آرشیو روزنامه شماره ۴۵۳۴ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۵۳۴

 • چالش عکس ۱۰ سال سایپا

  دنیای‌اقتصاد: این روزها در فضای مجازی «چالش عکس ۱۰ سال گذشته» به راه افتاده، چالشی که اگر سایپا را نیز وارد آن کنیم، به جای دو تصویر (حال و ۱۰ سال پیش)، هفت تصویر مختلف را خواهیم دید. دومین خودروساز بزرگ ایران طی کمی بیش از یک دهه گذشته، هفت مدیرعامل را در راس هرم خود دیده، آن هم در شرایطی که هر کدام راه و روش خاص خود را داشته‌اند و از همین رو نارنجی‌های جاده مخصوص مدیریتی یکپارچه را در این دوران تجربه نکرده‌اند. از مردان سیاسی و مالی گرفته تا قطعه‌سازان و مدیران سایه، همه و همه طعم مدیرعاملی سایپا را چشیده و ناگهان کنار گذاشته شده‌اند و این تغییرات گسترده، خودروساز بزرگ کشور را از مسیر توسعه باز داشته است. در این گزارش، «چالش عکس ۱۰ ساله سایپا» را مرور می‌کنیم تا مشخص شود بر دومین خودروساز بزرگ کشور در این دوران چه گذشته است.
 • تولید در دی‌ماه افزایش یافت

  دنیای اقتصاد: ارائه آمار تولید دو خودروساز بزرگ کشور به بورس مربوط به دی‌ماه سال‌جاری، مهر تاییدی بر اظهارات رضا رحمانی وزیر صمت در روزهای پایانی آذرماه، مبنی‌بر توقف روند نزولی تولید خودروسازان است.
 • تداوم صدرنشینی فولکس در فروش

  دنیای اقتصاد: با پایان یافتن سال ۲۰۱۸ آمار فروش گروه‌های خودروسازی مختلف اعلام و بزرگ‌ترین خودروسازان جهان مشخص شده‌اند. در سال ۲۰۱۸ فروش خودرو در بازارهای جهانی همچنان به روند افزایشی خود ادامه داده و مجموع فروش خودروهای سبک با ۲/ ۰ درصد افزایش نسبت به سال ۲۰۱۷ به ۶/ ۹۵ میلیون دستگاه رسید. در نیمه نخست سال ۲۰۱۸ جهش قابل‌توجهی در فروش خودرو صورت گرفت و به همین دلیل انتظار می‌رفت فروش خودرو در پایان سال مرز ۱۰۰ میلیون دستگاه را رد کند؛ اما در نیمه دوم سال به دلایلی چون تاثیر وضع قوانین آلایندگی جدید WLTP در اروپا و همین‌طور بحران چین، فروش ضعیف‌تری نسبت به نیمه اول سال انجام شد. در این سال اما رقابت بر سر کسب عنوان پرفروش‌ترین خودروساز دنیا میان سه غول خودروسازی دنیا یعنی گروه «فولکس‌واگن»، گروه «تویوتا» و اتحاد «رنو-نیسان» ادامه داشت و هر سه شرکت بزرگ خودروسازی فروشی بیش از ۱۰ میلیون دستگاه را به ثبت رساندند. با این‌حال درنهایت گروه فولکس‌واگن‌مانند دو سال گذشته همچنان عنوان بزرگ‌ترین خودروساز جهان را در اختیار دارد.
 • توقف تولید جگوار‌لندروور در پی برگزیت

