آرشیو روزنامه شماره ۴۳۴۲ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۳۴۲

 • حمایتگری، کابوس خودروسازان آمریکا

  دنیای اقتصاد: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا دستور داده است که تاثیر واردات خودرو بر خودروسازی داخلی این کشور بررسی شود. او تهدید کرده در صورتی که مسجل شود واردات خودرو موجب تضعیف روند تولید خودروهای آمریکایی شده است، بی‌درنگ تعرفه واردات خودرو را افزایش خواهد داد. او در اقدامی موازی از خودروسازان جهان خواسته است سطح تولید خود را در خاک آمریکا افزایش دهند. ترامپ در مراسم اعلام این خبر گفت قصد دارد خودروسازان آمریکایی را خوشحال کند، اما در روزهای گذشته خودروسازان آمریکایی، ژاپنی، کره‌ای و آلمانی اعلام کرده‌اند بازی تعرفه‌ای تازه ترامپ جز اخلال در روند فعالیت این شرکت‌ها نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت و شرکت‌های خودروسازی، قطعه‌سازان و مشتریان بر اثر چنین اقدامی متضرر خواهند شد. فراگیر شدن سیاست‌های حمایتگرایانه در کشورهای مختلف سبب شده است خودروسازی در معرض تهدید تصمیمات تنگ‌ نظرانه سیاستمدارانی قرار بگیرد که بدون توجه به پیچیدگی‌ها و مناسبات جهانی در این صنعت در پی خودنمایی هستند.
 • افزایش ۱۰ درصدی تعرفه واردات خودرو‌های هیبریدی

  دنیای اقتصاد: سازمان برنامه و بودجه، ۱۰ درصد تعرفه واردات خودرو‌های هیبریدی را افزایش داد. این سازمان در مکاتبه‌ای با وزارت صنعت معدن و تجارت با استناد به ردیف درآمدی ۱۶۰۱۸۱ قانون بودجه خواستار افزایش ۱۰ درصدی تعرفه واردات خودرو شد.
 • رکود تورمی در بازار خودرو

  دنیای اقتصاد: رکود و گرانی همچنان بر سر بازار خودرو سایه انداخته و در حالی که تقاضای چندانی برای خرید وجود ندارد، قیمت‌ها همچنان در مدار صعود می‌چرخند. بنا به گفته نمایشگاهداران خودروی پایتخت، در حال حاضر به دلایل مختلفی از جمله ماه رمضان و همچنین بالا بودن قیمت‌ها، مشتری چندانی در بازار نیست و آنهایی هم که قصد خرید دارند، از توان مالی لازم برخوردار نیستند. به گفته آنها، شرایط به شکلی است که عرضه خودرو نیز از سوی خودروسازان و واردکنندگان محدود شده و این موضوع به نوبه خود بر روند فعلی بازار اثرگذار بوده است.
 • شریعتمداری مخالف اجرای طرح ساماندهی واردات خودرو است

  تسنیم: یک عضو کمیسیون صنایع مجلس با اعلام اینکه وزیر صنعت معتقد است اجرای طرح ساماندهی واردات خودرو در شرایط فعلی به مصلحت کشور نیست، گفت: قرار است قیمت خودرو در جلسه آینده کمیسیون صنایع بررسی شود.
 • اجرای اجباری استانداردهای ۸۵گانه خودرو؛ راه گریزی نیست

  ایرنا: مهلت خودروسازان برای اجرای استانداردهای ۸۵گانه دی‌ماه به پایان می‌رسد و با وجود زمزمه‌هایی درباره احتمال تعدیل این موارد به سبب خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام، سازمان ملی استاندارد هر گونه تغییر زمانی و کیفی را رد می‌کند.
 • تحویل اولین سری خودروی اف ۳ شرکت بی‌وای‌دی در ایران

  گروه بنگاه‌ها: شرکت کارمانیا نماینده رسمی کمپانی بی‌وای‌دی در ایران، اولین سری خودروی اف ۳ را تحویل مشتریان داد.
 • تحلیلی بر دلایل افزایش قیمت خودرو در ماه‌های اخیر

  دکترحسن حیدری /کارشناس اقتصادی
  در ماه‌های اخیر قیمت خودرو روند صعودی پیدا کرده است. با توجه به جایگاه خودرو در سبد دارایی‌های خانوار بحث منطقی بودن یا توجیه‌پذیر بودن قیمت خودرو مطرح می‌شود. سوال اصلی این است که چه عواملی موجب افزایش قیمت خودرو شده است؟ این عوامل را می‌توان به دو دسته کلی عوامل سمت تقاضای بازار خودرو و عوامل سمت عرضه آن تقسیم کرد. اما پیش از آن مقایسه‌ای بین شرایط فعلی در سال ۱۳۹۷ و شرایط مشابه در سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ جالب خواهد بود.

بیشتر