آرشیو روزنامه شماره ۴۵۶۲ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۵۶۲

 • خودروی روس‌ها در راه ایران

  دنیای‌اقتصاد: حضور روس‌ها در بازار خودروی ایران اگرچه هنوز از سوی مسوولان صنعتی و خودرویی ایران تایید نشده است، اما برخی مقامات روسی مذاکره در این خصوص را تایید کرده‌اند. آنچه مشخص است با نهایی شدن همکاری‌های خودرویی دو کشور، ورود محصولات شرکت آوتوواز (خودروساز روس و مالک برند لادا) به بازار خودروی ایران کلید خواهد خورد. بر این اساس به‌نظر می‌رسد که با تکمیل این سناریو، روسیه مسیری را طی خواهد کرد که پیش از این چینی‌ها آن را پیموده بودند. مسیری که در خلأ حضور خودروسازان اروپایی تولید‌کنندگان این کشور را به سرعت به مقصد مورد نظرشان برساند.
 • ترخیص وارداتی‌ها به‌صورت مشروط

  دنیای اقتصاد: وزارت صنعت، معدن و تجارت طی بخشنامه‌ای اعلام کرد آن دسته از خودروهایی که تا پایان روز ۱۶ دی‌ماه سال‌جاری، قبض انبار از گمرکات سراسر کشور دریافت کرده‌اند و انتقال ارز آنها به وسیله گشایش ال‌سی انجام گرفته است، می‌توانند از گمرک ترخیص شوند. براساس این بخشنامه، همچنین ترخیص خودروهایی که تا تاریخ مذکور قبض انبار دریافت کرده‌اند؛ اما منشأ انتقال ارز آنها مشخص نیست و به اصطلاح بدون انتقال ارز وارد شده‌اند، ممنوع است.
 • معرفی نخستین شاسی‌بلند تسلا

  دنیای اقتصاد: به‌نظر می‌رسد که شرکت آمریکایی تسلاموتورز قصد دارد در تاریخ ۱۴ مارس سال‌جاری از یک مدل شاسی‌بلند از خودروهای برقی خود رونمایی کند. ایلان ماسک، مدیر ارشد اجرایی و موسس شرکت آمریکایی تسلاموتورز در جریان رویدادی در استودیوی طراحی خودروهای برقی در لس‌آنجلس اعلام کرد که یک دستگاه خودروی برقی جدید تسلا که به مدل Y معروف است، در ۱۴ مارس سال ۲۰۱۹ میلادی معرفی و پرده‌برداری خواهد شد. به گفته وی، این مدل جدید که به‌صورت شاسی‌بلند طراحی شده است، هم از لحاظ قیمت و هم از لحاظ اندازه ۱۰ درصد از مدل‌های پیشین تسلا همچون تسلا ۳ و تسلا اس بیشتر و بزرگ‌تر خواهد بود.وی خاطرنشان کرد که مدل تسلا Y از باتری همان مدل خودروهای قبلی برخوردار شده و قرار است در یکی از بزرگ‌ترین کارخانه‌های تسلاموتورز که در شهر شانگهای چین واقع شده است، به مرحله تولید برسد. قرار است این کارخانه دو مدل از خودروهای تسلا ۳ و تسلا Y را با ظرفیت تولید ۲۵۰ هزار دستگاه در سال به تولید برساند.
 • تهدید‌ مشاغل از سوی خودروهای برقی

  دنیای اقتصاد: کارلوس تاوارز، مدیر ارشد اجرایی گروه خودروسازی پژو‌سیتروئن در گفت‌وگویی با روزنامه فیگارو خاطرنشان کرده است که تلاش‌های اتحادیه‌اروپا برای کاهش آلودگی هوا و برقی‌سازی خودروها، موجب خواهد شد بالغ بر ۱۳میلیون فرصت شغلی در زنجیره خودروسازی اروپا از بین برود یا به مخاطره بیفتد. در سال‌های اخیر، با توجه به توسعه و محبوبیت روزافزون خودروهای برقی، شرکت‌های خودروسازی بزرگ در جهان به‌ تولید و طراحی و عرضه خودروهای برقی روی آورده‌اند. براساس گزارش رویترز، بسیاری از بازارهای اروپایی به‌ویژه در منطقه اسکاندیناوی، از خودروهای برقی بیشتر از خودروهای بنزینی و دیزلی استقبال کرده‌اند و همین مساله موجب شده است که شرکت‌های خودروسازی تمرکز بیشتری بر توسعه زیرساخت‌های مربوط به تولید و استفاده از خودروهای برقی داشته باشند. پارلمان اروپا و کشورهای اروپایی در دسامبر ۲۰۱۸ به توافقی دست یافتند که به‌واسطه آن موظف شده‌اند تا سال ۲۰۳۰ میلادی، گازهای آلاینده نظیر دی‌اکسید کربن را به میزان ۵/ ۳۷درصد کاهش دهند.
 • تداوم افت فروش خودرو در اسپانیا

  دنیای اقتصاد: براساس گزارش سازمان خودروسازی اسپانیا، فروش خودرو در ماه فوریه با ثبت رقم ۱۰۰ هزار و ۷۰۱ دستگاه، با کاهش ۸/ ۸ درصدی روبه‌رو شد. این درحالی است که تعداد روزهای فروش مشابه با فوریه ۲۰۱۸ بوده است. با احتساب این آمار، بازار خودروی اسپانیا برای ششمین ماه متوالی است که روندی نزولی را طی کرده است. بر این اساس فروش خودرو به مالکان خصوصی ۱۲ درصد کاهش داشته است و بنگاه‌های اجاره خودرو نیز نسبت به سال گذشته تا ۱۹ درصد کمتر خودرو خریداری کرده‌اند این در حالی است که افزایش ۷/ ۴درصدی فروش خودرو به شرکت‌ها موجب شد که این آمار منفی تا اندازه‌ای خنثی شود. همچنین درخواست‌ها برای خودروهای دیزلی نیز با رسیدن به ۳۰ هزار و ۷۸ دستگاه، کاهشی ۳۸درصدی را نسبت به فوریه ۲۰۱۸ تجربه کرده و ۳۰درصد از بازار را به خود اختصاص داده است. از سوی دیگر فروش خودروهای برقی و هیبریدی نیز با افزایش ۴۳ درصدی موفق شد تا ۹/ ۹ درصد از سهم بازار را کسب کند.
 • کاهش ۳۸ درصدی تولید خودرو

  ایرنا: بررسی آمارهای منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از تولید ۸۷۳ هزار و ۲۴۳ دستگاه خودرو از آغاز امسال تا پایان بهمن‌ماه است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۸/ ۳۷ درصد کاهش نشان می‌دهد.
 • تذکر سازمان حمایت به خودروسازان

  شاتا: رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان از ارسال پرونده دو خودروساز خصوصی به تعزیرات خبر داد و گفت: به تمام عرضه‌کنندگان و خودروسازهایی که تعهدات معوق دارند، تذکر می‌دهیم که در اسرع وقت نسبت به ایفای تعهدات خود اقدام کنند. عباس تابش با اعلام اینکه پرونده خودروسازی بهمن موتور را به‌دلیل عدم ایفای تعهدات تحویل بسترن و‌هاوال حدود ۱۰ روز پیش به تعزیرات ارسال شده است، اظهار کرد: از همین جا به تمام عرضه‌کنندگان و خودروسازهایی که تعهدات معوق دارند مخصوصا خودروسازان کرمان موتور و کارمانیا تذکر می‌دهیم که در اسرع‌وقت نسبت به ایفای تعهدات خود برابر قرارداد و وفق ماده ۴ برابر قانون حمایت از مصرف‌کنندگان خودرو اقدام کنند و اگر این خودروسازان تا سه روز دیگر نسبت به این تذکر اقدام نکنند، طبق قانون با آنها برخورد می‌شود.
 • کاهش قیمت‌ خودرو در چین

  تسنیم: بدترین سقوط بازار خودروی چین در یک قرن گذشته تولیدکنندگان و تاجران را مجبور کرده برای جذب خریداران تخفیف‌های سخاوتمندانه در نظر بگیرند و وام بدهند.
 • ورود روغن موتورهای انگلیسی به بازار

  گروه بنگاه‌ها: روغن موتورهای انگلیسی میلرزتوسط شرکت داتیس پارت به شکل گسترده در کشور توزیع خواهد شد.

بیشتر