آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۵ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۴۰۵

 • شورای رقابت؛ ضربه‌گیر قیمتی خودروسازان؟

  دنیای‌اقتصاد: آزادسازی قیمت خودرو با توجه به افزایش هزینه‌های تولید در شرایطی محتمل به‌نظر می‌رسد که ادامه فعالیت شورای رقابت به‌عنوان ضربه‌گیر قیمتی خودروسازان با این حساب معلق خواهد ماند. هر چند یکی از شروط اصلی حذف این شورا از قیمت‌گذاری خودرو، موافقت شورای اقتصاد با خروج خودرو از لیست کالاهای انحصاری است اما با توجه به لغو واردات و حذف رقابت از بازارهمچنان بسیاری از دست‌اندرکاران زنجیره خودروسازی کشور و مسوولان صنعتی خواستار تعیین قیمت خودرو براساس حاشیه بازار هستند.آنچه مشخص است با وجود آنکه انحصار خودروسازان به واسطه لغو واردات تشدید شده اما دست‌اندرکاران این صنعت، خودرو را انحصاری نمی‌دانند و بارها درخواست خروج خودرو از لیست کالاهای انحصاری را داده‌اند. در این بین هر چند شورای اقتصاد به درخواست‌های مکرر وزیر صنعت دولت یازدهم مبنی بر خروج خودرو از لیست مذکور جواب منفی داده اما این بار بسیاری از دست‌اندرکاران صنعت خودرو آزادسازی قیمت را محتمل می‌خوانند.
 • روند کند نوسازی تجاری‌های فرسوده

  دنیای اقتصاد: براساس آمار تولید در تیرماه سال‌جاری در مجموع یک هزار و ۱۹۸ دستگاه انواع کامیون باری، کمپرسی، کشنده و کامیونت تولید شده است. این تعداد خودروی تجاری در حالی تولید شده که در تیرماه سال گذشته، یک هزار و ۱۶۵ دستگاه انواع خودروی تجاری روانه بازار شده است. افزایش ۳۳ دستگاهی در سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل، نشان‌دهنده رشد ۸/ ۲ درصدی در این بخش است.
 • افزایش فروش فورد در اروپا

  دنیای اقتصاد: شرکت خودروسازی فورد در ماه جولای افزایش ۴/ ۱ درصدی فروش در اروپا را تجربه کرده است. دلیل عمده آن افزایش تقاضا برای مدل‌های اکواسپرت و شاسی بلند کوگا فورد بوده است.
 • بی‌ام‌و در تدارک تولید X۷

  دنیای اقتصاد: به‌نظر می‌رسد شرکت بی‌‌ام‌و مراحل تولید بزرگ‌ترین خودرو شاسی‌بلند خود یعنی X۷ را می‌گذراند. خودروی شاسی‌بلند جدید بی‌ام‌و قرار است به پیشرانه‌ای ترکیبی از مدل M۸۵۰ و پیشرانه توربو شارژ ۸ سیلندری ۴/ ۴ لیتری مجهز شود. قدرت خروجی این خودرو ۵۲۳ اسب بخار خواهد بود و گشتاور آن نیز حدود ۷۵۰ نیوتن متر است.
 • گام بلند پروتون برای جهانی شدن

  دنیای اقتصاد: شرکت خودروسازی جیلی چین در راستای افزایش همکاری خود با خودروسازی پروتون مالزی موافقت‌نامه امضا کرده است. این توسعه همکاری در جهت گام نهادن پروتون در بازارهای جدید بین‌المللی از جمله چین و دیگر کشورها انجام خواهد شد.
 • ایران بازار اصلی خودروهای چینی

  ایسنا: عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی گفت: در حال حاضر ایران بازار اصلی و عمده صادرات خودروسازان چینی است، با این حال پیش‌بینی می‌شود با روند فعلی رشد کیفی این خودروها در سال ۲۰۲۰ شاهد صادرات گسترده خودروهای چینی به اروپا باشیم. شهرام آزادی اظهار کرد: تا حدود یک دهه قبل خودروسازان چینی به هیچ‌وجه در سطح دنیا مطرح نبودند و شاید از صنعت خودروی ایران نیز عقب‌تر بودند.
 • تاخیر در نوسازی ناوگان تاکسیرانی

  فارس: مدیر سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی تهران تخصیص نیافتن خودرو برای این ناوگان را سهل‌انگاری خودروسازان و دولت دانست و گفت: برخی رانندگان که در ماه‌های اخیر خودرو را برای اسقاط تحویل دادند، با اعلام مبالغ جدید شاید دیگر نتوانند خودروی خود را نوسازی کنند.
 • انتخاب اعضای حقوقی هیات‌مدیره ایران‌خودرو

  ایکو پرس: مجمع عمومی عادی به‌طور فوق‌العاده ایران‌خودرو با حضور بیش از ۸۶ درصد سهامداران حقوقی و حقیقی با دستور انتخاب اعضای حقوقی هیات‌مدیره ایران‌خودرو برگزار شد. با رای سهامداران حاضر در مجمع، اعضای حقوقی هیات‌مدیره شرکت ایران‌خودرو انتخاب شدند. بنابر نتایج شمارش آرا، شرکت تعاونی کارکنان سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران،‌ سازمان مدیریت صنعتی ایران، شرکت سرمایه‌گذاری سلیم، شرکت حامی تجارت الکترونیک ایرانیان و شرکت پویا نمایان رستا به‌عنوان اعضای حقوقی هیات‌مدیره ایران‌خودرو برگزیده شدند.
 • تنها یک درصد از سازندگان خودروهای برقی موفق می‌شوند

  ايسنا: به عقیده یکی از شرکت‌های تولیدکننده خودروهای برقی در چین، فقط یک درصد از استارت‌آپ‌های فعال در ساخت خودروهای برقی و الکتریکی در جهان موفق خواهند شد. بلومبرگ گزارش داد که یان ژو – یکی از مدیران شرکت NIO عنوان کرده است که بسیاری از استارت‌آپ‌هایی که در زمینه طراحی و تولید خودروهای الکتریکی و برقی در چین فعالیت می‌کنند، عملکرد موفقیت‌آمیزی نخواهند داشت و تنها یک درصد از آنها قادر خواهند بود از موانع و سختی‌های پیش روی یک شرکت سازنده خودروهای پاک و دوستدار محیط زیست برقی عبور کنند و به سودآوری برسند.

بیشتر