آرشیو روزنامه شماره ۴۵۲۷ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۵۲۷

 • امکان‌سنجی کاهش قیمت خودرو از مسیر تیراژ

  دنیای‌اقتصاد: طبق وعده دولت و خودروسازان، قرار است قیمت خودروهای داخلی به‌واسطه افزایش تیراژ به تدریج کاهش یابد، این در حالی است که شرایط حال حاضر زنجیره خودروسازی کشور نشانی از بهبود وضع تولید ندارد.
 • ابزار دفاع از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو

  دنیای اقتصاد: در لابه‌لای اخبار مربوط به افزایش قیمت و خروجی مصوبات سازمان حمایت در مورد قیمت خودرو، مسوولان صنعتی کشور به‌طور مکرر از حفظ حقوق مصرف‌کنندگان سخن می‌گویند و در این زمینه حتی به خودروسازان اولتیماتوم هم می‌دهند. در همین راستا روز گذشته رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در جمع مدیران خودروساز، از آنها خواسته است که حافظ حقوق مصرف‌کنندگان باشند.
 • فورد و فولکس به‌دنبال همکاری در آمریکا

  دنیای اقتصاد: براساس اعلام جیم فیرلی، رئیس بخش فروش جهانی شرکت فورد، اتحاد در حال گسترش فورد و فولکس‌واگن می‌تواند در نهایت یک پروژه خودروسازی در آمریکا را شامل شود. دو خودروساز پیش‌تر در بیانیه‌ای بر لزوم گسترش اتحاد دوجانبه تاکید کردند که بر این اساس فورد موظف خواهد بود به فولکس‌واگن در ساخت ون‌های تجاری برای بازار اروپا و آمریکای‌جنوبی کمک کند. با این حال برنامه کنونی اتحاد این دو شرکت شامل ساخت خودرو برای بازار آمریکا نمی‌شود.فیرلی تاکید کرده است که دو خودروساز همچنان در حال مذاکره برای گسترش همکاری خود در بازار آمریکا هستند. اگرچه او در پاسخ به خبرنگاران از ارائه هرگونه برنامه زمانی برای آغاز این فاز از همکاری دو طرف خودداری و اعلام کرد که در مرحله کنونی خبر جدیدی در این‌باره وجود ندارد. این دو غول خودروسازی همچنین در حال بررسی راهکار‌های توسعه همکاری در زمینه توسعه خودروهای برقی و خودران‌ها هستند.
 • زنگ خطر کاهش مشاغل تسلا

  دنیای اقتصاد: همه فخر تسلا به این است که متفاوت از دیگر خودروسازان عمل می‌کند، اما خبرهای جدیدی که از درون این تولیدکننده خودروهای نسل جدید درز می‌کند، حکایت از آن دارد که مشکلات تسلا همان مشکلات دیگر خودروسازان معروف جهان است. به گزارش بلومبرگ، جمعه گذشته این خودروساز اعلام کرد که «جاده پیش رو مسیری بسیار دشوار» است چون تولید خودروهای دارای باتری که قیمت‌های رقابتی در مقایسه با خودروهای احتراقی تولیدکنندگان رقیب داشته باشند، کار دشواری است. تسلا اعلام کرده است که در این مسیر ۳ هزار شغل از بین خواهد رفت. نوع مسیری که تسلا در پیش گرفته است، برای ناظران و کارشناسان حوزه خودرو مانند مسیری است که فورد موتور و جنرال موتورز طی کردند. این دو خودروساز نیز در طی مسیرپرفراز و نشیب این صنعت، هزاران نفر را بیکار کردند و اکنون هم در حال کاهش مجدد مشاغل خود هستند و سرمایه‌گذاری‌های پرهزینه خود را در بخش خودروهای برقی و خودران‌ها متوقف کرده‌اند. ناظران صنعت خودرو بر این باورند که تسلا در حال طی کردن همین مسیر است.
 • افزایش فروش رنو در ۲۰۱۸

  دنیای اقتصاد: فروش جهانی شرکت خودروسازی رنو در سال ۲۰۱۸ به رکورد ۸۸/ ۳ میلیون دستگاه در سال ۲۰۱۸ رسید. سرمایه‌گذاری مشترک در چین با برلیانس چینی و رشد فروش در آفریقا، روسیه و برزیل از عوامل این رکوردزنی بوده‌اند. شرکت خودروسازی رنو در بیانیه‌ای که روز جمعه منتشر کرد در این رابطه افزود که پیش‌بینی‌ها حکایت از آن دارند که رشد فروش این شرکت در سال ۲۰۱۹ «ناچیز» خواهد بود. بر این اساس، پیش‌بینی می‌شود رشد فروش در روسیه تا ۱۰ درصد و در برزیل تا ۳ درصد خواهد بود. رنو همچنین پیش‌بینی کرده است که فروش این شرکت در اروپا طی سال ۲۰۱۹ نسبت به سال گذشته بدون تغییر خواهد ماند. در این بیانیه آمده است: ‌«حجم فروش تقریبا در همه مناطق تحت فعالیت ما افزایش یافته است و ما در شرایطی به سال ۲۰۱۹ وارد می‌شویم که انتظار داریم افزایش کمی در فروش را شاهد باشیم.» الیویر مورگت مدیر فروش رنو نیز در این رابطه اظهار کرد: رشد فروش در آفریقا، روسیه و برزیل این امکان را فراهم ساخت که «همه مشکلات اقتصادی و ژئوپلیتیک خارج از اروپا خنثی شوند.»
 • خودروسازان زمان تحویل را اعلام کنند

  تسنیم: دبیر انجمن خودروسازان ایران گفت: از مدیران شرکت‌های خودروساز خواسته‌ایم با توجه به روند بهبود شرایط، زمان تحویل خودروهای به اصطلاح معوق را به اطلاع مشتریان رسانده و آنها را در تصمیم‌گیری بابت دریافت خودرو ثبت‌نامی یا انصراف یاری کنند. احمد نعمت‌بخش با اشاره بر غیر‌عمدی بودن تاخیر در تحویل خودرو‌های پیش‌فروشی افزود: بنده به‌عنوان مسوول انجمن خودروسازان ایران علاوه‌بر عذرخواهی از مشتریان، تاکید می‌کنم این تاخیر‌ها کاملا ناخواسته اتفاق افتاده است. وی با تاکید بر اینکه خودروسازان هم با تاخیر در تحویل محصولات، متحمل ضرر و زیان هنگفتی می‌شوند، گفت: اگر سود مشارکت در قرارداد‌ها ۱۸ درصد باشد، در زمان تحویل خودروهای تاخیری باید ۳۰ درصد به مشتری پرداخت شود و این موضوع به زیان شرکت‌های خودروساز است.
 • ثبت‌سفارش خودرو فعلا باز نمی‌شود

  فارس: سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران با تاکید بر مدیریت منابع ارزی گفت: این سازمان تا سال ۹۸ هیچ برنامه‌ای برای بازگشایی سایت ثبت‌سفارش خودرو ندارد. محمد مودودی با بیان اینکه در شرایط کنونی مدیریت منابع ارزی و ارز حاصل از صادرات محصولات نفتی، صنعتی و کشاورزی در اولویت نخست کشور قرار دارد، گفت: ارز حاصل از صادرات باید صرف تامین کالاهای اساسی و تامین دارو و همچنین مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز صنعت و کارخانه‌ها شود، بنابراین برای واردات کالاهایی مانند خودرو اولویتی نداریم.
 • ورود ویژه دادستانی کشور به موضوع خودرو

  مهر: معاون دادستانی کل کشور در رابطه با قیمت‌گذاری و تخلفات حوزه خودرو، گفت: دادستانی کل کشور به این موضوع به علت احقاق حقوق عامه به‌طور خاص ورود می‌کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر