آرشیو روزنامه شماره ۴۵۶۹ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۵۶۹

 • چرا قیمت خودرو کاهشی شد؟

  دنیای‌اقتصاد: بازار خودرو پس از اوج‌گیری دو سه هفته‌ای و ثبت رکوردهای جدید قیمتی، این روزها که شب عید است، روندی نزولی را (در قیمت) پیش گرفته و همزمان، تقاضا نیز شاهد افت بوده است.
 • خودروسازان خصوصی روی دنده افت

  دنیای اقتصاد: با اعلام آمار تولید خودروهای سواری در کشور، مشخص شد شرکت‌های بخش خصوصی ضمن کاهش تیراژ، باز هم با نزولی شدن سهم‌شان در بازار مواجه شده‌اند.
 • تعطیلی کارخانه کیا در چین

  دنیای اقتصاد: به‌تازگی خبری مبنی‌بر تعطیلی یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین کارخانه‌های هیوندای‌موتورز در چین منتشر شد. گزارش‌ها حاکی از آن بود که این خودروساز بزرگ کره‌ای تحت‌تاثیر کاهش بی‌سابقه میزان فروش خودرو در بازار چین که به‌واسطه افزایش رقابت‌پذیری، رشد بی‌سابقه محبوبیت و استقبال مشتریان چینی از خودروهای بومی ایجاد شد، تصمیم گرفته بود تولید محصولاتش را در یکی از کارخانه‌های قدیمی خود در این کشور به حالت تعلیق درآورد. بنابر گفته یک منبع آگاه به رویترز، کیاموتورز نیز به عنوان یکی دیگر از شرکت‌های خودروسازی کره‌ای بنا دارد تا کارخانه شماره یک خود در چین را تا اطلاع ثانوی تعطیل کند. این شرکت همچنین اعلام کرده است که هم‌‌اکنون در حال بررسی برنامه‌های مختلف برای افزایش تولید، رقابت‌پذیری در میزان فروش و پیروزی بر خودروهای چینی است. بنابراین نیاز دارد که به‌طور موقت تولید خودرو در این کشور را متوقف کند تا بتواند به برنامه‌های جایگزین، جدید و بهتری نیز فکر کند.
 • افزایش فروش و صادرات خودروی برزیل

  دنیای اقتصاد: بنابر اعلام سازمان ملی خودروسازان برزیل، تولید خودرو در ماه فوریه نسبت به ژانویه با رشد ۹/ ۲۹درصدی روبه‌رو بوده است. این در حالی است که رشد فروش تنها ۶/ ۰درصد افزایش داشته است. در ماه فوریه خودروسازان در برزیل ۲۵۷ هزار و ۲۰۰ دستگاه خودرو تولید کرده‌اند با این حال فروش خودرو در این ماه برابر با ۱۹۸ هزار و ۶۰۰ دستگاه بود. در مقایسه با سال گذشته، تولید خودرو در این ماه رشد ۲۰درصدی را تجربه کرد و فروش نیز ۶/ ۲۶ درصد افزایش داشت. این افزایش تولید در حالی رخ داد که در ماه گذشته کارخانه فورد در سائو برناردو به‌دلیل اعتصابات کارگری برای چند روز تعطیل بود. همچنین صادرات خودرو به‌دلیل آغاز بحران اقتصادی در آرژانتین، با کاهشی ۹/ ۳۸ درصدی نسبت به سال گذشته مواجه شد. با این حال در مقایسه با ژانویه رشد ۸/ ۶۱ درصدی داشته است. برزیل تا پیش از کاهش صادرات اخیر یکی از پنج قطب بزرگ تولید خودرو در جهان به حساب می‌آمد.
 • فولکس‌ ۷۰ خودروی برقی می‌سازد

  دنیای اقتصاد: گروه خودروسازی فولکس‌واگن تصمیم گرفته است تا تولید جهانی و گستره محصولات برقی خود را افزایش دهد که البته این امر می‌تواند منجر به تعدیل بیشتر کارکنان این گروه خودروسازی شود. این گروه خودروسازی که مالک برند‌های پورشه، آئودی و بنتلی است اکنون برنامه دارد تا طی یک دهه آتی بیش از ۷۰ مدل از خودروهای برقی خود را وارد بازار جهانی کند که می‌تواند به تولید ۲۲ میلیون دستگاه خودروی برقی منجر شود. پیش‌تر فولکس‌واگن اعلام کرده بود که بنا دارد تا سال ۲۰۲۵ ، ۵۰ مدل خودروی برقی تولید کند. هربرت دیاس، مدیر‌عامل این شرکت می‌گوید که فولکس‌واگن بنا دارد تا به‌طور کامل به مقررات حفاظت از محیط‌زیست و کاهش آلایندگی پایبند بماند. دیاس همچنین تاکید کرد که برای تامین هزینه‌های تولید ناوگان خودروهای برقی این خودروساز آلمانی بنا دارد تا کارآمدی و عملکرد خود را بهبود ببخشد. این شرکت قصد دارد که تا سال ۲۰۲۵، تا ۳۰ درصد از آلایندگی در محصولات جدید خود را کاهش دهد.
 • تسهیلات ویژه برای صنعت قطعه

  روابط عمومی وزارت صمت: معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در دیدار با نمایندگانی از تشکل‌های تخصصی صنعت قطعه کشور اظهار کرد: بانک مرکزی تسهیلات ویژه‌ای برای‌ این صنعت اختصاص داده که با توجه به اتخاذ سیاست‌های حمایتی، بهبود وضعیت این صنعت را مشاهده خواهیم کرد. فرشاد مقیمی در نشست مشترک با برخی از اعضای صنعت قطعه‌ کشور با طرح موضوع‌هایی نظیر مشکل تامین مواد اولیه، ضرورت تداوم تزریق نقدینگی، تسهیل ورود مواد اولیه به کشور، تخصیص ارز مطرح و نمایندگان این صنعت خواستار بازنگری در قراردادهای قطعه‌سازها با خودروسازان و اصلاح قیمت‌ها با توجه به افزایش هزینه تولید شد.
 • نیاز به تغییر ساختار در صنعت خودرو

  ایسنا: معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: راه برون‌رفت از مشکلات، تغییر ساختار در صنعت خودرو است.سعید زرندی درباره برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت برای صنعت خودرو گفت: یک اشکالی وجود دارد که در اذهان عمومی این‌طور مطرح می‌شود که همه مدیران وزارت صمت، مدافع سرسخت صنعت خودرو هستند.وی گفت: این تلقی درست نیست، طی جلسات مختلف سختگیری وزیر بر این دو خودروساز را دیده‌ام، اما در شرایط فعلی باید دو مسیر را از هم جدا کنیم.

بیشتر