مزدا این فناوری جدید را به خبرنگاران در ژاپن معرفی کرده و در مدل مزدا۳ با عنوان «مفهوم کمک خلبان» به نمایش گذاشته است، اما به گفته سیاتل تایمز که این خبر را منتشر کرده نام‌گذاری چندان مناسبی هم به نظر نمی‌آید. راننده همواره تحت نظر دوربینی است که روی داشبورد رو به روی صورت او نصب شده است.

 این فناوری با همکاری بیمارستان آموزشی تسوکوبا تکوین یافته است و با الگوریتمی که برای آن تعریف شده، می‌تواند راننده هوشیار را از خواب‌آلود‌ بودن یا دچار حادثه شده مثل حمله قلبی تمیز دهد. طبیعی است که ژاپنی‌ها به این نوع فناوری‌ها بها می‌دهند؛ چون جمعیت آنها در حال پیر شدن است و مسائلی از این قبیل روند افزایشی پیدا کرده است. این فناوری به خوبی افراد خواب‌آلود یا تحت تاثیر مواد الکلی یا مخدر را هم تمیز می‌دهد. البته در تلفن‌های آی‌فون اپل هم یک ویژگی یا کارکرد جدید «ردگیری تصادف» تعریف شده که کارکردی مشابه دارد و با ۹۱۱ تماس می‌گیرد. همان‌طور که اشاره شد، این فناوری بخشی از کارکردهای ایمنی خودرو از قبیل حفظ بین خطوط و هشدار نقطه کور به حساب می‌آید و برآوردها نشان می‌دهد که از اوایل سال آینده در خودروهای بازار ژاپن نصب شده و مورد استفاده قرار گیرد.

بعد هم در بازار اروپا رایج می‌شود و برای ورود به بازار آمریکا نیاز به مجوز دارد. به گفته سیاتل تایمز، مزدا در حال کار روی ردگیری سایر مسائل مربوط به سلامت است و علائم حیاتی راننده را قبل از آنکه منجر به حادثه شود، تشخیص و هشدار می‌دهد. انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۵ این سامانه تا حدی پیشرفت کند که پیش از حادثه، به راننده هشدار لازم را بدهد.

 

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند