آرشیو روزنامه شماره ۴۵۴۲ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۵۴۲

 • تسهیلات، دوای درد خودروسازی است؟

  دنیای اقتصاد: بسته حمایتی دولت طی هفته جاری با تخصیص چهار هزار میلیارد تومان تسهیلات به قطعه‌سازان در شرایطی رونمایی شد که امید زیادی به شتاب‌گیری چرخ تولید در واحدهای خودروساز به‌وجود آمده است. در همین حال برخی از موانع صنعت خودرو معتقدند که تنها بدهی خودروسازان به قطعه‌سازان چرخ‌های تولید را متوقف نکرده، بلکه تولید این روزها با موانع بلندتری روبه‌رو است.
 • سه راهکار سازمان حمایت برای تعهدات معوق خودروسازان

  دنیای اقتصاد: خودروسازان کشور این روزها همچنان درگیر تعهدات عقب‌افتاده خود هستند و ازآنجاکه تیراژ شرایط مناسبی ندارد، مشخص نیست این معوقات دقیقا چه زمانی تحویل داده خواهند شد. هرچند خودروسازان وعده تحویل خودروهای معوق را تا پایان خرداد سال آینده داده‌اند، با این حال اوضاع تولید چندان موید ادعای آنها نیست و بعید به‌نظر می‌رسد غول‌های جاده مخصوص توان تحویل چند صد هزار دستگاه محصول پیش‌فروش شده‌شان را تا تاریخ اعلامی (پایان خرداد) داشته باشند.
 • ادامه دردسر‌های برگزیت برای جگوار

  دنیای اقتصاد: ظاهرا شرکت خودروسازی جگوار لندروور نیز اعلام کرده تحت‌تاثیر وضعیت نامعلوم توافق برگزیت و همچنین احتمال خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا که تبعات منفی گسترده را در پی خواهد داشت، تولید برخی محصولات خود را در ماه‌های آینده متوقف خواهد کرد. این شرکت که محصولاتش را در کارخانه‌های کسل برومویچ و سولیهال به تولید می‌رساند، به‌دنبال تشدید و افزایش نگرانی بسیاری از سرمایه‌گذاران و شرکت‌های فعال در حوزه‌های مختلف به‌ویژه خودروسازی، در نظر دارد همچون برخی دیگر از خودروسازان، توقف تولید خودروهایش در کارخانه‌های فعال در بریتانیا را به‌صورت رسمی اعلام کند. این خودروساز در بیانیه‌ای اعلام کرده که از هشتم تا دوازدهم آوریل و پس از خروج بریتانیا از اتحادیه‌اروپا فعالیت این دو کارخانه متوقف خواهد شد. اما برگزیت تنها چالشی نیست که جگوار لندروور با آن دست و پنجه نرم می‌کند. به‌دلیل کاهش تقاضای خودروهای دیزلی، این شرکت سال گذشته هزاران نفر از کارکنان خود را تعدیل کرده است.
 • کاهش سوددهی سوزوکی

  دنیای اقتصاد: سوزوکی، چهارمین خودروساز بزرگ ژاپن، با اعلام سود ۵۸ میلیارد ینی معادل ۵۲۸ میلیون دلار برای فصل سوم سال ۲۰۱۸ شاهد کمترین میزان سوددهی از دسامبر ۲۰۱۶ بوده است. این میزان سود نسبت به مدت زمان مشابه در سال ۲۰۱۷ با کاهش ۳۳ درصدی مواجه شده است. در روزهایی که اغلب خودروسازان مطرح جهان به‌دنبال سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف فناوری‌های جدید نظیر ساخت خودران‌ها و خودروهای برقی هستند، کاهش سوددهی سوزوکی قدرت مانور این شرکت ژاپنی را برای سرمایه‌گذاری کارآمد در این زمینه‌ها محدود می‌کند و از این رو توانایی رقابتی این شرکت نیز در بازارهای جهانی کاهش خواهد یافت. از سوی دیگر پیش‌بینی سوددهی سالانه این خودروساز نیز ۳۵۰ میلیارد ین بوده است که کاهش ۴/ ۶ درصدی را نسبت به سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهد. براساس اعلام سوزوکی، تضعیف واحد‌های پولی اقتصاد‌های نوظهور ‌مانند روپیه هند و پاکستان از عوامل عمده کاهش سود این شرکت بوده است. کاهش ارزش روپیه هند به‌تنهایی ۵/ ۱۵ میلیون ین از سودآوری سوزوکی بین ماه‌های آوریل تا دسامبر ۲۰۱۸ را کاهش داده است.
 • وفاداری فیات‌کرایسلر به سنتی‌ها

  دنیای اقتصاد: شاید صنعت خودرو در حال روی‌گردانی از خودروهای سواری سنتی و تولید هرچه بیشتر شاسی‌بلندها و کراس‌اوورها باشد اما گروه خودروسازی فیات‌کرایسلر بنا ندارد همان کاری را که فورد انجام داد تکرار کند. در واقع این خودروساز عکس فورد فکر می‌کند و آینده روشنی برای این خودروها متصور است. مدیرعامل شرکت فیات‌کرایسلر در مصاحبه‌ای مثال فروش بالای «داج چلنجر» و «چارجر» را با‌وجود سن بالایشان مطرح کرده است. وی گفت: «من نمی‌توانم روند کاهشی فروش خودروهای سواری (سدان) در بازار را رد کنم. فکر می‌کنم شرکت ما سریع‌تر از دیگران این وضعیت را درک کرده است و از همین رو گام‌هایی را برای تغییر این وضعیت برداشته‌ایم.» بنا به گفته این مدیر ارشد، یکی از دلایل تداوم موفقیت چلنجر و چارجر، طراحی منحصربه‌فرد آنها و اطمینان از تمایز در مقایسه با دیگر رقبا بوده است.
 • هلدینگ داتیس نمایندگی‌های خود را گسترش می‌دهد

