آرشیو روزنامه شماره ۴۵۵۹ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۵۵۹

 • کور سوی امید در خطوط تولید خودروسازان

  دنیای اقتصاد: سه شرکت خودروساز داخلی آمار تولید مربوط به بهمن‌ماه سال‌جاری را بر شبکه کدال (سایت‌ مرتبط با بورس اوراق بهادار تهران) قرار دادند. براساس آمار ارائه‌شده از سوی سه شرکت تولید‌کننده در بهمن‌ماه در مجموع ۵۵ هزار و ۵۸۰ دستگاه انواع خودرو سواری در خطوط تولید این شرکت‌ها تکمیل شده است. این در شرایطی است که ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو طی دی‌ماه امسال در مجموع ۴۷ هزار و ۸۵۰ دستگاه خودرو تولید کرده‌اند. بنابراین می‌توان گفت وعده وزارتخانه در ارتباط با رفع موانع تولید و تمرکز بر بهبود تیراژ شرکت‌های خودروساز تا حدودی محقق شده است. این سه شرکت بورسی فعال در زمینه تولید خودرو توانسته‌اند در بهمن ۹۷ به نسبت دی‌ماه، آمار تولید خود را در مجموع ۱۶ درصد افزایش دهند؛ به‌طوری‌که سه شرکت یادشده طی بهمن به نسبت دی‌ماه سال‌جاری ۷ هزار و ۷۳۰ دستگاه خودرو بیشتر تولید کرده‌اند.اما در حالی وضعیت تولید خودروسازان در بهمن‌ماه نسبت به ماه پیش از آن از رشد ۱۶ درصدی برخوردار شده که تولید بهمن سال‌جاری خودروسازان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته (بهمن ۹۶) حکایت از کاهش ۵۸ درصدی در تولید انواع خودروهای سواری دارد.
 • واگذاری سهام بانک پارسیان توسط ایران‌خودرو

  دنیای اقتصاد: ایران‌خودرو برای چندمین بار طی ۱۲ سال گذشته، سهام بانک پارسیان را به مزایده گذاشت، مزایده‌ای که ۲۵ اسفند امسال برگزار خواهد شد و به‌نظر می‌رسد در راستای اجرای بسته حمایتی دولت از صنعت خودرو است.
 • نگرانی آستون‌مارتین از تاخیر در برگزیت

  دنیای اقتصاد: پس از آنکه ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا اعلام کرد نمایندگان پارلمان در مورد تمدید ضرب‌الاجل خروج این کشور از اتحادیه‌اروپا تصمیم خواهند گرفت، اکنون اندی پالمر، مدیر‌عامل شرکت خودروسازی آستون‌مارتین می‌گوید این تاخیر در برگزیت می‌تواند موجب افزایش مدت زمان فضای ابهام برای خودروسازان شود. به گفته او بسیاری از خودروسازان تمهیداتی را مطابق با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در ۲۹ مارس در نظر گرفته‌اند و اکنون این تاخیر می‌تواند زمان‌بندی این برنامه را برهم بزند. آستون‌مارتین تمهیداتی را به ارزش ۴۰ میلیون دلار در نظر گرفته است تا در صورتی که پس از اجرایی شدن برگزیت زنجیره تامین قطعات از اتحادیه‌اروپا به بریتانیا متوقف شد تولید آن با مشکلی مواجه نشود. قانون‌گذاران بریتانیایی قرار است در ۱۴ مارس و تنها دو هفته پیش از پایان ضرب‌الاجل برگزیت در مورد تمدید زمان آن رای گیری کنند. پالمر می‌گوید: «این تاخیر احتمالی می‌تواند زمینه رنجش بیشتر خودروسازان در بریتانیا را فراهم کند.»
 • رونمایی از کانسپت جدید سئات

