آرشیو روزنامه شماره ۴۵۴۷ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۵۴۷

 • حرکت در جاده یک‌طرفه داخلی‌سازی

  دنیای اقتصاد: حمایت از قطعه‌سازان برای تولید و داخلی‌سازی قطعات وارداتی و تا حدودی پشتیبانی مالی از آنها پروژه‌ای است که این روزها توسط سیاست گذاران کلان بخش خودرو برای سر پا نگه داشتن زنجیره خودروسازی دنبال می‌شود.
 • خودروهای وارد شده با ثبت‌سفارش جعلی، تحویل اموال تملیکی شد

  دنیای اقتصاد: هیات‌وزیران در شرایطی خودروهای در گمرک مانده را تعیین تکلیف کرد که خودروهای دپو شده با ثبت‌سفارش‌های جعلی نیز در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار گرفت. مدیرکل مبارزه با جرائم سازمان‌یافته گمرک ایران بخشنامه‌ای در این زمینه به گمرکات کشور صادر و عنوان کرده که خودروهای وارداتی با ثبت‌سفارش‌های جعلی تحویل سازمان اموال تملیکی شود. براساس آنچه در این بخشنامه آمده است، پرونده قاچاق خودروهای ثبت‌سفارش تایید نشده توسط وزارت صنعت، در شعبه ۵ بازپرسی دادسرای کارکنان دولت تحت رسیدگی قرار گرفته و مشمول مصوبات هیات‌وزیران و وزارت صنعت، معدن و تجارت درخصوص ترخیص خودروهای در گمرک مانده نمی‌شود. در بخشنامه گمرک همچنین تاکید شده است که در گمرکات از هرگونه اقدام درخصوص ترخیص خودروهای موضوع پرونده‌های قاچاق ثبت‌سفارش‌های تایید نشده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در چارچوب مصوبات هیات‌وزیران به‌طور جد خودداری شود.
 • تحلیل دولت ترامپ از واردات خودرو

  دنیای اقتصاد: روز یکشنبه ضرب‌الاجل وزارت بازرگانی آمریکا برای ارائه پیشنهادهای خود در زمینه تعرفه‌های خودرویی به ترامپ پایان می‌یابد. وزارت بازرگانی باید به ترامپ اعلام کند که آیا واردات خودرو یک ریسک برای امنیت‌ملی ایالات‌متحده به‌شمار می‌آید یا خیر و درضمن روش‌هایی را برای چگونگی پاسخ به این موضوع به وی ارائه دهد. انتظار می‌رود که ترامپ به‌دلیل تمرکز بر مذاکرات با چین و دیگر چالش‌های تجاری این پیشنهادها را علنی نکند. او ممکن است تا زمانی که تصمیم نهایی خود را در مورد اعمال تعرفه‌ها اعلام کند از انتشار جزئیات خودداری کند؛ تصمیمی که خودروسازان بر این باورند اعلام آن ماه‌ها به طول می‌انجامد. در ماه مه گذشته ترامپ اعلام کرد که درنظر دارد تعرفه‌های ۲۵ درصدی را بر خودروهای وارداتی اعمال کند. این درحالی است که خودروسازان و دولت‌های خارجی با چنین اقدامی به‌شدت مخالفت کرده‌اند. در ماه نوامبر پس از آنکه جنرال‌موتورز از برنامه خود برای تعدیل هزاران پرسنل خبر داد ترامپ بار دیگر تهدید کرد تعرفه‌های خودرویی را اعمال می‌کند.
 • ساخت کارخانه نیسان در الجزایر

  دنیای اقتصاد: شرکت خودروسازی نیسان یک قرارداد همکاری مشترک را با همتای خصوصی خود در الجزایر به امضا رسانده است تا با هزینه ۱۶۰ میلیون دلاری کارخانه تولید خودرو را در این کشور بسازد. به گفته پیمان کارگر، معاون ارشد شرکت نیسان این کارخانه که قرار است در نزدیکی شهر هوران واقع در غرب الجزایر ساخته شود، قرار است تولید خود را از نیمه نخست سال ۲۰۲۰ کلید بزند. ظرفیت سالانه درنظر گرفته شده برای این کارخانه ۶۳هزار و ۵۰۰ دستگاه است. نیسان همچنین اعلام کرده است که این کارخانه چند مدل را به تولید خواهد رساند، اما جزئیات نوع مدل‌هایی که قرار است از این کارخانه خارج شوند در روزهای آتی منتشر خواهد شد. انتظار می‌رود پس از بهره‌برداری از این پروژه ۱۸۰۰ نفر به‌طور مستقیم مشغول به‌کار شوند. یکی از مقامات اقتصادی الجزایر در مراسم امضای قرارداد این توافق تاکید کرد که الجزایر به‌دنبال تنوع بخشیدن به اقتصاد خود است. این کشور عضو اوپک طی سال‌های اخیر تلاش کرده است تا سرمایه‌های خارجی را جذب کند تا سهم صادرات غیرنفتی خود را افزایش دهد.
 • توافق احتمالی فولکس‌و فورد

  دنیای اقتصاد: بلومبرگ گزارش داده است که به گفته منابع آگاه، دو غول خودروسازی فورد‌موتور و فولکس‌واگن در روند دستیابی به یک توافق احتمالی به پیشرفت‌هایی رسیده‌اند. این توافق درجهت همکاری برای محصولات خودران خواهد بود و به‌نظر می‌رسد که دو طرف بر موانع پیشین برای همکاری دوجانبه فائق آمده‌اند. براساس اعلام این منابع آگاه، توافقات اخیر دو شرکت شامل آن خواهد بود تا فولکس‌واگن در پروژه ۴ میلیارد دلاری تولید محصولات خودران تحت عنوان «آرگو» با فورد‌موتور همکاری داشته باشد. اما سخنگوی فولکس‌واگن در گفت‌و‌گو با بلومبرگ ضمن خودداری از بیان جزئیات خاطرنشان کرد این گروه خودروسازی به مذاکرات سازنده خود با فورد ادامه می‌دهد. به گفته او این مذاکرات زمینه‌های همکاری متعددی را شامل می‌شود. دو طرف پیش‌تر در ماه ژانویه به توافق اولیه برای همکاری در زمینه خودران‌ها دست یافته بودند. فورد در فوریه ۲۰۱۷ اعلام کرد که بنا دارد تا در پروژه آرگو یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کند.
 • نوسازی تاکسی‌ها توسط خودروسازان

  ایسنا: مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور گفت: در جلسات کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا مقرر شد با مدیریت وزارت صمت، خودروسازان سهمیه‌ای برای تاکسیرانی در نظر بگیرند. مرتضی ضامنی در پاسخ به این سوال که آیا تغییری در روند نوسازی تاکسی‌های فرسوده اتفاق افتاده است، گفت: فرآیند نوسازی تاکسی‌های فرسوده همچنان ثابت و نزدیک توقف است. اما در جلسات کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا که با حضور وزارت صنعت برگزار شد، مقرر شد که با مدیریت وزارتخانه مذکور خودروسازان سهمیه‌ای برای تاکسیرانی در نظر بگیرند. وی ادامه داد: در صورت تحقق این وعده خودروسازان مکلفند در سال آینده بخشی از تولیدات خود را به تاکسیرانی اختصاص دهند.
 • هیچ خودروی سنگینی ۵ ستاره نگرفت

  ایسنا: شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران وضعیت کیفی خودروهای سنگین تولیدی در دی‌ماه امسال را اعلام کرد که براساس آن هیچ خودرویی موفق به کسب پنج ستاره کیفی نشده است. بر این اساس در بخش مینی‌بوس، ون مسافربری وانا چهار ستاره، ایسوزو سحر سه‌ستاره و مینی‌بوس آرین دو ستاره از پنج ستاره کیفی را کسب کرده‌اند. در بخش کامیونت، کامیونت ایسوزو NMR۸۵، کامیونت ایسوزو NPR۷۵K و هیوندای HD۶۵ سه ستاره و کامیونت FAW TIGER۷۶ دو ستاره را به خود اختصاص داده‌اند. در کشنده‌ها نیز کشنده ولوو و اسکانیا، دارای چهار ستاره از پنج ستاره بوده و کشنده FAW J۶، سه ستاره کیفی و کشنده کاوه دو ستاره از پنج ستاره کیفی را به دست آورده‌اند. همچنین اتوبوس بین‌شهری اسکانیا ۴۲۱۲ مارال سه ستاره و کامیون بنز WH، دو ستاره کیفی را در این ارزیابی به خود اختصاص داده‌اند. در مدل ارزیابی کیفیت خودروهای داخلی این محصولات بسته به کیفیت خود یک تا پنج ستاره دریافت می‌کنند.
 • تقویت بینایی خودران‌ها

  ایسنا: پژوهشگران دانشگاه «ام‌آی‌تی» سعی دارند کیفیت تشخیص خودروهای خودران را با کمک یک سیستم جدید تقویت کنند. براساس گزارش ام‌‌آی‌‌تی نیوز، وسایل نقلیه خودران که به حسگرهای مبتنی بر نور تکیه دارند، اغلب برای تشخیص شرایط دشواری مانند مه دچار مشکل می‌شوند، اما اکنون پژوهشگران، یک سیستم گیرنده امواج تراهرتز ابداع کرده‌اند که می‌تواند در این شرایط به خودروهای خودران کمک کند. امواج تراهرتز را می‌توان به سادگی از میان مه و ابر تشخیص داد، اما سیستم‌های لیدار مبتنی‌بر مادون قرمز که در خودروهای خودران به کار می‌روند، این ویژگی را ندارند. سیستم تصویربرداری تراهرتز، یک سیگنال ابتدایی را از طریق یک فرستنده ارسال می‌کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر