصاد: بنابر اعلام وزارت ترابری آلمان، شرکت دایملر موظف شده است تا ۶۰ هزار دستگاه از برخی خودروهای خود را که در آلمان تردد دارند فراخوان دهد. دلیل این فراخوان نصب نرم‌افزاری روی این خودروها است که می‌تواند میزان آلایندگی تولیدی را کمتر از مقدار دقیق آن نشان دهد و به‌نوعی برای دور زدن تست‌های آلایندگی کاربرد دارد. مدل‌هایی که مشمول این فراخوان هستند مرسدس‌بنزهای «جی‌ال‌کا ۲۲۰» شاسی‌بلند هستند که بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ به تولید رسیده‌اند. دایملر تایید کرد که این فراخوان از روز جمعه اجرایی شده است، اما خاطرنشان کرد که همزمان با تداوم همکاری خود با نهادهای نظارتی، علیه این ادعا درخواست دادرسی می‌کند. ازسوی دیگر وزارت ترابری آلمان تاکید کرده است که تحقیقات تکمیلی را در رابطه با مدل‌های دیگر مرسدس‌بنز آغاز خواهد کرد. از زمانی که شرکت فولکس‌واگن در سال ۲۰۱۵ به تقلب در تست‌های آلایندگی آمریکا اذعان کرد، این رسوایی به خودروسازان دیگری نیز گسترش یافته است. دایملر تاکنون ۳ میلیون محصول دیزلی خود را برای کاهش سطح آلایندگی فراخوان داده است.
 • فراخوان مرسدس‌بنز به دلیل دفترچه راهنما

  دنیای اقتصاد: شرکت مرسدس‌بنز فراخوانی را برای مدل‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ کلاس «ایکس» خود که در استرالیا تردد دارند، اعلام کرده است. دلیل این فراخوان نیز اطلاعات نادرست در دفترچه راهنمای مالکان اعلام شده است. به گفته این خودروساز، بیشینه سقف بار مجاز این وانت در دفترچه به درستی اعلام نشده و عملکرد سیستم الکترونیکی حفظ پایداری خودرو «ESP» در برخی از شرایط و پیام‌های هشداری که احتمال دارد برای سیستم ایمنی خودرو به نمایش درآید به‌درستی اعلام نشده است. این خودروساز آلمانی اعلام کرده اطلاعات نادرست یا ذکرنشده در این دفترچه راهنما می‌تواند خطر بروز تصادف با خودرو را افزایش دهد. به‌طور کلی ۵ هزار و ۶۰۷ دستگاه از مدل‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ وانت پیکاپ مرسدس‌بنز کلاس ایکس مشمول این فراخوان جدید هستند. مرسدس‌بنز با مالکان خودروهای مشمول تماس گرفته و به آنها توصیه می‌کند تا برای اصلاح دفترچه یا تعمیر مورد‌نیاز به نزدیک‌ترین نمایندگی این خودروساز مراجعه کنند.
 • تکلیف ثبت‌نام‌کنندگان خودروهای وارداتی چیست؟

  ایسنا: یک کارشناس صنعت خودرو در مورد تکلیف مشتریانی که اقدام به پیش‌خرید خودرو کرده‌اند، گفت:از وقتی ثبت سفارش برای واردات خودرو ممنوع شد، دیگر خودرویی پیش‌فروش نشده و تنها خودروهایی به فروش رسیدند که در زمان باز بودن ثبت سفارش خریداری یا ثبت سفارش آنها صورت گرفته است.فربد زاوه افزود: بیشتر کسانی که در آن زمان خودروهای وارداتی را پیش‌خرید کرده اما هنوز تحویل نگرفته‌اند، خودروهایشان موجود است، اما مشکل ترخیص دارند؛ یک سال است که دولت اجازه ترخیص نمی‌دهد، در حالی که تعدادی از این خودروها وارد شده و در گمرک مانده‌اند. زاوه اظهار کرد: موانع فراوانی برای واردات و ترخیص خودروهای وارداتی ایجاد شده و چون اعتبار ثبت سفارش آنها سه ماهه بود، پس از ممنوعیت، ثبت سفارش‌ها باطل و بسیاری از شرکت‌ها مجبور شدند سفارش‌های خود را به تاخیر بیندازند تا مبلغ بیشتری به دولت پرداخت نکنند. وی ادامه داد: وقتی دولت برای پیش‌فروش و تحویل خودرو، مدت سه ماه در نظر می‌گیرد، به این فکر نمی‌کند که امکان‌پذیر نیست سه ماهه ثبت‌نام را انجام و محصول را وارد کرد و تحویل داد.
 • تولید سه هزار پژو ۳۰۱ طی امسال

  ایرنا: دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو گفت: قالب‌های قطعات پژو ۳۰۱ در حال ساخت است و مطابق برنامه‌ای که خودروساز برای قطعه‌سازان تعریف کرده، تا پیش از پایان امسال سه هزار دستگاه از آن تولید و تجاری می‌شود. مازیار بیگلو درباره پروژه تولید پژو ۳۰۱ افزود: عمده مشکل قطعه‌سازان در این خودرو، قطعات الکترونیکی است و در این مورد با سازندگانی که خوشنام و با سابقه بوده و توانایی داخلی‌سازی بالاتری داشته‌اند، وارد همکاری شده‌ایم.
 • تیراژ ۱۰۰ هزار دستگاهی سایپا

  سایپانیوز: معاون برنامه‌ریزی جامع تولید سایپا گفت: گروه خودروسازی سایپا در سه‌ماه نخست امسال بیش از ۱۰۰ هزار محصول تولید کرده که بیشترین میزان تولید در بین خودروسازان کشور است.
 • شرایط با ثبات در تولید خودرو

  ایکوپرس: قائم‌مقام اجرایی ایران‌خودرو درباره برنامه‌های خودکفایی محصولات گفت: در حال حاضر تیم بسیار قوی در ساپکو و مرکز تحقیقات شکل گرفته و نمایشگاه دائمی برای قطعات وارداتی برگزار شده است. از زمان آغاز به کار این نمایشگاه بسیاری از سازندگان آمادگی خود را برای ساخت و تولید اعلام کرده‌اند و درحال حاضر بخش زیادی از قطعات در دستور کار داخلی‌سازی قرار گرفته است.

بیشتر