  دنیای اقتصاد: سئات Minimo در کنگره جهانی موبایل ۲۰۱۹ در بارسلون رونمایی شد، محصولی که به‌تدریج وارد بازاری مشابه رنو تویزی می‌شود. توجیه رونمایی این خودرو در کنار جدیدترین تلفن‌های هوشمند آن است که Minimo به سوئیچ دیجیتال، اتصال تلفن همراه G۵ و پشتیبانی بی‌سیم اندروید اتو مجهز است. Minimo تنها ۵/ ۲ متر طول و ۲۵/ ۱ متر عرض دارد. سئات اعلام کرده این کانسپت در مقایسه با یک خودروی معمولی که ۲/ ۷ مترمربع فضا را اشغال می‌کند، تنها ۱/ ۳ مترمربع فضا می‌گیرد. سایز کوچک این خودرو اجازه می‌دهد دو دستگاه از آن در یک جای مخصوص پارک، در کنار یکدیگر قرار بگیرند. این خودرو حتی می‌تواند در پارکینگ موتورسیکلت نیز پارک شود. این خودروساز هنوز جزئیات کاملی از نیرومحرکه برقی Minimo اعلام نکرده، اما گفته می‌شود یک باتری ۱۵ کیلووات ساعت با طیف حرکتی بیش از ۱۰۰ کیلومتر برای آن تعبیه خواهد شد. بیشینه سرعت Minimo، ۹۰ کیلومتر بر ساعت است اما اگر راننده با سنی کمتر از ۱۶ و ۱۸ سال شناسایی شود، سرعت آن به ۴۵ کیلومتر بر ساعت محدود می‌شود.
 • بزرگ‌ترین فراخوان تاریخ توسط سوبارو

  دنیای اقتصاد: شرکت خودروسازی سوبارو بنا دارد تا ۳/ ۲ میلیون دستگاه از محصولاتش را در سرتاسر جهان بنابر دلیل چراغ اعلان هشدار ترمز‌ها فراخوان دهد. گفته‌ می‌شود که این بزرگ‌ترین فراخوان تاریخ خودروسازی خواهد بود. ششمین خودروساز بزرگ ژاپن به رویترز در این باره گفت که حدود دو میلیون دستگاه از خودروهای محبوب «ایمپرزا» و «فورستر» را در آمریکا، بزرگ‌ترین بازار هدف خود و دیگر کشورها فراخوان می‌دهد. حدود ۳۰۰ هزار دستگاه از خودروهای مشمول نیز در ژاپن هستند. این فراخوان در جهت تعمیر چراغ هشدار ترمز‌ها اجرایی خواهد شد که می‌تواند به احتراق در خودرو منجر شود. خودروهای مشمول این فراخوان از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۷ به‌تولید رسیده‌اند. در این صورت به استثنای فراخوان‌هایی که خودروسازان متعدد در رابطه با ایربگ‌های تاکاتا اعلام کرده‌اند، این بزرگ‌ترین فراخوانی است که به صورت یکجا توسط یک‌ خودروساز انجام خواهد شد. فراخوان‌های متعدد از سال ۲۰۱۷ توسط سوبارو به‌دلیل مشکلات فنی گوناگون موجب شد تا فروش این برند در بازار آمریکا کاهش یابد و این خودروساز ژاپنی حاشیه سود خود را به کمترین میزان در ۶ سال گذشته برساند.
 • هزار کانتینر قطعات خودرو آماده ترخیص است

  ایرنا: رئیس‌کل گمرک چابهار گفت: با اعلام فرصت ۲۰ روزه، از سه هزار کانتینر قطعات خودرو باقی‌مانده در این گمرک که مهلت قانونی سه ماهه برای ترخیص آنها به اتمام رسیده بود، بیش از هزار کانتینر آماده ترخیص است.عزیز شمس گفت: وقتی کالایی در گمرک است به معنای توقیف آن نیست؛ بلکه ممکن است اقدامات و مجوزهای لازم برای ترخیص انجام نشده باشد. وی افزود: قبلا هم اعلام کرده‌ایم که حدود ۲ هزار و ۸۰۰ کانتینر قطعات خودرو در گمرک چابهار وجود دارد و با وجود پایان یافتن مهلت قانونی سه ماهه ترخیص آنها، هنوز اقدامی برای آنها صورت نگرفته است. شمس تاکید کرد: طی چند روز گذشته، ایران‌خودرو خراسان و برخی دیگر از خودروسازان اقدام‌های لازم برای ترخیص هزار و هشت کانتینر را انجام داده‌اند و این قطعات آماده ترخیص هستند. این مقام مسوول اظهار کرد: پیش‌بینی ما این است که در مدت زمان تعیین‌شده بقیه کانتینرها نیز آماده ترخیص شوند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر