آرشیو روزنامه شماره ۴۶۲۱ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۶۲۱

 • یک بام و دوهوای واردات دست‌دوم‌ها

  دنیای اقتصاد: این روزها پیشنهادهایی مبنی بر واردات خودروهای خارجی دست‌دوم، تاکسی و اتوبوس با هدف کاهش قیمت خودرو و همچنین تامین خودروهای ناوگان شهری روی میز مقامات دولتی قرار گرفته است.این پیشنهادها در حالی تامین خودروهای سواری و ناوگان شهری را مورد هدف قرار داده که به دلیل تنگ شدن حلقه تحریم‌ها، صنعت خودرو کشور قادر به پاسخگویی نیاز مشتریان بازار خودرو و همچنین ناوگان شهری نیست.
 • طرح خودروسازان برای کاهش تعهدات معوق

  دنیای‌اقتصاد: دو خودروساز بزرگ کشور که همچنان با انبوهی از تعهدات عقب‌افتاده مواجهند، این روزها به تکاپو افتاده‌اند تا به واسطه مصالحه با ثبت‌نام‌کنندگان، بخشی از این تعهدات را ملغی کرده یا به روز کنند.طبق روایتی غیررسمی، غول‌های جاده مخصوص بیش از ۴۰۰ هزار تعهد معوق دارند و به دستور وزارت صنعت، معدن و تجارت، باید آنها را به قیمت قدیم تحویل دهند.
 • تغییر ساعت فروش روزانه ایران خودرو

  تسنیم: ایران خودرو در اطلاعیه‌ای اعلام کرد طرح فروش فوری روزانه تنظیم بازار این شرکت هر روز از ساعت ۱۱ صبح شروع می‌شود. پیش از این، زمان اجرای طرح فروش فوری روزانه ایران‌خودرو ساعت ۱۰ صبح بود. متقاضیان می‌توانند برای ثبت‌نام در طرح فروش روزانه از ساعت ۱۱ صبح هرروز به پایگاه فروش اینترنتی ایران‌خودرو به نشانی esale. ikco. ir مراجعه کنند.
 • بازگشت شورای رقابت، بازار خودرو را سامان نمی‌دهد

  خانه ملت: سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است بازگشت شورای رقابت به فرآیند قیمت‌گذاری، تاثیر چندانی بر ساماندهی بازار ندارد، زیرا مشکلات خودروسازان به دلیل کمبود قطعه افزایش پیدا کرده است. ولی ملکی با اشاره به نامه رئیس سازمان بازرسی کل کشور به معاون اول رئیس‌جمهور مبنی بر ضرورت ورود شورای رقابت به گردونه قیمت‌گذاری خودرو گفت: شورای عالی اقتصاد، شورای رقابت را از فرآیند قیمت‌گذاری خودرو حذف و این مسوولیت را به ستاد تنظیم بازار واگذار کرد. وی افزود: براساس اصل ۴۴ قانون اساسی شورای رقابت می‌تواند به تمام بازارهای انحصاری ورود کند بنابراین مجلس نقشی در حذف شورای رقابت از گردونه قیمت‌گذاری خودرو نداشت. ملکی اظهار کرد: مشکل اصلی صنعت خودرو نبود قطعات، کمبود نقدینگی و عدم پشتیبانی از تولیدکنندگان است؛ در واقع قانون رفع موانع تولید به درستی اجرایی نمی‌شود. این نماینده مجلس با بیان اینکه خودروسازان با کسری قطعه مواجه هستند، خاطرنشان کرد: یکی از ضعف‌های بزرگ ما این است که به جای رونق تولید با افت آن مواجه هستیم. سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: از آنجا که مشکلات نقدینگی خودروسازان هنوز پابرجاست و این شرکت‌ها نتوانستند قطعات مورد نیاز را تامین کنند، حجم تولید در سال ۹۸ تغییر محسوسی (در جهت رشد) نداشته است.
 • صنعت قطعه‌ در مسیر بومی‌سازی

  خبرگزاری صدا وسیما: شهرام آزادی، معاون فناوری‌های پیشرفته خودرویی پنج شنبه شب در یک برنامه تلویزیونی با حضور مازیار بیگلو دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو عنوان کرد ۲۰۰ شرکت دانش‌بنیان که مرتبط با تولید قطعات خودرویی هستند در کشور شناسایی و دعوت به همکاری شده‌اند. وی افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان و برخی دانشگاه‌های صنعتی برای کمک به روند بومی‌سازی قطعات فراخوان شده‌اند.آزادی گفت: با مدیریت منسجم و چتر حمایتی دولت می‌توانیم خیلی از مشکلات قطعه‌سازی را بر طرف کنیم.
 • احتمال رسوایی جدید در پورشه

  حدود ۱۸۰ پلیس، مقامات مالیاتی و دادستان‌های ایالتی وارد دفاتر شرکت پورشه در آلمان شده‌اند تا بررسی‌های لازم را در مورد تخلفات احتمالی این خودروساز انجام دهند. دادستان‌ها طی بیانیه‌ای رسانه‌ای اعلام کرده‌اند معتقدند یکی از مقامات دفتر حسابرسی تجاری اشتوتگارت اطلاعاتی محرمانه را به یک مشاور مالی پورشه لو داده و در ازای آن، مزایایی دریافت کرده است. دادستان‌ها همچنین اعلام کرده‌اند تحقیقی دیگر در رابطه با حقوق‌های غیرمجاز و خیلی زیاد پرداخت شده به اعضای شورای کار پورشه در دست انجام است. به گفته مقامات، ۶ کارمند پورشه از جمله برخی که در پست‌های مدیریتی بوده‌اند، اکنون مورد بازجویی قرار گرفته و احتمال دارد به خاطر خیانت در امانت جریمه شوند. در شرکت‌های آلمانی، شورای کار توسط نیروی کار شرکت انتخاب می‌شود. این شورا نه تنها نماینده کارگران شرکت است بلکه تعداد مشخصی صندلی نیز در هیات‌مدیره دارد.
 • تاکید رنو بر بی‌خطر بودن ادغام با فیات

  دنیای اقتصاد: شرکت فیات‌-کرایسلر اعلام کرده است که بنا دارد تا به توافقی با رنو برای ادغام دست یابد. این توافق که اکنون مذاکرات جدی پیرامون آن آغاز شده است بنابر گفته مقامات فیات‌-کرایسلر می‌تواند سالانه تا ۵ میلیارد یورو از هزینه‌های دو طرف را کاهش دهد. به نظر می‌رسد که دو خودروساز طی هفته‌های آتی به یک توافق اولیه دست یابند. ژان سنارد در واکنش به برخی نگرانی‌ها در رابطه با احتمال تعدیل کارکنان رنو و تعطیلی برخی کارخانه‌ها تاکید کرد که مشاغل و کارخانه‌های رنو دچار تحولی نخواهند شد. وی همچنین با اشاره به نگرانی متحد ژاپنی خود-نیسان- اظهار کرد که ادغام رنو و فیات هیچ پیامد منفی برای همکاری‌های نیسان و رنو نخواهد داشت. در روزهای گذشته پس از اعلام خبر مذاکرات رسمی دو شرکت برای ادغام، وزیر دارایی فرانسه تاکید کرد که هرگونه توافقی در این‌باره باید تضمین‌کننده مشاغل فرانسوی در رنو باشد و هیچ یک از کارخانه‌های رنو در خاک فرانسه نباید تعطیل شوند. دولت فرانسه اکنون دارای سهام ۱۵ درصدی در رنو است.
 • افت محسوس فروش خودرو در بریتانیا

  دنیای اقتصاد: بنابر اطلاعات «انجمن تجار و تولید‌کنندگان موتور بریتانیا»، تولیدات خودروسازان در این کشور به‌دلیل توقف فعالیت برخی کارخانه‌ها و محدودیت شیفت‌های کاری – در راستای آمادگی برای برگزیت- کاهش محسوسی در ماه آوریل به ثبت رساند. بر این اساس در ماه آوریل تولید خودروی بریتانیا با ثبت رقم ۷۰ هزار و ۹۷۱ دستگاهی، کاهش ۴۵ درصدی را نسبت به دوره مشابه سال ۲۰۱۸ ثبت کرد. این آمارها بر مجموع فروش خودرو در اروپا نیز تاثیر منفی برجای گذاشت به‌طوری که اروپا پس از هشت ماه با رشد فروش منفی در آوریل مواجه شد. تقاضا برای خرید خودرو در اروپا با رسیدن به ۳۴/ ۱ میلیون دستگاه در این ماه افت ۵/ ۰ درصدی را تجربه کرد. هنوز مشخص نیست که بریتانیا در نهایت به چه نحوی می‌خواهد از اتحادیه‌اروپا خارج شود. در همین زمان خودروسازان نسبت به پیامدهای فضای تردید ایجادشده در بازار خودروی بریتانیا هشدار داده‌اند.
 • فراخوان جگوارلندروورهای برقی در استرالیا

  دنیای اقتصاد: شرکت جگوار ‌لندروور استرالیا فراخوانی را برای مدل‌های کراس‌اوور تمام‌برقی «آی-پیس» اعلام کرده است.دلیل این فراخوان نگرانی از احتمال نقص در سیستم ترمز احیا‌شونده این خودرو است. این برند بریتانیایی گزارش داده که احتمال دارد مشتریان این خودرو سیستم‌های ترمز اصطکاکی را تجربه کنند که به اندازه کافی سریع نیستند و می‌توانند مسافت توقف خودرو را افزایش دهند. به گفته جگوار، اگر چنین امری اتفاق بیفتد، خطری برای سرنشینان خودرو و دیگر خودرو‌ها ایجاد خواهد کرد. همچنین گفته می‌شود در نتیجه این نقص، انرژی مورد نیاز برای باطری به اندازه کافی احیا نخواهد شد. در مجموع، ۱۴۳ دستگاه خودرو مشمول این فراخوان هستند که از ۲۳ اکتبر ۲۰۱۷ تا ۱۱ آوریل ۲۰۱۹ به فروش رفته‌اند. بخش بومی جگوار با مالکان خودروهای مشمول تماس گرفته و به آنها توصیه می‌کند تا خودروی خود را به نزدیک‌ترین نمایندگی محلی برده و نرم‌افزار آن را ارتقا دهند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر