آرشیو روزنامه شماره ۴۵۵۷ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۵۵۷

 • پاتک به عملیات آزادسازی قیمت خودرو

  دنیای‌اقتصاد: در شرایطی که وزارت صنعت، معدن و تجارت کمتر از ۲ ماه پیش مجوز تعیین قیمت خودروهای داخلی در حاشیه بازار را صادر کرد، حالا خود مانع اجرای آن شده و عملا سیاست قیمت‌گذاری دستوری را دوباره به اجرا درآورده است.
 • کاهش سهم خودروسازان خصوصی در بازار

  دنیای اقتصاد: با اعلام آمار تولید خودرو در کشور توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت، مشخص شد خودروسازان بخش خصوصی نیز مانند شرکت‌های وابسته به دولت (ایران خودرو و سایپا)، با کاهش تولید مواجه شده‌اند.
 • بازگشت شیر فرانسوی به آمریکا

  دنیای اقتصاد: کارلوس تاوارز، مدیر‌عامل گروه خودروسازی پژو‌سیتروئن اعلام کرده است که به زودی یکی از برند‌های این گروه به بازار آمریکا بازخواهد گشت و از آن پس رانندگان آمریکایی نیز قادر هستند پس از ۲۸ سال سوار بر محصولات این خودروساز فرانسوی شوند. پژو برای نخستین‌بار از برنامه خود برای بازگشت به بازار آمریکای‌شمالی( ایالات‌متحده و کانادا) در سال ۲۰۱۶ خبر داد. هنوز مشخص نیست کدام یک از برند‌های زیرمجموعه این برند شامل پژو، سیتروئن، دیاس یا اوپل ابتدا به این بازار وارد خواهد شد. این امر بدون شک گام مهمی در زمینه الگوی روشمند پژو برای فروش محصولات در بازاری خواهد بود که در سال ۱۹۹۱ از آن خارج شد. پژو در عین حال اعلام کرده است که برای محقق ساختن این برنامه عجله‌ای درکار نیست و قرار است از سال ۲۰۲۶ وارد فاز عملی شود. پژو در سال ۱۹۹۱ به‌دلیل رکود، کاهش فروش و افزایش هزینه‌های مقررات آمریکا از بازار این کشور خارج شد.
 • درخواست بریتانیا از هوندا برای ماندن

  دنیای اقتصاد: براساس اعلام رسانه‌های محلی انگلیس، گرگ کلارک، وزیر تجارت بریتانیا قرار است در سفری به ژاپن از شرکت ژاپنی هوندا‌موتورز درخواست کند تا در مورد تصمیم اخیر خود برای تعطیلی کارخانه‌اش در بریتانیا تجدید نظر کند. بنابراین گزارش‌ها دولت بریتانیا درنظر دارد تا به این خودروساز ژاپنی تسهیلات مالی ارائه کند.هوندا پیش‌تر از تصمیم خود برای متوقف ساختن فعالیت کارخانه «سویندون» در سال ۲۰۲۱ خبر داده بود که تنها کارخانه اروپایی این شرکت ژاپنی است. این اقدام از بین رفتن سه هزار و ۵۰۰ فرصت شغلی را درپی خواهد داشت. این خبر درحالی مطرح شد که ابهامات در مورد خروج بریتانیا از اتحادیه‌اروپا گریبانگیر خودروسازان خارجی در این کشور شده است. با این حال هوندا تاکید کرده که این اقدام ارتباطی با برگزیت نداشته است. بریتانیا قرار است یک کارگروه متشکل از مقامات دولتی و محلی برای حمایت از کارکنانی که بیکار خواهند شد تشکیل دهد.
 • جریمه ۵/ ۸ میلیون یورویی بی‌ام‌و

  دنیای اقتصاد: براساس گزارش رویترز، شرکت خودروسازی بی‌ام‌و آلمان ۵/ ۸ میلیون یورو ( ۶۵/ ۹ میلیون دلار) به‌دلیل خطاهای اداری در نصب نرم‌افزار اشتباهی بر ۷ هزار و ۹۶۵دستگاه از محصولاتش جریمه شده است. این نرم‌افزار موجب تولید آلایندگی بیشتری در خودروهای مذکور خواهد شد. دفتر دادستان شهر مونیخ که مقر اصلی بی‌ام‌و است اعلام کرد که این خودرو‌ساز آلمانی در این باره اهمال کرده است. بی‌ام‌و نیز اعلام کرده که پرداخت این جریمه را پذیرفته است. این نقص فنی موجب تولید گاز نیتروژن‌اکسید می‌شود. پیش‌تر این خودروساز آلمانی با مشکلاتی از این قبیل در کره‌جنوبی نیز مواجه شد. ‌واحد شرکت بی‌ام‌و در کره‌‌جنوبی به‌دلیل ۲۷ مورد حریق در خودرو‌های خود در این کشور از شهروندان کره‌ای عذرخواهی کرد. این حریق‌ها که میان ماه‌های ژانویه تا جولای رخ داده‌است منجر به آغاز تحقیقات دولتی در این باره و نیز کاهش تقاضا برای خریداری خودرو‌های بی‌ام‌و شده است.

بیشتر