آرشیو روزنامه شماره ۴۵۳۳ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۵۳۳

 • واگذاری سهام خودروسازان، زهر یا پادزهر

  دنیای اقتصاد: با توجه به اتفاقات اخیر در حوزه خودرو که دخالت آشکار دولت در تصمیمات کلان این صنعت را به نمایش گذاشت، این روزها از گوشه و کنار اخباری مبنی‌بر واگذاری باقی‌مانده سهام دولت در شرکت‌های خودروساز به گوش می‌رسد. هر چند دولت همچنان مدعی است که دو خودروساز بزرگ کشور دارای هیات‌مدیره هستند و تصمیمات کلان نه در وزارت صنعت، معدن و تجارت بلکه در جلسات هیات‌مدیره گرفته می‌شود؛ اما پرواضح است که صحت این ادعا به‌خصوص در دولت دوازدهم کمی سخت و غیرممکن به‌نظر می‌رسد.
 • مشتری عزیز، خودرو نداریم

  دنیای اقتصاد: وزارت صنعت، معدن و تجارت در تازه‌ترین اولتیماتوم خود به خودروسازان، شرط ماندگاری مدیران را تکریم مشتریان و جلب رضایت آنها اعلام کرده است. طبق خبری که از قول اکبر صادقی مدیرکل بازرسی وزارت صمت در سایت این وزارتخانه منتشر شده، وی تاکید کرده ملاک استمرار مدیریت مدیران خودروساز، بدون تعارف، رضایت مشتریان خواهد بود؛ بنابراین لازم است در تمام مراحل مراجعه آنها (به شرکت‌های خودروساز) به معنی واقعی تکریم شوند.
 • قطعه‌ساز‌ها خواستار دریافت غرامت از خودروسازان فرانسوی شدند

  دنیای اقتصاد: با اعلام سخنگوی انجمن قطعه‌سازان ایران، تعدیل قیمت قطعات ازسوی ایران خودرو پذیرفته شده است و مذاکرات با سایپا نیز در این مورد ادامه دارد.
 • تعدیل کارکنان هیوندای

  دنیای اقتصاد: شرکت خودروسازی هیوندای‌موتور اعلام کرده است بنا دارد تا تولیدات خود در چین، بزرگ‌ترین بازار خودروی جهان را کاهش دهد. این شرکت قصد دارد تا برنامه مذکور را از طریق پیشنهاد به کارکنان خود برای بازنشستگی زود‌هنگام انجام دهد تا به این ترتیب بتواند هزینه‌های خود را کاهش دهد. این در حالی است که بازار خودروی چین پس از ۲۸سال رشد مداوم اکنون در سراشیبی قرار گرفته است. بزرگ‌ترین خودروساز کره‌جنوبی به‌تازگی از زیان خالص فصلی خود در پی کاهش فروش خودرو در چین خبر داد که این شرایط از سال ۲۰۱۱ برای هیوندای بی‌سابقه بوده است. از این رو مقامات این شرکت از کاهش کارکنان کارخانه‌های خود در چین در راستای افزایش کارآمدی در بازار این کشور خبر داده‌اند. هیوندای اکنون دارای چهار کارخانه در چین است که ۱۶ هزار نفر در آنها به‌طور مستقیم اشتغال دارند. یک نشریه چینی گزارش داده است که هیوندای درصدد است تا هزار و ۵۰۰ تن از کارکنان خود در این کارخانه‌ها را تعدیل کند.
 • هزینه سنگین برگزیت برای فورد

  دنیای اقتصاد: براساس اعلام شرکت خودروسازی فورد، در صورت خروج بریتانیا بدون دستیابی به توافق با اتحادیه اروپا، این خودروساز آمریکایی با هزینه یک میلیارد دلاری مواجه خواهد شد. این در حالی است که تعرفه‌ها و کاهش ارزش پوند نیز سهم مهمی در این زیان احتمالی ایفا می‌کنند. فورد در بیانیه رسمی خود تاکید کرده است که تاثیر «برگزیت سخت» برای فورد از ۵۰۰ میلیون دلار تا یک میلیارد دلار متغیر خواهد بود. خودروسازان و دیگر سازنده‌های قطعه از جمله ایرباس، در مورد زیان‌هایی که «برگزیت سخت» می‌تواند به آنها وارد کند هشدار داده‌اند که برخی از این پیامد‌ها، افزایش تعرفه‌ها، ایجاد خلأ در زنجیره تامین قطعات و تهدید برای مشاغل مربوطه را شامل می‌‌شوند. بریتانیا اکنون تنها اندکی بیش از ۶۰ روز فرصت دارد تا اتحادیه‌اروپا را ترک کند. این در حالی است که ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا نیز نتوانست حمایت لازم نمایندگان پارلمان را نسبت به توافق خود با اروپا کسب کند. فورد از این‌رو اعلام کرده که در حال آماده‌سازی بسترهای لازم برای مقابله با این پیامد‌ها است.
 • هدف‌گذاری جدید تویوتا موتور در چین

  دنیای اقتصاد: شرکت خودروسازی تویوتا موتور قصد دارد فروش خود در چین را برای سال‌جاری تا ۸ درصد افزایش دهد. این تصمیم در شرایطی اتخاذ شده است که اغلب خودروسازان چین پس از فروش ضعیف خود در سال گذشته، حالا خود را برای یک سال دشوار آماده می‌کنند. براساس اعلام تویوتا موتورز، این شرکت ژاپنی قصد دارد فروش خودرو در چین را طی سال‌جاری با ۸ درصد افزایش به ۶/ ۱ میلیون دستگاه برساند. این در شرایطی است که تویوتا طی سال گذشته در چین ۴۷/ ۱ میلیون دستگاه فروخت که نسبت به سال ۲۰۱۷ معادل ۳/ ۱۴ درصد بیشتر بوده است. سندیکای خودروسازان چین در ماه جاری اعلام کرد که انتظار دارد فروش در سال ۲۰۱۹ رشدی نداشته باشد و مانند سال ۲۰۱۸ در سطح ۱/ ۲۸ میلیون دستگاه باقی بماند. این در حالی است که دیگر نهادهای دولتی رشد تقاضای کلی برای خودرو را صفر تا ۲ درصد پیش‌بینی کرده‌اند.
 • ترخیص خودروها معطل آیین‌نامه

  دنیای اقتصاد: رئیس‌کل گمرک ایران درباره آخرین وضع خودروهای دپوشده، به «ایسنا» گفت: با مصوبه هیات‌وزیران که اجرایی شدن آن منوط به ایجاد آیین‌نامه سازوکار جدید اجرایی و بازنگری در تاریخ ورود خودروها از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت است، می‌توان شاهد رفع این مساله بود.
 • خودروهای پیش‌فروش شده قطعی با موعد تحویل شهریور تا دی ۹۷ مشمول افزایش قیمت نیستند

  دنیای اقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: خودروسازان مکلف به تحویل خودروهای پیش‌فروش شده (قطعی) با تاریخ تحویل اول شهریور‌ماه تا سی‌ام دی‌ماه به قیمت قبل هستند.
 • تاکید سازمان حمایت بر اعلام زمان تحویل خودروهای معوق

  تسنیم: معاون بازرسی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، از خودروسازان خواست زمان تحویل خودروهای معوق را به مشتریان اعلام کنند. شهرام میرآخورلو، معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت گفت: اگر زمان تعهدات خودروسازان سررسید شده باشد، باید قیمتی که در پیش‌فروش عادی ذکر شده، برابر با قیمت زمان تحویل مندرج در قرارداد باشد. وی گفت: اگر به‌دلیل اعمال تحریم‌ها، خودروسازان نمی‌توانند محصول خاصی را به مشتریان تحویل دهند، باید نسبت به جایگزینی خودروی پیش‌فروش شده با محصولی دیگر هم‌تراز با سلیقه و رضایت مشتری اقدام کنند.
 • لزوم نظارت بر روند تولید خودروسازان

  ایسنا: عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت و دستگاه قضایی موظفند با تقویت نظارت بر خطوط تولید شرکت‌های خودروساز، در صورت مشاهده هرگونه رفتاری که تاثیر معکوس در روند افزایش تیراژ دارد، برخورد لازم را انجام دهند.

بیشتر