آرشیو روزنامه شماره ۴۵۶۸ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۵۶۸

 • روند قیمت‌گذاری خودرو در سال آینده

  دنیای اقتصاد: تغییر مرجع و فرمول قیمت‌گذاری بی‌تردید یکی از مهم‌ترین اتفاقات سال ۹۷ در حوزه خودرو است. این اتفاق در شرایطی به وقوع پیوست که خودروسازان به شدت از کمبود نقدینگی رنج می‌بردند. وزارت صمت به‌عنوان سیاست‌گذار تلاش زیادی کرد که مرجع قیمت‌گذاری خودرو را تغییر دهد؛ این تلاش‌ها به ثمر نشست و در بهمن‌ماه آزاد‌سازی قیمت‌ها اعلام شد.
 • اختلاف ارزی بانک مرکزی و قطعه‌سازان

  دنیای اقتصاد: نشست پایان سال انجمن قطعه‌سازان ایران دیروز برگزار و طی آن، نمایندگان صنعت قطعه پرده از اختلافات با بانک مرکزی بر سر تسهیلات ارزی برداشتند.
 • سلطنت شاسی‌بلندها و کراس‌اوورها

  دنیای اقتصاد: در سال ۲۰۱۸، فروش وسایل‌نقلیه در اروپا با ثبت رقم ۵۴/ ۱۵ میلیون دستگاه، دوره‌ای با رشد بسیار اندک را تجربه کرد، این در حالی است که میزان فروش شاسی‌بلند‌ها و کراس‌اوور‌ها در هر اندازه‌ای ۱۸ درصد افزایش داشت و به ۳/ ۵میلیون دستگاه رسید. به این ترتیب رشد فروش این بخش در سال ۲۰۱۸ برابر با ۸۰۰ هزار دستگاه نسبت به سال ۲۰۱۷ بوده است. رشد فروش این بخش به این معنا است که اکنون شاسی‌بلند‌ها و کراس‌اوور‌ها یک‌سوم از کل فروش خودرو در اروپا را به خود اختصاص داده‌اند و به ۳/ ۳۴ درصد از مجموع فروش در قاره سبز دست یافته‌اند. این رقم برای سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۶ به ترتیب ۴/ ۲۹ و ۶/ ۲۵ درصد از بازار بود. مینی‌ون‌ها نیز بزرگ‌ترین بازنده سال ۲۰۱۸ بوده‌اند و فروش آنها ۲۷۳ هزار دستگاه کاهش یافت. فروش خودروهای سواری میان‌سایز در سال ۲۰۱۸ نیز با کاهشی نیم میلیون دستگاهی روبه‌رو شد. در این سال همچنین فروش شاسی‌بلند‌های کوچک نیز با پرچمداری «رنو کپچر» و «نیسان قشقایی» رشد فروش ۳۷ درصدی را تجربه کرد.
 • جریمه هنگفت خودروسازان آلمانی

  دنیای اقتصاد: براساس گزارش نشریه آلمانی اشپیگل، گروه حقیقت‌یاب اتحادیه‌اروپا اعلام کرده است که دایملر، ب‌ام‌و و فولکس‌واگن باید مبلغ یک میلیارد یورو به‌‌دلیل کاهش تاثیرگذاری سیستم‌های فیلترینگ اگزوزها پرداخت کنند.بر این اساس خودروسازان آلمانی تصمیم گرفته‌اند ابعاد مخزنی را که به‌نام Adblue شناخته می‌شود، کاهش دهند و البته برخی از فیلترها را از مخازن خودروهای بنزینی حذف کنند.«ادبلو» راهکاری برای کاهش نیتروژن‌اکسید موتورهای دیزلی با استفاده از ترکیب اوره در آب است. ب‌ام‌و در مورد این موضوع اعلام نظر نکرده اما گروه دایملر تاکید کرد که در حال همکاری با مسوولان اروپایی برای بررسی این روند است. فولکس‌واگن نیز اعلام کرده که در حال همکاری با مسوولان مربوطه است. همکاری‌های استراتژیک بین خودروسازان آلمانی چیز غیرمعمولی نیست، اما در حال حاضر آنها متهم به همکاری در راستای عملی خلاف قوانین شده‌اند و در واقع می‌توان انتظار داشت که در صورت اثبات آن باید ۱۰درصد از درآمد جهانی خود را صرف پرداخت این جریمه کنند.
 • تداوم کاهش فروش خودرو در چین

  دنیای اقتصاد: فروش خودرو در چین در ماه فوریه با کاهش ۸/ ۱۳ درصدی نسبت به همین زمان در سال گذشته روبه‌رو شد. به این ترتیب کاهش فروش خودرو در بزرگ‌ترین بازار جهان برای هشتمین ماه متوالی تداوم یافت. سازمان تولید‌کنندگان خودرو چین (CAAM)، در ماه فوریه، ۴۸/ ۱ میلیون دستگاه کاهش تولید داشته است. در ماه‌های ژانویه و دسامبر نیز به ترتیب فروش خودرو برابر ۱۶ و ۱۳ درصد کاهش داشته است؛ اما فروش نسل‌های جدید خودرو ‌مانند خودروهای برقی افزایش ۵۴ درصدی در ماه فوریه داشت. چین در ماه‌های گذشته با کاهش رونق در اقتصاد خود مواجه بوده که همین مساله از عوامل اصلی افت فروش خودرو در این کشور به حساب می‌آید. با این حال دولت در نظر دارد برنامه‌ کاهش مالیات خود را اجرایی کند و توسعه زیرساخت‌ها را نیز افزایش دهد. رشد اقتصاد چین در حال حاضر در کمترین میزان خود طی ۳۰ سال گذشته قرار دارد که جنگ تجاری با آمریکا نیز یکی از عوامل مهم آن است.
 • کاهش قیمت چندمحصول سایپا در بازار

  سایپانیوز: همزمان با ادامه طرح فروش فوری محصولات سایپا بدون افزایش قیمت در روز گذشته، بهای چند خودرو تولید این شرکت ۵۰۰ هزار تا یک میلیون تومان کاهش یافت.روز گذشته خودروی پراید ۱۳۱ با قیمت ۳۷ میلیون تومان در قالب طرح فروش فوری عرضه شد و در حالی که با تسریع در عرضه این خودرو، تقاضا برای خرید آن به مرز تعادل رسیده، قیمت این خودرو با کاهش ۵۰۰ هزار تومانی در بازار به ۴۵میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید.
 • خودروهای هوندا در اروپا برقی می‌شوند

  ایسنا: به‌نظر می‌رسد شرکت خودروسازی هوندای ژاپن قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ میلادی تمامی خط تولید اروپایی خود را تبدیل به خودروهای برقی و الکتریکی کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر