آرشیو روزنامه شماره ۴۵۴۱ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۵۴۱

 • آغاز بازپرداخت طلب قطعه‌سازان

  دنیای‌اقتصاد: با دستور رئیس‌جمهوری و تبعیت بانک مرکزی، دور نخست پرداخت تسهیلات کمکی دولت به صنعت خودرو کلید خورد.
 • رشد تورم تولید‌کننده خودرو

  دنیای اقتصاد: مرکز آمار در شرایطی تورم بخش صنعت در فصل پاییز امسال را منتشر کرد که تورم تولید خودرو نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد ۳۳ درصدی همراه شده است.گزارش مرکز آمار ایران گویای آن است که تورم تولید‌کننده در بخش تولید وسایل نقلیه موتوری، تریلر و نیمه‌تریلر در رتبه دوم اثر‌گذاری بر شاخص تورم کل بخش صنعت در سه ماه سوم سال‌جاری قرار دارد.
 • سرمایه‌گذاری جی‌ام در برزیل

  دنیای‌اقتصاد: جنرال‌موتورز که یک شرکت خودروسازی آمریکایی بزرگ در جهان به شمار می‌رود، روز گذشته با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد بین سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۴ میلادی قصد دارد در برزیل ۷۳/ ۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کند. براساس گزارش رویترز، کارلوس زارلنگا، مدیر ارشد اجرایی جنرال‌موتورز، در بیانیه خود خاطرنشان کرده است که «ما قصد داریم به‌منظور حفظ سرمایه‌داران و رشد صنعتی و تجاری در سال‌های آتی به گسترش و توسعه زیرساخت‌های خود در کشورهای دیگر بپردازیم و به‌این منظور برزیل را که یکی از کشورهای کلیدی و مهم تجاری در منطقه آمریکای لاتین به‌شمار می‌رود، انتخاب کرده‌ایم.» وی در ادامه افزود: «ما در راستای توسعه زیرساخت‌های خود در برزیل برنامه کامل و جامعی را طرح‌ریزی کرده‌ایم که ادامه همان سرمایه‌گذاری ۱۳ میلیارد رئال برزیل در بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ میلادی است.» این غول خودروسازی آمریکا در ماه نوامبر سال گذشته اعلام کرد که بنا دارد برای افزایش درآمدزایی خود پنج خط تولید در آمریکای شمالی را تعطیل و حدود ۸ هزار نفر از کارکنان خود را نیز تعدیل کند.
 • دورخیز اندونزی برای خودروهای برقی

  دنیای‌اقتصاد: اندونزی در تلاش برای بدل شدن به مرکز خودروهای برقی در منطقه، قرار است سیاست‌های جدیدی را برای تشویق خودروسازان خارجی به تولید خودروهای برقی در این کشور اعلام و اجرایی کند که این سیاست‌ها شامل طرح‌های کاهش مالیاتی نیز می‌شود. هفته گذشته، معاون وزیر صنعت این کشور گفته بود که اندونزی در حال تشویق شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران در ژاپن و کره‌جنوبی است تا با تمام توان خود وارد تجارت خودروهای برقی در اندونزی شوند. به گفته او هرچقدر که تولید آلایندگی این خودروها کمتر باشد، مالیات خودروها نیز کاهش خواهد یافت. وی همچنین تاکید کرد که هدف دولت اندونزی آن است که تا سال ۲۰۲۵ معادل ۲۰ ‌درصد از بازار این کشور را خودروهای برقی تشکیل دهند. این کشور مذاکراتی را هم در این راستا با کشورهای ژاپن و کره‌جنوبی آغاز کرده است. البته او از بردن نام شرکت‌های خودروسازی که در حال مذاکره با دولت هستند امتناع کرد اما به‌نظر می‌رسد که شرکت هیوندای یکی از آنهاست.
 • کاهش فروش خودرو در ایتالیا

  دنیای‌اقتصاد: فروش خودرو در بازار ایتالیا طی ماه ژانویه با کاهشی ۶/ ۷‌ درصدی روبه‌رو بوده است که از دلایل عمده آن افت فروش خودروهای دیزلی است. براساس اعلام وزارت حمل‌و‌نقل و زیرساخت ایتالیا، ثبت‌سفارش خرید خودرو در این ماه به ۱۶۴ هزار و ۸۶۴ دستگاه رسید که مشابه ژانویه ۲۰۱۸ است. همچنین درخواست مشتریان خصوصی در حالی با افزایش ۴‌درصدی مواجه شده که درخواست‌ها در بخش‌های دیگر با افت مواجه بوده است. برای مثال فروش خودرو به شرکت‌های اجاره خودرو تا ۱۹‌ درصد کاهش داشته است. براساس اعلام مراجع ذی‌ربط، ثبت درخواست خرید برای خودروهای دیزلی با کاهشی ۳۱‌ درصدی در ژانویه ۲۰۱۹ به ۶۸ هزار و ۱۱۶ دستگاه رسید که ۴۱‌ درصد از بازار خودروی این کشور محسوب می‌شود. این در حالی است که در ژانویه ۲۰۱۸ سهم خودروهای دیزلی از این بازار ۳/ ۵۵‌ درصد بود.
 • ابلاغ دستورالعمل ترخیص وارداتی‌ها

  ایسنا: مهدی میراشرفی یکشنبه گذشته در نشستی خبری درباره خودروهای توقیف شده در گمرکات کشور اعلام کرد نزدیک به ۱۳ هزار خودرو در گمرکات متوقف شده است که تخلفات مربوط به ثبت‌سفارش مربوط به ۲ هزار خودرو در محاکم قضایی در حال رسیدگی است. وی ضمن اعلام اینکه خودروهای دپو شده در گمرک ۱۰ هزار شاکی دارد، گفته بود که از ۱۳ هزار خودرو دپو شده در گمرک ۲هزار خودرو در محاکم قضایی در حال رسیدگی هستند و تا زمانی که این پرونده‌ها مختومه نشوند، مصداق مصوبه هیأت وزیران برای ترخیص نخواهد بود.
 • اعلام شرایط پیش‌فروش سایپا

  سایپا نیوز: شرکت خودروسازی سایپا شرایط پیش‌فروش خودروهای خانواده پراید و تیبا را در جشنواره فروش فجر خود اعلام کرد.

بیشتر