آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۴ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۳۹۴

 • نوبت آزادسازی قیمت خودرو رسید؟

  دنیای‌اقتصاد: بسته ارزی دولت در شرایطی یکشنبه شب باز شد که طبق آن، زنجیره خودروسازی کشور از این پس به ارز دولتی دسترسی ندارد و باید نیاز ارزی خود را از مسیر بازار آزاد تامین کند. در این شرایط، حالا این پرسش مهم پیش آمده که حذف یارانه ارزی زنجیره خودروسازی کشور، می‌تواند مقدمه آزادسازی قیمت خودرو باشد یا همچنان شورای رقابت مرجع قیمت‌گذاری باقی خواهد ماند.طبق تصمیم دولت، ارز دولتی تنها صرف واردات کالاهای اساسی و دارو خواهد شد و تامین نیاز ارزی سایر کالاها، از مسیر بازار ثانویه و صرافی‌ها امکان‌پذیر است. در بازار ثانویه، ارز حاصل از صادرات غیر‌نفتی (به‌خصوص فرآورده‌های نفتی، گاز طبیعی، پتروشیمی، محصولات فولادی و فلزات رنگی) با قیمتی توافقی (بین صادرکننده و واردکننده) در اختیار واردکنندگان قرار خواهد گرفت.
 • بسته جدید ارزی قفل ممنوعیت را باز نکرد

  دنیای اقتصاد: واردکنندگان خودرو بعد از تغییر و تحولات مدیریتی در بانک مرکزی امیدوار بودند همراه با سیاست‌های جدید ارزی، ممنوعیت واردات خودرو نیز لغو شود. در ابتدای تیرماه سال‌جاری لیستی از کالاهایی که واردات آنها به‌دلیل لوکس بودن ممنوع اعلام شده بود، از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام شد. در آن زمان این وزارتخانه با این استدلال که اقتصاد کشور در شرایط ویژه قرار دارد و باید منابع ارزی کشور مدیریت شود، مانع از واردات برخی کالاهای غیر‌ضروری شد، حال آن‌که خودرو نیز جزو این گروه کالایی قرار داشت.
 • کاهش ۸۷ درصدی واردات خودرو چین

  دنیای اقتصاد: میزان واردات خودرو به چین در ماه ژوئن با رسیدن به ۱۵ هزار دستگاه نسبت به همین زمان در سال گذشته کاهش بی‌سابقه ۸۷ درصدی را تجربه کرده است. دلیل عمده این کاهش واردات، تاخیر ارسال محموله‌های خودرو به چین پیش از اجرایی شدن کاهش تعرفه‌های وسایل نقلیه وارداتی به این کشور بوده است.
 • کاهش کم‌سابقه سود سوبارو

  دنیای اقتصاد: شرکت خودروسازی سوبارو خبر داد که کمترین میزان سود‌ فصلی در پنج سال گذشته برای این خودروساز ثبت شده است.
 • هدف جدید دایملر در چین

  دنیای اقتصاد: بنابر اعلام منابع آگاه، شرکت خودروسازی دایملر آ.گ آلمان در تلاش است تا با همکاری یکی از شرکت‌های بومی چین در این کشور کار ساخت خودرو‌های هوشمند را آغاز کند. این اقدام در راستای فروش خودرو‌های کوچک هوشمند در سرتاسر جهان است. انتظار می‌رود از این خودرو‌ها در شهر‌های پرجمعیت که فضای پارک و آلایندگی از عوامل چالش‌برانگیز محسوب می‌شوند استقبال شود.
 • احتکار قطعات خودرو زیاد شد

  تسنیم: دبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازان کشور با بیان اینکه در حال حاضر ۱۰۰ قطعه‌ساز کشور در حالت تعلیق یا تعطیلی هستند، گفت: در شرایط فعلی پیش‌بینی افزایش ۸۰ تا ۱۴۰ درصدی قیمت در قطعات خودرو مطرح است. آرش محبی‌نژاد با اشاره به اینکه تولیدکنندگان از بسته سیاست ارزی دولت حمایت می‌کنند، اظهار کرد: البته دولت باید این نکته را هم مدنظر قرار دهد که تمام مشکلات ارزی و تورمی را در قالب سیاست‌های هماهنگ رفع کند و فقط برنامه‌های خود را به کاهش نرخ ارز و تورم متمرکز نکند؛ زیرا نه‌تنها مشکلات برطرف نمی‌شود بلکه نگرانی تولیدکنندگان از اوضاع بیشتر از گذشته خواهد شد.
 • توقف خرید و فروش خودروهای خارجی

  فارس: رئیس اتحادیه دارندگان نمایشگاه‌ و فروشندگان خودرو، گفت: اگرچه واردات خودرو به کشور متوقف شده، اما تقاضا برای خرید خودرو خارجی به‌دلیل گرانی تقریبا به صفر رسیده است. سعید مؤتمنی در مورد تقاضا برای خودروهای خارجی در بازار گفت: بعد از اینکه نهادهای نظارتی، بازرسی‌ها را تشدید کردند، قیمت خودروهای خارجی نسبت به یک ماه گذشته کاهش یافت. رئیس اتحادیه دارندگان نمایشگاه‌ و فروشندگان خودرو افزود: اگرچه واردات خودرو به کشور متوقف شده، اما به‌دلیل گرانی، تقاضا برای خرید خودروی خارجی وجود ندارد، در حالی که خودرو به اندازه کافی در بازار موجود است. مؤتمنی بیان کرد: خرید و فروش خودروی خارجی به‌دلیل گرانی، تقریبا به صفر رسیده است. رئیس اتحادیه دارندگان نمایشگاه‌ها و فروشندگان خودرو اظهار کرد: به‌عنوان مثال قیمت خودرو سانتافه حدود یک ماه پیش به ۶۰۰ میلیون تومان رسیده بود، اما با کاهش قیمت دلار در روزهای اخیر قیمت این خودرو اکنون به حدود ۴۸۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان کاهش یافته است. وی اظهار کرد: قیمت خودرو سانتافه سال گذشته حدود ۲۲۰ میلیون تومان بود. موتمنی اظهار کرد: در شرایطی که قیمت خودروهای داخلی هم افزایش و قدرت خرید مردم کاهش یافته است؛ بنابراین با پولی که در اختیار دارند، بیشتر اقدام به خرید خودروهای داخلی می‌کنند.
 • احتمال فسخ قراردادهای پیش‌فروش خودروهای وارداتی

  ایسنا: رئیس انجمن واردکنندگان خودرو گفت: در‌صورتی‌که مسوولان ذی‌ربط اجازه واردات حدود ۲۰ هزار دستگاه خودرو پیش‌فروش شده را ندهند، شرکت‌های واردکننده خودرو مجبور به فسخ قراردادهای خود با مشتریان خواهند بود. کوروش مرشد‌سلوک در پاسخ به این سوال که برخی از مشتریان خودروهای وارداتی عنوان می‌کنند که به‌رغم امضای قرارداد و پرداخت وجه، خودروی فروخته شده به آنها تحویل داده نشده است و به همین دلیل مشتریان ناراضی و دچار سردرگمی هستند و شرکت‌های فروشنده نیز پاسخ درستی به آنها نمی‌دهند اظهار کرد: مشکل این است که واردات خودرو به یکباره ممنوع شد و به همین دلیل شرکت‌ها نتوانستند به تعهدات خود عمل کنند.

بیشتر