آرشیو روزنامه شماره ۴۵۶۰ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۵۶۰

 • شیفت مشتریان به خودروهای دست‌دوم

  دنیای اقتصاد: به تبعیت از بازار خودروهای صفر کیلومتر، دست‌دوم‌ها نیز با صعود منحنی قیمت مواجه شده‌اند و این در شرایطی است که استقبال از آنها به دلایل مختلف (از کاهش قدرت خرید گرفته تا تورم انتظاری در بازار خودرو) روند افزایشی داشته است.
 • بن‌بست تجاری‌سازان

  دنیای اقتصاد: روند تولید خودروهای تجاری در شرایطی سیر نزولی یافته که این مساله اسقاط خودروهای تجاری فرسوده را نیز متاثر کرده است. سال گذشته ابرپروژه خروج فرسوده‌های تجاری با حضور حسن روحانی رئیس‌جمهور کلید خورد تا بحران مربوط به آلودگی هوای کلان‌شهرها مرتفع شود. حال با توجه به میزان تولید خودروهای تجاری در کشور که به پایین‌ترین سطح خود طی یک دهه گذشته رسیده، به‌نظر می‌رسد که سرانجامی برای این پروژه نباشد. اما گزارش‌های ارائه شده ازسوی تجاری‌سازان کشور به سازمان بورس حکایت از وضعیت نامناسب تولید در این شرکت‌ها دارد با این حال اما شرکت ایران‌خودرو دیزل رشد نسبی در تولید داشته است.
 • فراخوان کیا و هیوندای در آمریکا

  دنیای اقتصاد: دو شرکت کره‌ای کیا و هیوندای قرار است بیش از ۵۰۰ هزار دستگاه از محصولات خود را در بازار آمریکا فراخوان دهند. هم‌اکنون این دو شرکت تحت بازرسی‌های دولت فدرال آمریکا قرار دارند. یکی از این فراخوان‌ها مربوط به ۳۸۰ هزار دستگاه از کیا «سول» مدل ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ با پیشرانه ۶/ ۱ لیتری است. براساس اعلام سازمان ملی ایمنی ترافیک بزرگراه‌ها، دمای بالای گاز خروجی از اگزوز این خودرو می‌تواند موجب آسیب رسیدن به مبدل کاتالیزور شود که در نهایت می‌تواند احتراق غیرطبیعی پیشرانه را درپی داشته باشد. کیا همچنین دو فراخوان دیگر را برای مدل ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ خودروهای «سدونا» و مدل ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ «اسپورتیج» خود اعلام کرده است. این خودروساز کره‌ای اعلام کرده که تاکنون گزارشی از بروز سانحه در اثر این مشکلات فنی دریافت نکرده است. همچنین شرکت هیوندای نیز ۱۲۰ هزار دستگاه از خودروهای توسان مدل ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ را به‌دلیل نشت روغن از موتور فراخوان داده و یادآور شده است که این نقص فنی می‌تواند در بلند‌مدت به موتور آسیب برساند.
 • افت بازار خودروی آمریکا در سال ۲۰۱۹

  دنیای اقتصاد: رویترز گزارش داد که به‌دلیل کاهش تقاضا برای خودروهای شاسی‌بلند در آمریکا، فروش خودروهای سبک در این کشور طی ماه فوریه کاهش یافته است. شرکت تویوتا‌موتور که از نظر میزان فروش سومین خودروساز بزرگ در بازار آمریکا به‌شمار می‌آید، کاهشی ۲/ ۵ درصدی را با ثبت رقم ۱۷۲ هزار و ۷۴۸ دستگاه، گزارش کرده است. براساس اعلام این خودروساز ژاپنی، دلیل اصلی این کاهش فروش، افت فروش کمری، پیکاپ‌های تاندرا و مینی‌ون‌های سیه‌نا بوده است. از سوی دیگر فیات‌کرایسلر نیز اعلام کرده که با فروش حدود ۱۶۲ هزار دستگاه در سال ۲۰۱۹، با کاهش ۲ درصدی فروش مواجه بوده است. رید بیگلند در این باره به رویترز می‌گوید: «در مجموع صنعت خودرو در آمریکا بنابر دلایلی همچون تعطیلی دولت فدرال، نگرانی در مورد بازپرداخت مالیات و آب‌و‌هوا در سال ۲۰۱۹ با کاهش فروش مواجه بوده است.» کارشناسان بر این باورند که افزایش نرخ بهره بر وام‌های خرید خودرو می‌تواند موجب افت فروش خودرو در سال ۲۰۱۹ شود. به این معنا که افزایش نرخ بهره به معنای افزایش پرداخت‌های ماهانه برای مصرف‌کنندگان خواهد بود.
 • تداوم کاهش فروش خودرو در کانادا

  دنیای اقتصاد: فروش خودرو در کانادا برای یازدهمین ماه متوالی در فوریه نیز روندی کاهشی را طی کرد. در این ماه فروش خودرو نسبت به همین زمان در سال گذشته با ثبت رقم ۱۲۰ هزار و ۸۹۱ دستگاه، کاهش ۷/ ۳ درصدی داشته است. براساس گزارش منتشر شده توسط خودروسازان جهانی کانادا (GAC)، فروش خودروهای مسافربری ۱۶ درصد کاهش داشته است. این درحالی است که فروش کامیون‌ها در کانادا با رشد ۲/ ۱ درصدی همراه بوده است. به گفته این سازمان این افت فروش قابل پیش‌بینی بود اگرچه فروش خودرو در ژانویه و فوریه سال گذشته بسیار بالاتر از این ارقام بوده است. با توجه به بارش سنگین برف و آب‌‌و‌هوای بسیار سردی که در ماه فوریه بر کانادا حاکم بوده از نظر این سازمان آمار فروش مناسبی برای بازار خودرو کانادا رقم خورده است. جنرال‌موتورز از کاهش ۹ درصدی فروش خود خبر داده است. این درحالی است که فروش خودروی شرکت تویوتا‌موتور با رشد ۴/ ۱ درصدی مواجه شد.
 • فروش فوری پژو ۲۰۶ و سمند

  دنیای اقتصاد: روز گذشته شرکت ایران‌خودرو در راستای طرح فروش فوری برای تنظیم بازار خودرو تعدادی خودروی پژو۲۰۶ تیپ۲ و سمند ال ایکس EF۷ را به‌فروش ‌رساند. فروش فوری ایران‌خودرو در شرایطی دیروز به این دو محصول اختصاص یافت که این شرکت صلاح را در این دیده که فروش فوری تولیدات خود را بدون اطلاع‌رسانی قبلی انجام دهد . در هرحال ایران خودرو در راستای طرح فروش فوری تعدادی از محصولات خود برای تنظیم بازار خودرو دیروز در روز هفتم اجرایی شدن این طرح دو خودروی پژو۲۰۶ تیپ۲ و سمند ال ایکس EF۷ را با قیمت‌های ۶۶ میلیون و ۸۲۵ هزار تومان و ۷۳ میلیون و ۸۴۰ هزار تومان به‌فروش ‌رساند.
 • تشدید التهاب بازار وارداتی‌ها

  خانه ملت: عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: وزارت صمت باید با جدیت ترخیص خودروهای موجود در گمرک را پیگیری کند، چراکه دپو شدن آنها سبب ایجاد التهاب در بازار و در نتیجه افزایش قیمت می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر