آرشیو روزنامه شماره ۴۵۳۲ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۵۳۲

 • ریشه رفت وآمد مدیران در خودروسازی

  دنیای‌اقتصاد: در میان تفاوت‌های بسیاری که میان خودروسازی ایران و جهان وجود دارد، «ثبات مدیریتی» یکی از آشکارترین و شاخص‌ترین تضادها به‌شمار می‌رود، موضوعی که خارجی‌ها اعتقاد ویژه‌ای به آن دارند و ما اهمیت چندانی برای آن قائل نیستیم.
 • تشکیل ستادی برای اعلام تصمیمات اتخاذ شده؟

  دنیای اقتصاد: معاون وزیر صمت و همچنین دو خودروساز بزرگ کشور از تشکیل ستادی برای رسیدگی به اعتراض مشتریان در ارتباط با تاخیر در تحویل، عدم‌تحویل و اعلام خودروهای جایگزین خبر دادند.
 • انتصاب جایگزین گوسن در رنو

  دنیای اقتصاد: شرکت خودروسازی رنو پس از آنکه کارلوس گوسن، رئیس پیشین خود را به‌دلیل رسوایی مالی و فرار مالیاتی وادار به استعفا کرد، «ژان دومینیک سنارد»، رئیس شرکت میشلن را به‌عنوان جایگزین او انتخاب کرده است. پیش‌تر نیز شرکت نیسان ژاپن، گوسن را به همین دلیل از ریاست این شرکت برکنار کرده بود. براساس بیانیه‌ای که رنو منتشر کرده است سنارد قرار است به‌سرعت جایگزین گوسن شود و همچنین تیری بالور، معاون مدیرعامل در جایگاه مدیرعاملی قرار خواهد گرفت. این انتصاب‌ها می‌تواند تنش‌های اخیر ایجاد شده در اتحاد میان رنو و نیسان را که پس از بازداشت گوسن در ۱۹ نوامبر ایجاد شده بود کاهش دهد. سنارد ۶۵ ساله اکنون مسیری دشوار را پیش‌روی خود می‌بیند که باید تلاش کند تا با آغاز مذاکرات با نیسان، ساختار جدیدی را برای حفاظت از اتحاد ۲۰ ساله میان رنو و نیسان ایجاد کند. وی در همین باره به خبرنگاران گفت: «این موضوع بسیار مهم است که اتحاد با نیسان به قوت خود باقی بماند.»
 • آئودی درصدد کاهش هزینه‌ها

  دنیای اقتصاد: گزارش‌ها حاکی از آن است که شرکت خودروسازی آئودی درصدد است تا هزینه‌های خود را تا سال ۲۰۲۲ به میزان ۱۵ میلیارد یورو (۲/ ۱۷ میلیارد دلار) کاهش دهد. این طرح کاهش هزینه‌ها در راستای افزایش منابع برای حرکت این شرکت به سمت ساخت خودروهای برقی و خودران انجام خواهد شد. آئودی اعلام کرده است که این طرح هنوز نهایی نشده اما در صورت تصویب، میزان کاهش آن ۱۵ میلیارد دلار خواهد بود. براساس گزارش یک نشریه آلمانی یکی از بخش‌های این طرح آن است که از استخدام پرسنل جدید تا حد امکان خودداری شود که این سیاست می‌تواند به کاهش سه‌درصدی کارکنان آئودی در هر سال یا ۱۴ هزار شغل در پنج سال آتی منجر شود. یک سخنگوی این شرکت در واکنش به این خبر گفته است که مدیریت آئودی در حال مذاکره با نمایندگان اتحادیه‌های کارگری است تا ارزیابی کند در آینده به چه تعداد پرسنل نیازمند است. این خودروساز آلمانی نزدیک به۹۱ هزار و ۷۰۰ پرسنل در سراسر جهان دارد که بیش از ۶۱ هزار تن از این افراد در کارخانه آئودی در آلمان هستند.
 • معرفی نسل جدید کیسه هوا توسط هیوندای

  دنیای اقتصاد: برخلاف انواع کیسه‌های هوای متداول، شرکت خودروسازی هیوندای کیسه هوای جدید خود را طوری ساخته است که در صورت برخورد دو خودرو به یکدیگر و فعال نشدن کیسه هوا در برخورد اول، در اثر برخورد خودروها با اجسام دیگر این کیسه هوا فعال شود. طبق اطلاعات به دست آماده توسط سیستم ملی نمونه‌برداری خودرو، حدود ۳ مورد از هر ۱۰ تصادف به‌دلیل برخورد ثانویه با وسیله نقلیه یا دیگر اجسام اتفاق می‌افتد. در هنگام تصادف در برخورد اول سیستم هیوندای سعی در شناسایی موقعیت افراد دارد که اغلب به‌دلیل تاثیر اولین ضربه در وضعیت نشستن مناسبی قرار ندارند، سیستم ثانویه سریع‌تر از سیستم کیسه هوای اولیه عمل می‌کند و هیوندای برای تنظیم دقیق شدت برخورد مورد نیاز جهت عملکرد مناسب، به‌سختی تلاش کرده است. هیوندای به‌دنبال این است تا با طراحی و ساخت این سیستم، پس از اولین ضربه در تصادفات، ایمنی خودرو و سرنشینان را حفظ کند. این خودروساز بر این باور است که تصادفات چند برخوردی بسیار شایع هستند؛ بنابراین افزایش ایمنی پس از تصادفات اولیه بسیار مهم است.
 • رسیدگی خودروسازان به شکایت مشتریان

  دنیای اقتصاد: دو شرکت خودروساز کشور در راستای تاکیدات رضا رحمانی، وزیر صمت مبنی‌بر رسیدگی به شکایات مشتریانی که هنوز خودروی ثبت‌نامی خود را تحویل نگرفته‌اند، نشست‌هایی را با نمایندگان این مشتریان برگزار کرده‌اند. در این زمینه ایران‌خودرو اعلام کرد در نشستی که به‌منظور رسیدگی به گله‌مندی مشتریان برگزار خواهد شد، مشکلات مشتریان شناسایی، بررسی و در جهت رفع آن اقدامات موثری صورت خواهد گرفت.
 • استانداردهای ۸۵ گانه متوقف نمی‌شود

  ایرنا: رئیس سازمان ملی استاندارد اعلام کرد، قرار نیست استانداردهای ۸۵ گانه خودرویی به‌دلیل چالش‌هایی از جمله تحریم‌ها به تعویق بیفتد. نیره پیروزبخت افزود: سازمان استاندارد براساس روش‌های بازرسی خود در حال ارزیابی اولیه خودروهای تولید داخل است. وی ادامه داد: بررسی خودروها برای آزمون رعایت استانداردهای ۸۵ گانه ادامه دارد و در حال حاضر قرار نیست به‌دلیل شرایط خاص تحریم با تاخیر مواجه شود. معاون رئیس جمهوری اضافه کرد: بازرسی استانداردهای ۸۵ گانه خودرویی مطابق برنامه از پیش اعلام شده سازمان ملی استاندارد، از اول دی‌ماه سال‌جاری آغاز شده و با اجرای این طرح خودروسازان موظفند یا خودروهای غیراستاندارد و بی‌کیفیت خود را با این استانداردها منطبق کرده یا آنها را از خط تولید خارج کنند.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر