آرشیو روزنامه شماره ۴۱۷۷ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۱۷۷

 • هزینه تغییر چهره بازار خودرو

  دنیای اقتصاد: چهره بازار خودرو ایران در حالی به لطف توافق هسته‌ای و برجام، به‌تدریج تغییر خواهد کرد که با توجه به ارتقای استانداردهای داخلی از یکسو و ورود تکنولوژی‌های جدید ازسوی دیگر، نمی‌توان توقع تولید و عرضه محصولات به اصطلاح ارزان را در سال‌های پیش‌رو داشت.اگرچه مشتریان ایرانی انتظار داشتند و هنوز هم دارند که به‌واسطه همکاری مشترک خودروسازان داخلی و خارجی، محصولات با کیفیت و در عین حال «ارزان» در بازار کشور عرضه شود، با این حال به دلایل بالا (ارتقای استانداردها و ورود تکنولوژی جدید)، امکان رخ دادن چنین اتفاقی نیست.به‌عبارت بهتر، هزینه تولید خودروها (چه مدل‌های فعلی و چه پسابرجامی‌ها) و قیمت نهایی آنها، از دو ناحیه داخلی و خارجی تحریک می‌شود و بنابراین دیگر نمی‌توان انتظار عرضه محصولاتی با سطح قیمتی مناسب (ارزان) و توام کیفیت بالا را داشت.
 • ناکارآمدی قیمت‌گذاری دستوری

  دنیای‌اقتصاد: خودروسازان کشور در شرایطی از دو ماه گذشته تاکنون در چند مرحله اقدام به افزایش قیمت محصولات تولیدی خود کرده‌اند که به‌نظر می‌رسد سکوت سازمان‌های نظارتی در این زمینه، مهر تاییدی است بر عملکرد قیمتی خودروسازان. هرچند شورای رقابت در بازار انحصاری خودرو به‌عنوان ناظر و تعیین‌کننده قیمت شناخته می‌شود، اما رویکرد جدید تولید‌کنندگان از دو ماه گذشته نسبت به تعیین قیمت محصولات داخلی، نشان از حذف تدریجی این شورا در پروسه قیمت‌گذاری دارد.
 • بازگشت کوبل واگن

  دنیای اقتصاد: شرکت خودروسازی فولکس‌واگن اعلام کرد در نظر دارد مدل جدید کوبل‌واگن، خودرویی مربوط به زمان جنگ جهانی دوم را ارائه کند.
 • فیات در مظان اتهام

  دنیای اقتصاد: یک مقام قضایی فرانسوی، خودروسازی فیات کرایسلر را به دادگاه احضار کرده است. به گزارش رویترز، این احضاریه درخصوص تخلف احتمالی فیات در آزمایش‌های میزان آلایندگی خودروهای دیزلی ارسال شده است.
 • تاکسی‌های جدید ژاپن

  دنیای اقتصاد: نسخه جدید تاکسی‌های موسوم به «جی‌پی‌ان» ساخت شرکت تویوتا، تنها چند روز پیش از نمایش عمومی در نمایشگاه خودروی توکیو، رونمایی شد.
 • عدم رعایت آیین‌نامه حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو

  ایسنا: خودروسازان و واردکنندگان خودرو به‌رغم الزامات قانونی و تاکیدات وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ همچنان از پرداخت خسارت خواب (توقف) خودرو در تعمیرگاه خودداری می‌کنند. طبق اصلاحیه آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو، عرضه‌کنندگان این محصول در ایران موظف هستند؛ در‌صورتی‌که خودروی تحت گارانتی (تضمین) آنها بیش از دو روز کاری یا مدت زمان استاندارد تعمیرات به‌دلیل نبود قطعه یا ناتوانی در رفع عیب در تعمیرگاه‌ آنها متوقف شود، خسارت توقف خودرو را به مالک آن پرداخت کنند.
 • امضای قرارداد جدید ایران‌خودرو و هیوندای

  ایکوپرس: گروه صنعتی ایران‌خودرو در راستای پاسخگویی به نیازهای بازارهای داخلی و خارجی، قرارداد طراحی، توسعه، تولید و تامین سالانه ۴۰۰ هزار گیربکس جدید اتوماتیک ۶ سرعته برای پلت‌فرم محصولات جدید را با شرکت هیوندای پاورتک امضا کرد. این قرار داد میان‌هاشم یکه‌زارع، مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو و‌ها جین کیم، مدیرعامل شرکت هیوندای پاور تک امضا شد.این سومین قرارداد از تفاهم نامه ۱۰ جانبه گروه صنعتی ایران‌خودرو با سازندگان معتبر جهانی و داخلی قطعات و مجموعه‌های خودرو است که امضا شد.گیربکس‌های مدرن شش سرعته اتوماتیک هیوندای روی پلت‌فرم‌های جدید گروه صنعتی ایران‌خودرو نصب خواهد شد. هدف از امضای این قرارداد کسب سهم مناسب از بازارهای داخلی و صادراتی عنوان شده و در آینده ایران‌خودرو به‌دنبال نصب گیربکس‌های اتوماتیک جدید روی خودروهای هیبریدی نیز است.

بیشتر