آرشیو روزنامه شماره ۴۳۵۷ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۳۵۷

 • دومینوی خروج به خودروسازان چینی می‌رسد؟

  دنیای‌اقتصاد: با خروج ایالات‌متحده آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها علیه صنعت خودرو از نیمه مرداد امسال، برخی خودروسازان خارجی در آستانه ترک ایران قرار گرفته‌اند و این در شرایطی است که سرنوشت چینی‌ها برای ماندن یا نماندن در خودروسازی کشور فعلا در ابهام قرار دارد.
 • واردات خودرو به‌طور رسمی ممنوع شد

  دنیای اقتصاد: ممنوعیت واردات خودرو رنگ واقعیت گرفت. در روزهای پایانی هفته گذشته، اخباری به‌صورت غیر‌رسمی منتشر شد مبنی‌بر اینکه قرار است علاوه‌بر سه گروه کالایی تخصیص ارز، شامل کالاهای اساسی، واسطه‌ای و کالاهای مصرفی، گروه چهارمی نیز برای قرار گیری برخی کالاها در لیست سیاه واردات شکل گرفته است.
 • تکرار تهدید خودرویی ترامپ

  دنیای اقتصاد: ترامپ بار دیگر تهدید کرد واردات خودرو از اروپا را مشمول تعرفه ۲۰ درصدی خواهد کرد. به گزارش پایگاه تخصصی اتواکسپرس ترامپ در توییتی اعلام کرد: «براساس تعرفه‌ها و موانع تجارتی که از مدت‌ها پیش از سوی اتحادیه اروپا بر شرکت‌های آمریکایی اعمال شده است، در صورتی که این تعرفه‌ها و موانع به سرعت برداشته نشوند تعرفه ۲۰ درصدی بر تمام خودروهایشان اعمال خواهیم کرد. این خودروها را همین‌جا بسازند.» کمیسیون اروپا پیش‌تر اعلام کرده بود آمادگی دارد تمامی تعرفه‌ها و موانع تجاری مورد نظر ترامپ را حذف کند. فولکس‌واگن نیز هفته گذشته نسبت به تاثیر احتمالی اعمال این تعرفه‌ها هشدار داده بود. اخذ این تعرفه‌ها به افزایش قیمت خودروهای اروپایی در بازار آمریکا و در نتیجه کاهش فروش منجر خواهد شد. خودروسازان احتمال می‌دهند در چنین شرایطی تولید برخی مدل‌های لوکس نظیر خودروهای اسپرت با سقف جمع‌شونده که در اروپا طرفداران زیادی ندارند، به‌طور کامل متوقف شوند. تهدید توییتری ترامپ سبب شد ارزش سهام خودروسازان اروپایی بیش از یک درصد کاهش بیابد.
 • تکذیب فروش نیسان به رنو

  دنیای اقتصاد: شرکت خودروسازی رنو شرکت‌های نیسان و میتسوبیشی را نخواهد خرید. به گزارش رویترز کارلوس گوسن، مدیر اتحاد رنو-نیسان-میتسوبیشی در سخنانی ادغام این سه شرکت را منتفی دانست و گفت:«هر سه شریک در عین حفظ استقلال خود برای گسترش همکاری‌ها تلاش می‌کنند و هیچ ادغامی صورت نخواهد گرفت.» گوسن که مدیر عامل شرکت رنو نیز هست، تاکید کرد شایعات خرید نیسان و میتسوبیشی ازسوی رنو راه به جایی نخواهد برد. رویترز در ماه مارس گزارش داد رنو و نیسان در پی گسترش همکاری‌ها هستند؛ به‌طوری‌که دولت فرانسه به اعمال نفوذ خود بر رنو پایان دهد و رنو هم از تاثیرگذاری بر سیاست‌های نیسان چشم‌پوشی کند. همکاری این سه خودروساز در فعالیت‌های تحقیق ‌و ‌توسعه، تامین و تولید نزدیک به ۲۰ سال ادامه داشته است و رنو-نیسان-میتسوبیشی را به پرفروش‌ترین تولیدکننده خودروهای سواری تبدیل کرده است. صرفه‌جویی در هزینه‌ها و بهینه‌سازی فرآیندها موجب شده است این خودروسازان بتوانند موقعیت خود را در رقابت با شرکت‌هایی همچون فولکس‌واگن و تویوتا حفظ کنند.
 • سرمایه‌گذاری تویوتا در فناوری هیبریدی

  دنیای اقتصاد: شرکت خودروسازی تویوتا بر توسعه مدل‌های هیبریدی خود تمرکز خواهد کرد. به گزارش اتوموتیو نیوز شرکت تویوتا اعلام کرد تا پایان سال جاری میلادی خودروی کمری هیبریدی را به بازار اروپا معرفی خواهد کرد و درسه ماه نخست سال ۲۰۱۹ نیز یک نسخه هیبریدی بنزین‌سوز به‌طور اختصاصی به بازار اروپا عرضه خواهد کرد. خودروهای کمری هیبریدی از ژاپن به اروپا وارد خواهند شد و تولید این مدل‌ها در اروپا صورت نخواهد گرفت. تویوتا قصد دارد با گسترش سبد محصولی هیبریدی خود حجم فروش‌های سازمانی‌اش را افزایش دهد. در سال‌های اخیر با استقبال خریداران از مدل‌های شاسی‌بلند، فروش سدان‌های سایز متوسط تویوتا در اروپا کاهش یافته است. بنا بر اعلام تویوتا خودرو هیبریدی جدید تویوتا دی‌اکسید کربن بسیار کمی منتشر می‌کند. قیمت پایه این خودرو که ساختاری مشابه پریوس خواهد داشت، هنوز مشخص نشده است. تویوتا در سال ۲۰۰۴ فروش مدل‌های کمری را در اروپا متوقف کرد و اکنون تولید و فروش کمری را در روسیه پیگیری می‌کند.
 • قیمت‌های جدید ایران‌خودرو اعلام شد

  دنیای اقتصاد: به‌دنبال مجوز شورای رقابت برای افزایش قیمت خودروهای تولید داخل، گروه صنعتی ایران‌خودرو، قیمت‌های جدید محصولات خود را اعلام کرد.
 • بررسی پشت‌پرده واردات غیرقانونی ۶ هزار دستگاه خودرو

  مهر: رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی، از ورود این کمیسیون به پرونده واردات غیرقانونی ۵ تا ۶ هزار دستگاه خودرو در شرایط ممنوعیت ثبت‌سفارش خبر داد.
 • موضوع احتکار مربوط به شرکت ایران‌خودرو نیست

  ایکوپرس: قاضی سراج در بازدید از خطوط تولید ایران‌خودرو اعلام کرد: موضوع احتکار برای ایران‌خودرو نبوده و برای سایر تولید‌کنندگان نیز بررسی‌هایی انجام شده که به‌زودی نتایج آن را اعلام می‌کنیم.

بیشتر