  گروه بنگاه‌ها: هلدینگ داتیس برای توسعه شبکه نمایندگان خود اقدام به اعطای نمایندگی در سراسر کشور کرده و علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر از شرایط اخذ نمایندگی می‌توانند به سایت هلدینگ مراجعه کنند. به گزارش روابط عمومی هلدینگ داتیس، این مجموعه در طول مدت زمان فعالیت خود در عرصه تجارت موفق شد تا با برندهای بزرگی به تعامل رسیده و سبب ساز ورود محصولات و خدمات باکیفیتی به ایران شود. براساس این گزارش هلدینگ داتیس با رویکردی زیرساختی و با عظمی راسخ در ساخت آینده‌ای روشن برای ایرانیان فعالیت‌های ساختاری در عرصه تجارت را برنامه‌ریزی کرده و اکنون با ۱۲ شرکت در حوزه‌های خودرو، دوچرخه، طب، قطعات و ملزومات خودرو، کشت و صنعت، خودروهای دیزلی، فناوری‌های هوشمند، خودروهای کار و سرویس‌های مربوط به کالاهای روزمره، توانسته به یکی از هلدینگ‌های قدرتمند تجاری تبدیل شود. این هلدینگ با اخذ نمایندگی رسمی و انحصاری برندهایی مانند؛ هایکو اسپورتیو (بزرگ‌ترین شریک تجاری ولوو)، منهارت (یکی از شرکای تجاری معتبر BMW)، دوچرخه‌های بوتچیا و لائوس ایتالیا، باتری اینتکت آلمان، روغن‌های میلرز، روغن‌های تاکومی و ریس چیپ آلمان، سبد متنوعی از برندهای مطرح جهانی در اختیار دارد.
 • افت ۳۵ درصدی تولید خودرو در کشور

  ایرنا: بر پایه آمارهای منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت از آغاز امسال تا پایان دی‌ماه ۸۱۲ هزار و ۹۷۹ دستگاه انواع خودرو در کشور تولید شد که در همسنجی با پارسال ۴/ ۳۵ درصد کاهش نشان می‌دهد. در مدت مشابه پارسال یک میلیون و ۲۵۷ هزار و ۶۷۶ دستگاه خودرو در کشور تولید شده بود. در این مدت ۷۵۸ هزار و ۱۲۸ دستگاه سواری در شرکت‌های خودروسازی تولید شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۷/ ۳۵ درصد کاهش نشان می‌دهد. در مدت یاد شده ۴۲ هزار و ۲۱۰ دستگاه وانت در کشور تولید شد که حاکی از کاهش ۳/ ۳۲ درصدی است. تا پایان دی‌ماه، یک هزار و ۲۰۷ دستگاه ون و یک هزار و ۵۴۰ دستگاه مینی‌بوس و میدل‌باس در کشور تولید شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال به ترتیب ۹/ ۸۲ درصد و ۱/ ۶۲ درصد رشد داشته است. بررسی آمارهای وزارت صنعت حاکی است تا پایان ماه دهم ۵۴۰ دستگاه اتوبوس و ۹ هزار و ۳۵۴ دستگاه کامیون، کامیونت و کشنده در کشور تولید شده که به ترتیب حاکی از افت ۴/ ۶۳ درصدی و ۴/ ۲۸ درصدی است. بر پایه این گزارش، در دی‌ماه امسال در مجموع ۵۰ هزار و ۹۷۲ دستگاه انواع خودرو در کشور تولید شد که بخش عمده آن شامل ۴۶ هزار و ۴۷۲ دستگاه سواری، ۸۹ دستگاه ون، سه هزار و ۸۷۶ دستگاه وانت و ۴۴۰ دستگاه کامیونت، کامیون و کشنده است.
 • تولید پارس‌اتومات در سایت آذربایجان

  ایکوپرس
  تولید پژو پارس دنده اتوماتیک با طی شدن مراحل کیفی از ماه آینده در کارخانه مشترک خودروسازی ایران و جمهوری آذربایجان در سایت «نفت چاله» این کشور انجام می‌شود. براساس این گزارش برنامه‌ریزی ‌شده تا در نیمه نخست سال آینده، بیش از یک هزار دستگاه پژو پارس دنده اتوماتیک در سایت نفت چاله تولید می‌شود. وی تاکید کرد: از آنجاکه سایت آذربایجان به عنوان پایگاه صادراتی محصولات ایران خودرو محسوب می‌شود، به‌طور قطع با ورود پژو پارس دنده اتوماتیک و یک محصول دوگانه‌سوز، می‌توان بهره‌وری بیشتری را برای گروه صنعتی ایران خودرو در سال آینده متصور بود.

بیشتر