  دنیای اقتصاد: گروه خودروسازی جگوار‌لندروور اعلام کرده است که به‌دلیل برگزیت احتمالی در ماه آوریل به مدت یک هفته تولیدات خود را متوقف می‌کند. براساس این بیانیه برگزیت بدون توافق با اتحادیه اروپا می‌تواند آثار زیان‌باری برای زنجیره تامین قطعات این خودروساز داشته باشد. جگوار‌لندروور پیش‌تر نیز در مورد پیامد‌های مخرب برگزیت سخت هشدار داده بود. این گروه خودروسازی از سوی دیگر به‌دلیل کاهش تقاضای خودرو در بازار چین نیز وادار شده است تولید خود را کاهش دهد. بریتانیا در آستانه خروج از اتحادیه‌اروپا قرار دارد و ضرب‌الاجل تعیین‌شده برای آن تا ۲۹ مارس است. این‌ درحالی است که ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا نتوانست حمایت پارلمان برای توافق خروج از اتحادیه‌اروپا را کسب کند. این موضوع احتمال خروج سخت بریتانیا از این اتحادیه را بیش از پیش افزایش داده است.
 • ارتقای همکاری مرسدس و قطعه‌سازان چینی

  دنیای اقتصاد: مرسدس‌بنز بنا دارد تا همکاری‌های خود را با قطعه‌سازان چینی در راستای تحقیق و توسعه خودروهای برقی افزایش دهد. براساس اعلام ویلکو استارک، مدیر بخش ارتقای کیفیت مرسدس‌بنز حرکت به‌سوی ساخت خودروهای برقی موجب افزایش وابستگی به دانش خارج از این شرکت شده است. وی افزود: «ما در حال بررسی افزایش همکاری‌های خود با قطعه‌سازان چینی در برخی زمینه‌ها هستیم. همکاری در بخش خودروهای برقی به‌طور فزاینده‌ای اهمیت دارد.» مرسدس درصورتی که بخواهد جایگاه مهمی در بخش خودروهای برقی داشته باشد بیش از گذشته نیاز به قطعه‌سازان دارد تا فعالیت‌های خود را در زمینه تحقیق و توسعه ارتقا دهد. به گفته این مقام مرسدس، چینی‌ها در این زمینه توانسته‌اند از آمریکا سبقت بگیرند. چین اکنون به‌عنوان بزرگ‌ترین بازار خودروی جهان در بخش خودروهای برقی و فناوری خدمات خودرو توانسته است از رقبای اروپایی و آمریکایی خود پیشی بگیرد. دولت چین طی سال‌های گذشته تلاش کرده است تا به دلیل میزان بالای جمعیت این کشور، تا حد ممکن تولید خودروهای برقی و استفاده از آنها را در راستای کاهش آلایندگی‌ افزایش دهد.
 • آخرین اخبار از واردات غیرقانونی خودرو

  تسنیم: سرپرست سازمان توسعه تجارت با اشاره به دردست بررسی بودن پرونده ثبت‌سفارش غیرقانونی خودروها و بازداشت ۲ نفر از اعضای سازمان توسعه تجارت گفت: تا این لحظه هیچ حکمی در این پرونده صادر نشده و هیچ اتهامی نیز اثبات نشده است.
 • تقاضای ۱۰ هزار نفری برای ترخیص خودرو

  روابط عمومی گمرک: رئیس‌کل گمرک از ثبت تقاضای ۱۰هزار نفر برای ترخیص حدود ۱۰ تا ۱۳ هزار خودروی متوقف در گمرک و مناطق آزاد خبر داد. مهدی میراشرفی در حاشیه نشست تخصصی سالانه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مورد خودروهای متوقف شده در گمرک گفت: حدود ۱۰ تا ۱۳ هزار خودرو در گمرک و مناطق آزاد متوقف و گمرک به‌دنبال ترخیص آن است. میراشرفی گفت: ۱۰هزار نفر برای این خودروها ثبت‌نام کرده‌اند که درصدد هستیم مشکل این افراد نیز حل شود. وی افزود: واردکنندگان خودروها باید مابه‌التفاوت ارز دولتی را بپردازند. رئیس‌کل گمرک ایران ادامه داد: البته این خودروها در مناطق آزاد است و ترخیص، مرجوع یا متروکه خواهند شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر