آرشیو روزنامه شماره ۴۵۷۷ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۵۷۷

 • ابرچالش‌های خودرو در سال ۹۸

  دنیای‌اقتصاد: سال ۹۷ برای خودروسازی ایران با چالش‌های فراوانی همراه بود، چالش‌هایی که ناتمام مانده و به امسال منتقل شدند. از افت شدید تولید و التهاب بازار گرفته تا تغییر مدل قیمت‌گذاری و همچنین ممنوع شدن واردات خودرو، همه و همه چالش‌هایی هستند که از سال گذشته گریبان صنعت و بازار خودرو ایران را گرفته و مشخص نیست آیا طی سال‌جاری حل خواهند شد یا همچنان ادامه می‌یابند. در گزارش امروز اما این چالش‌ها را مرور کرده و سناریو‌های احتمالی در مورد سرنوشت آنها را طی سال جدید، بررسی کرده‌ایم.
 • پرداخت تسهیلات ارزی در کما

  دنیای اقتصاد: در شرایطی که بخش ریالی تسهیلات مصوب ستاد اقتصاد مقاومتی توسط شبکه بانکی در اختیار زنجیره خودروسازی قرار گرفته است، اما هنوز خبری از پرداخت بخش ارزی این تسهیلات نیست.
 • آمادگی تویوتا برای به اشتراک گذاری فناوری هیبریدی

  دنیای اقتصاد: شرکت ژاپنی تویوتا بنا دارد فناوری‌های هیبریدی خود را به‌منظور گسترش تولید خودروهای سلول سوختی، هیبریدی و برقی به‌صورت رایگان در اختیار رقبا قرار دهد.این خودروساز اعلام کرده است که مجوز دسترسی به حداقل ۲۴ هزار اختراع ثبت شده در زمینه فناوری‌های مربوطه را صادر می‌کند. این برند همچنین حمایت فنی مشخصی را از شرکت‌هایی که به‌دنبال استفاده از پیشرانه‌ها، باتری‌ها، ای‌سی‌یوها و دیگر قطعات تویوتا باشند به عمل خواهد آورد. معاون اجرایی تویوتا‌موتور در این باره گفت: «پرسش‌های فراوانی در مورد فناوری‌های برقی و هیبریدی محصولات تویوتا به دست ما رسیده و اکنون بر این باور هستیم که زمان همکاری فرارسیده است.» وی همچنین در ادامه خاطرنشان کرد که اگر تولید خودروهای برقی و پاک در سال‌های آتی شتاب قابل‌توجهی بگیرد این سیستم‌ها به یک استاندارد بدل خواهد شد و ما امیدوار هستیم که نقش مهمی در حمایت از این روند ایفا کنیم. شرکت تویوتا هم‌اکنون نیز با سوزوکی و مزدا در رابطه با توسعه قوای محرکه هیبریدی و برقی همکاری دارد.
 • کاهش تقاضای خودرو در بریتانیا

  دنیای اقتصاد: بلومبرگ گزارش داده است که باتوجه به نزدیک‌شدن ضرب‌الاجل برگزیت و نگرانی‌ها در مورد آینده خودروهای دیزلی، تقاضا برای خودرو در بریتانیا طی ماه مارس گذشته با کاهش ۴/ ۳ درصدی به کمترین میزان خود در ۶ سال اخیر رسیده است. تعداد خودروهای ثبت شده برای فروش در این ماه به ۴۵۸ هزار و ۵۴ دستگاه رسید. انجمن تولیدکنندگان خودروی بریتانیا اعلام کرده است در ماه مارس که دوره افزایش فروش محسوب می‌شود خریداران ترجیح داده‌اند از نمایشگاه‌های خودرو دور بمانند. از این رو کاهش فروش خودرو در این ماه نشانه‌ای نگران‌کننده برای صنعت خودروی بریتانیا محسوب می‌شود. بلومبرگ به نقل از کارشناسان گزارش کرد که باید هرچه سریع‌تر فضای ابهام اقتصادی و سیاسی ایجاد شده در نتیجه برگزیت از میان برود. ماه گذشته فروش خودروهای دیزلی کاهش ۲۱ درصدی را داشته و بر این اساس ۳/ ۲۶ درصد از سهم بازار این ماه را به خود اختصاص داد. فروش خودروهای بنزینی نیز که اکنون سهمی ۶۸ درصدی از بازار خودروی بریتانیا را دارند با افزایش ۱/ ۵ درصدی روبه‌رو شد.
 • چرت بهاری بازار خودرو

  فارس: رکود در بازار خودرو باعث حفظ ثبات در قیمت‌ها طی روزهای آغازین سال جدید شده و فعالان بازار پیش‌بینی می‌کنند در صورت ادامه روند فعلی شاهد کاهش قیمت خودرو باشیم؛ به‌طوری‌که نرخ ۳۷ میلیون تومان برای پراید دور از ذهن نخواهد بود.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر