پیش‌شرط دارا بودن و بلوکه شدن وجه خودرو پیش از ثبت‌نام طرح‌های فروش خودروسازان در حالی قطعی و اعمال می‌شود که بحث بر سر منطقی بودن آن به‌ جهت حذف دلالان و واقعی شدن تفاضاها یا بالعکس و حذف مصرف‌کننده واقعی که می‌خواهد در صورت برنده شدن، وجه خودرو را تامین کند، به چالش جدی تبدیل شده است. در این رابطه، حسن کریمی سنجری اظهار کرد: طبیعی است بخشی از مشتریانی که با دست خالی و صرفا به امید شانس در سامانه‌های فروش ثبت‌نام می‌کنند تا به شرط برنده شدن به دنبال تهیه مبلغ خودرو بروند، از گردونه شانس خارج می‌شوند و این شانس افرادی را که نقدا آماده پرداخت قیمت خودرو هستند افزایش می‌دهد.

وی افزود: بنابراین این اقدام خودروسازها برای برخی از مشتری‌ها که پیش از ثبت‌نام پول کافی برای واریز ندارند، ایجاد دردسر کرده است. البته طبیعی است که تعداد زیادی از ثبت‌نام‌کنندگان به دلیل وجود اختلاف قیمت بین کارخانه و بازار و سودی که این فاصله قیمتی برای خریدار خودرو به نرخ کارخانه‌ای ایجاد می‌کند، به امید برنده شدن در ضیافت قرعه‌کشی وارد این عرصه می‌شوند. بنابراین صرف‌نظر از آنکه متقاضی واقعی خودرو باشند یا خیر، مشروط به برخورداری از سایر شرایط تمایل دارند در قرعه‌کشی ثبت‌نام کنند. کریمی سنجری خاطرنشان کرد: از همین رو در هر مرحله ثبت‌نام شاهد حضور میلیون‌ها نفر برای تنها چند هزار دستگاه خودرو هستیم.

این موضوع باعث شده اصطلاحا تشخیص سره از ناسره (مصرف‌کننده واقعی از فردی که صرفا برای کسب سود ثبت‌نام می‌کند)، دشوار باشد؛ بنابراین این اقدام شرکت‌های خودروساز می‌تواند سبب شود حجم تعداد ثبت‌نام‌کنندگان (و نه تعداد خودروهای عرضه‌ای) کاسته شود. این کارشناس بازار خودرو تاکید کرد: از سوی دیگر اساسا متقاضی واقعی کسی است که مبلغ خرید خودرو یا حداقل بخشی از آن را پیش از ثبت‌نام در اختیار داشته باشد. بنابراین به نظر می‌رسد این اقدام شرکت‌های خودروساز اقدام موثری در جهت کاهش ثبت‌نام کنندگان باشد، البته مشروط بر اینکه موضوع واریز وجه توسط سرمایه‌داران به حساب مشتریان و اجاره کد ملی را نادیده بگیریم. شرط دارا بودن و بلوکه شدن وجه خودرو پیش از ثبت‌نام طرح‌های فروش خودروسازان در حالی قطعی و اعمال می‌شود که تعداد زیادی از مردم از این محدودیت جدید گلایه‌مند هستند.