آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۷ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۶۳۷

 • واگذاری سهام، با میلیاردها تومان زیان انباشته

  دنیای اقتصاد: صورت‌های مالی دو خودروساز بزرگ کشور در حالی حکایت از زیان انباشته و بدهی سنگین آنها دارد که واگذاری این دو شرکت بنابر اطلاعیه سازمان خصوصی‌سازی و همچنین اظهارات روز گذشته وزیر صمت وارد فاز جدیدی شده است.
 • رونمایی از پژو ۳۰۱ ایرانی

  دنیای اقتصاد: معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگوی اخیر خود، ضمن اعلام سیاست‌های این وزارتخانه و خودروسازان در بخش داخلی‌سازی و رونمایی قریب الوقوع پژو ۳۰۱ ایرانی، تلویحا احتکار خودروها را نیز رد کرده است.
 • نقش ژاپن در مذاکرات رنو و فیات کرایسلر

  دنیای اقتصاد: خبرگزاری بلومبرگ به نقل از چند منبع آگاه اعلام کرده است که دولت ژاپن در شکست مذاکرات رنو و فیات کرایسلر برای ادغام نقش مهمی ایفا کرده است. نگرانی ژاپنی‌ها به این دلیل بوده که این ادغام را دارای پیامدهای منفی برای نیسان می‌دانستند. دو شرکت نیسان و رنو دو دهه است که به‌عنوان متحد در خودروسازی شناخته می‌شوند. ژاپن همچنین سیگنال‌های نارضایتی خود را از چنین توافقی به دولت فرانسه اعلام کرده است. به گفته این منابع پس‌ از این رنو خواستار توقف مذاکرات شد تا بتواند ابتدا حمایت نیسان را دریافت کند، اما در همین زمان فیات کرایسلر پیشنهاد ادغام خود را پس گرفت. ازاین‌رو می‌توان گفت که دولت‌های ژاپن و فرانسه مایل هستند تا برای تداوم اتحاد رنو و نیسان با یکدیگر همکاری کنند. از زمان بازداشت کارلوس گوسن، رئیس اتحاد رنو-نیسان در نوامبر ۲۰۱۸، دولت فرانسه و مقامات رنو در تلاشند تا تنش‌های ایجادشده با خودروساز ژاپنی را برطرف سازند و اتحاد خود را تحکیم ببخشند.
 • همکاری فورد و ماهیندرا در تولید شاسی‌بلندها

  دنیای اقتصاد: دو شرکت فورد و ماهیندرا در اکتبر ۲۰۱۸ به توافقی برای ساخت اشتراکی نیرومحرکه برخی از خودروهای خود دست یافتند. اکنون در گزارشی جدید گفته شده است که همکاری فورد و ماهیندرا ساخت ۹ شاسی‌بلند را به همراه خواهد داشت که ۶ مدل آنها با برند هر دوی این خودروسازان ارائه ‌شده و سه مدل دیگر نیز توسط ماهیندرا برای فورد ساخته می‌شوند. فورد علاوه‌بر فروش بومی، این سه شاسی‌بلند را برای صادرات نیز استفاده خواهد کرد. این پروژه با سرمایه کلی بیش از ۶۰۰ میلیون دلار اجرا خواهد شد. این پروژه از سال ۲۰۲۰ آغازشده و تا ۶ یا ۸ سال دیگر ادامه خواهد یافت و امکان دارد که این خودروسازان در صورت نیاز، سرمایه بیشتری در این زمینه هزینه کنند. درحالی‌که ماهیندرا سرمایه‌گذاری بیشتری در این پروژه دارد، فورد نزدیک به ۲۰۰ میلیون دلار به‌طور مجزا برای آماده‌سازی طراحی بدنه خودرو سرمایه‌گذاری می‌کند.
 • ساخت کارخانه ام‌جی در مصر

  دنیای اقتصاد: گروه خودروسازی «سائیک موتور» چین برای ساخت کارخانه مونتاژ محصولات «ام‌جی» در مصر با گروه فروش منصور به توافق رسیده است تا یک قدم دیگر در راستای توسعه بین‌المللی خطوط تولیدش برداشته باشد. این همکاری مشترک در گام نخست به سائیک امکان صادرات محصولات ام‌جی به مصر از طریق چین را می‌دهد. همچنین دو طرف به توافق رسیده‌اند تا محصولات ام‌جی در آینده نزدیک در مصر تولید شوند. قرار است مصر به قطب صادرات این برند چینی در خاورمیانه و آفریقای شمالی بدل شود. این توافق مصر را به سومین کشور خارجی بدل می‌کند که محصولات ام‌جی در آن تولید خواهند شد. این برند در دو کشور تایلند و هند نیز دارای خطوط مونتاژ است. در سال ۲۰۰۵، شرکت سائیک توانست این برند را از شرکت ورشکسته شده ام‌جی در بریتانیا خریداری کند. شرکت سائیک از زیرمجموعه‌های گروه نانجینگ چین به شمار می‌آید.
 • قیمت‌گذاری خودرو در حاشیه بازار بهمن ۹۷

  مهر: معاون وزیر صنعت،معدن و تجارت گفت: قیمت فروش‌های فوری اعلامی توسط خودروسازان، بر مبنای قیمت حاشیه بازار بهمن۹۷ تعیین و از طریق شرکت‌ها اعلام شده است و تعیین قیمت به‌صورت روزانه انجام نمی‌شود.
 • تاکید سازمان بازرسی بر ورود شورای رقابت به قیمت خودرو

  ایرنا: رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه قیمت‌گذاری خودرو حتما باید زیرنظر شورای رقابت باشد، گفت: پیگیر هستیم که قیمت‌گذاری در یک جا انجام شود تا بتوانیم کنترلی روی بازار خودرو اعمال کنیم. ناصر سراج اظهار کرد: ما هم وزیر را خواستیم و هم خودروسازها را که یک جلسه نهایی بگذاریم و اقدامات خوبی انجام شود.وی افزود: درباره قطعات داخلی هم در آینده با خودروسازان جلسه خواهیم داشت. باید قیمت‌گذاری زیرنظر شورای رقابت باشد. سراج درباره پاسخ معاون اول رئیس‌جمهور به نامه سازمان بازرسی کل کشور گفت: پاسخ مثبت است و موافق هستند که خودرو دست مصرف‌کننده واقعی برسد و اگر دلال‌ها حذف شوند، قطعا قیمت‌ها این رقمی که الان هست نخواهد بود.وی درخصوص ارائه گزارشی از تخلفات در مورد خودرو به رئیس قوه‌قضائیه بیان کرد: گزارشی از قبل داده شده بود و قرار است در این هفته نیز گزارش نهایی خدمت رئیس قوه‌قضائیه داده شود.
 • منع شمارگذاری‌دیزلی‌ها درست نیست

  ایسنا: به گفته یک کارشناس صنعت خودرو، در ایران حتی استفاده از بنزین یورو ۴ نیز به پاکیزگی هوا کمک نکرده، بنابراین اگر خودروسازان قابلیت تولید محصول دیزلی را دارند، باید مورد حمایت قرار گیرند. حسن کریمی سنجری اظهار کرد: ممنوع کردن تولید و شماره‌گذاری خودروهای سواری دیزلی در ایران آن هم با هدف حفاظت از هوای پاک اگرچه با نیتی خیرخواهانه دنبال می‌شود، اما درست نیست. وی افزود: در کشور ما که حتی استفاده از بنزین یورو ۴ هم نتوانسته به اندازه کافی به پاکیزگی هوا کمک کند و ممنوعیت شماره‌گذاری و تولید خودروهای دیزلی تقریبا بی‌معناست؛ در حال حاضر رعایت استاندارد یورو ۴ در بسیاری از خودروهای تولیدی در شرکت‌های خودروساز برخلاف آنچه ادعا می‌شود، چندان قابل اعمال نیست. وی خاطرنشان کرد: همچنین بنزینی که تحت عنوان یورو ۴ تزریق می‌شود به اندازه کافی یورو ۴ نیست. در واقع هیچ یک از سوخت‌ها و خودروها از استاندارد یورو ۴ برخوردار نیستند.

بیشتر